Naga MarketsKurs funta szybuje w górę! Jest szansa na wznowienie rozmówŚroda przynosi gwałtowne zyski funtowi, który odrabia straty dzięki postępom w negocjacjach na temat umowy handlowej po Brexicie. Brytyjskiemu rządowi podoba się zmiana narracji ze strony Unii Europejskiej, co przybliża obie strony do kontynuowania rozmów. Kur funta jest najsilniejszą walutą środka tygodnia w gronie G8.

  • Michel Barnier podkreślił szacunek UE do brytyjskiej suwerenności.
  • Brytyjscy politycy są pozytywnie zaskoczeni rozwojem sytuacji.
  • Kurs GBP/USD zbliza się do 1,3070.

UE stara się przełamać impas

Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson zapowiedział w piątek, że negocjacje nie będą prowadzone dopóki UE wyraźnie nie zakomunikuje woli do szukania kompromisu. Londyn zarzuca europejskim politykom brak jakiejkolwiek chęci do pójścia na ustępstwa, co wyklucza możliwość ustalenia sprawiedliwego porozumienia.

W celu przełamania impasu przedstawiciele bloku zdecydowali się na spełnienie żądania Johnsona. W środę główny negocjator UE Michel Barnier podkreślił, że doskonale rozumie zastrzeżenia brytyjskiego rządu, które należy uszanować.

Zobacz również: Akcje Apple i Tesla w górę, jeżeli wygra Joe Biden, twierdzi Jim Cramer

W tych negocjacjach stawką nie jest suwerenność jednej lub drugiej strony. Cele UE w rozmowach są w pełni zgodne z poszanowaniem brytyjskiej suwerenności, która jest uzasadnioną troską rządu Borisa Johnsona. – powiedział Barnier w Parlamencie Europejskim.

Kurs funta wraca do łask. Para walutowa GBP/USD rośnie o ponad 1%

Wypowiedź szybko spotkała się z pozytywnym odzewem ze strony polityków w Zjednoczonym Królestwie. Może to oznaczać, że rozmowy w sprawie umowy handlowej zostaną niedługo wznowione.

To brzmi niewiarygodnie pozytywnie, że mówi o suwerenności Wielkiej Brytanii. Zawsze przystępowaliśmy do tych negocjacji pod warunkiem, który jest sprawiedliwy i słuszny, że jesteśmy traktowani jako suweren i że negocjujemy jako niezależny, suwerenny naród. – powiedział w rozmowie z Bloombergiem Nadhim Zahawi, członek rządu Wielkiej Brytanii.

Na takie informacje z pewnością czekali inwestorzy, którzy w środę ponownie zwrócili się w stronę funta. Brytyjska waluta zyskuje w stosunku do dolara już 0,96%, zbliżając się do 1,3070. Niewiele lepiej radzi sobie euro, które traci „tylko” 0,82%, a kurs EUR/GBP spadł poniżej 0,9060.

Wykres przedstawiający zmianę kursu GBP/USD w ciągu 3 ostatnich miesięcy, źródło: tradingview.com

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here