Dzisiejsza sesja pełna jest wypowiedzi polityków na temat Brexitu. Głos w tej sprawie zabierała między innymi premier UK – Theresa May oraz irlandzki premier – Leo Varadkar. Jak zachowuje się dziś funt brytyjski w następstwie napływających informacji?

Zacznijmy od wypowiedzi Varadkara, który mówił o finalizacji umowy ws. Brexitu. Taka umowa mogłaby zostać podpisana na nadzwyczajnym szczycie Rady Europejskiej 25 listopada br. Najpierw jednak brytyjski rząd musi poprzeć projekt porozumienia.

Problemy z porozumieniem

O wspomniane wyżej poparcie może wcale nie być łatwo, ponieważ mniejszościowy rząd Theresy May może mieć problem z eurosceptyczną frakcją oraz północnoirlandzkim DUP. Problem pojawił się także ze strony Szkotów, gdzie David Mundell (przewodniczący) oraz 12 innych Torysów ostrzegł May, iż nie poprze porozumienia jeśli Premier UK złamie obietnicę o rezygnacji ze wspólnej polityki rybołówstwa.

Jak jednak zapewniała dziś w Izbie Gmina Theresa May, wstępne porozumienie z UE ws. Brexitu “realizuje wolę Brytyjczyków wyrażoną w referendum”. W planach jest także odzyskanie kontroli nad granicami, prawodawstwem oraz finansami. UK ma wyjść ze wspólnej polityki rolnej oraz, co na pewno ucieszy Davida Mundella, opuścić wspólną politykę rybołówstwa.

Popołudniowe umocnienie funta

Notowania funta szterlinga w relacji do dolara amerykańskiego osuwały się przed południem i wyznaczyły minima na poziomie 1.2884. Sytuacja odwróciła się na korzyść GBP po południu, gdzie widoczny jest wzrost do okolic wczorajszych maksimów. Cały czas jednak notowania pozostają w zakresie handlu z ubiegłej sesji.

Najbliższy istotny opór w przypadku pozytywnego dla Wielkiej Brytanii scenariusza stanowi linia trendu biegnącą od szczytu z września br. Ważny obszar horyzontalny znajdziemy natomiast w obrębie 1.3280 i stanowi on górne ograniczenie zakresu w jakim para przebywa od sierpnia. Kluczowe wsparcie wypada z kolei w okolicach 1.2675.

GBPUSD - Sytuacja na korzyść funta odwróciła po południu

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here