Naga MarketsKurs funtaKurs funta traci impet, ING spodziewa się braku porozumienia ws. Brexitu powoli traci swoją siłę, którą mogliśmy obserwować jeszcze rano. Inwestorzy i brytyjscy przedsiębiorcy są obecnie skupieni na problematycznych negocjacjach w sprawie umowy handlowej po Brexicie, które zdeterminują wygląd rynku w Zjednoczonym Królestwie na najbliższe lata.

  • Kurs GBP/USD ponownie spadł w okolice 1,2910.
  • UE spodziewa się, że nie dojdzie do przerwania negocjacji.
  • ING ocenia, że inwestorzy przygotowują się na brak porozumienia.

Funt szterling nie utrzymał zysków

Po porannych zyskach funta w stosunku do dolara nie ma już śladu, a kurs GBP/USD minimalnie traci. Minimalnie lepiej dla brytyjskiej waluty wygląda czwartkowa kondycja pary EUR/GBP, której kurs spada o 0,28%, co spowodowane jest ogólną słabością euro.

Inwestorów mogą martwić zapowiedzi premiera Wielkiej Brytanii, który zagroził przerwaniem rozmów w przypadku braku ustalenia planu porozumienia do 15 października. Główny przedstawiciel Unii Europejskiej w negocjacjach, Michel Barnier, miał jednak poinformować władze UE, że Brytyjczycy nie odejdą od stołu rozmów.

Zobacz również: Londyn przez Brexit przestanie być światową stolicą finansów. 50% obrotów pochodzi z UE

Kształt i charakter porozumienia są dość jasne, a może nawet dokładnie spięte. Uważam, że umowa jest absolutnie osiągalna i mogłaby zostać zawarta – ale równie możliwe, że nie dojdziemy do niej i będziemy musieli zobaczyć, co przyniesie kilka następnych tygodni. – powiedział Izbie Lordów David Frost, główny negocjator Wielkiej Brytanii.

Zmienność GBP będzie trwała nadal

Analitycy ING oceniają, ze wysoka zmienność w kursie funta szterlinga będzie trwała tak długo jak chaos i bardzo duża niepewność w rozmowach.

Akcja cenowa na GBP w górę i w dół jest kontynuowana (…) Chociaż w ostatnich dniach kurs nieco przesunął się w kierunku umowy handlowej między Zjednoczonym Królestwem a UE, nadal postrzegamy reakcję funta szterlinga na wynik negocjacji jako asymetryczną i mocno przechyloną w kierunku strat (w przypadku braku porozumienia) w stosunku do ograniczonych zysków (w przypadku porozumienia), biorąc pod uwagę stopień spokoju i brak premii za ryzyko obecnie wycenianych w GBP. – piszą eksperci banku.

Wykres przedstawiający zmianę kursu EUR/GBP w ciągu ostatnich 5 miesięcy, źródło: tradingview.com

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here