Naga MarketsKurs funta traci najmocniej od miesiąca po danych o PKB. GBP/USD testuje 1,33Opublikowane w czwartkowy poranek październikowe dane z Wielkiej Brytanii dotyczące PKB mogą być “starymi wiadomościami”, ale gwałtowny spadek produkcji w sektorze hotelarsko-gastronomicznym daje obraz tego, co prawdopodobnie wydarzy się teraz. Trwające cały czas ograniczenia oznaczają, że gospodarka prawdopodobnie nie odzyska całej utraconej w listopadzie siły produkcyjnej przed końcem roku, a PKB prawdopodobnie zakończy 2020 około 9-10% poniżej poziomu sprzed epidemii.

  • Jak wynika z danych opublikowanych w czwartkowy poranek dynamika PKB w UK za październik spadała do poziomu 0,4% w ujęciu miesięcznym w stosunku do 1,1% raportowanych miesiąc wcześniej
  • Produkcja przemysłowa odbijała natomiast do 1,3% z poziomu 0,5% w tym samym okresie
  • Kurs funta silniej traci w czwartek w reakcji na gorsze dane, niepewność wokół Brexitu oraz umocnienie dolara na międzynarodowych rynkach

Brytyjskie PKB w dół: Covid-19 z negatywnym wpływem na gospodarkę

Chociaż dynamika PKB w październiku spowalniała to nadal utrzymywała się na plusie, co w listopadzie będzie już praktycznie niemożliwe, po miesięcznym lockdownie gospodarczym. Analitycy ING zakładają, że miesięczny spadek gospodarczy mógł wynieść około 7%, dane poznamy jednak dopiero za jakiś czas.

Te artykuły również Cię zainteresują
– Październikowe dane mogą być już nieaktualne, ale zawierają ważne wskazówki, co może się wydarzyć w przyszłości. Wprawdzie ogólne dane październikowe były nieco lepsze od oczekiwanych – spodziewaliśmy się podobnego spadku. Częściowo wynikało to ze wzrostu wyników w zakresie zdrowia i edukacji, co odzwierciedla dalszy powrót do nauczania indywidualnego – komentował ING.

Wyróżnia się jednak 14-procentowy spadek produkcji w zakresie zakwaterowania/usług gastronomicznych, odzwierciedlający stopniowe zaostrzanie ograniczeń w tym sektorze po wejściu w życie systemu “warstwowego”. Zakaz mieszania się ludzi z innymi gospodarstwami domowymi w dużych częściach Anglii spowodował zauważalny wzrost liczby przedsiębiorstw z branży hotelarsko-gastronomicznej, które odnotowały spadek przychodów (zgodnie z badaniem przedsiębiorstw ONS).

Z tego samego powodu oznacza to, że mało prawdopodobne jest, aby do grudnia udało się odzyskać całość utraconej produkcji z listopada. Puby i restauracje pozostają zamknięte w dużych częściach kraju.

– Spodziewamy się, że gospodarka zakończy rok około 9-10% poniżej poziomu sprzed epidemii, a PKB w IV kw. wyniesie -2%. Niestety perspektywy na pierwszy kwartał również wyglądają dość ponuro. Podczas gdy najbardziej prawdopodobnym wynikiem pozostaje dodatni PKB, rosnące ryzyko kolejnej formy blokady w nowym roku, w połączeniu z początkowymi zakłóceniami w związku ze zmianą warunków handlowych między Wielką Brytanią a UE (nawet po zawarciu umowy), sugeruje, że gospodarka Wielkiej Brytanii jest jeszcze daleka od wyjścia z kryzysu – nawet jeśli optymizm związany ze szczepieniami budzi nadzieję na lepsze wyniki w drugiej połowie 2021 roku – podsumował ING.

Kurs funta traci najmocniej od miesiąca. GBP/USD testuje 1,33

Notowania funta szterlinga w trakcie czwartkowej sesji tracą do dolara amerykańskiego ponad 0,6% i testowały chwilowo poziom 1,33. Ostatni raz popularny kabel notował tak silne osunięcia 12 listopada, czyli prawie miesiąc temu.

Co prawda GBP/USD cały czas znajduje się w trendzie wzrostowym, w wyraźnie nachylonym ku górze kanale zmienności, a analitycy są zdania, że w długim terminie przeważać będzie słabość dolara, to obecnie przewagę mają obawy dotyczące porozumień handlowych przed ostatecznym Brexitem oraz czwartkowego szczytu UE.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

Poprzedni artykułKurs euro czeka na decyzję EBC. EUR/USD poniżej 1,21
Następny artykułS&P 500 tracił 1%, Nasdaq w dół o 2%
Krzysztof Kamiński redaktor Comparic.pl
Wiedzę z zakresu inwestowania oraz produktów finansowych zgłębiał na studiach ekonomicznych, a jej praktyczne zastosowanie zdobywał na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Uczestnik obrotu na największych rynkach giełdowych świata – NYSE, NASDAQ i LSE. Specjalista rynku kontraktów terminowych na surowce, głównie ropy WTI oraz złota. Autor strategii Wide View Strategy (WiViSt), którą doskonalił zgodnie z maksymą „Tnij szybko straty, pozwól zyskom rosnąć”. Zwolennik analizy technicznej. Sukces w inwestycjach zapewnia mu chłodne podejście do analizy wykresów połączone z konsekwencją i żelaznymi zasadami zarządzania kapitałem. W trakcie swej kariery na rynkach finansowych dzielił się swoim doświadczeniem z inwestorami jednego z największych brokerów Forex na świecie. Redaktor telewizji internetowej Comparic24.tv, odpowiedzialny za prowadzenie programów informacyjnych oraz poświęconych tematyce szeroko pojętego tradingu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here