Awersja ryzyka ściąga w dół rynek akcji, a na FX umacnia USD do reszty, choć nastroje poprawiły się po komentarzach Trumpa, który osobiście chce przyspieszyć wprowadzenie pakietu fiskalnego. W Azji nastroje są mieszane, ale wciąż w atmosferze obaw o drugą falę pandemii.
Ciągłe rozmowy w sprawie pakietu stymulującego gospodarkę w USA
Prezydent Donald Trump powiedział, że jest gotów wyjść poza ofertę 1,8 bln USD pomocy, która została już przedstawiona przez Republikanów, ale lider większości w Senacie Mitch McConnell odrzucił tę propozycję. Sekretarz skarbu Steven Mnuchin powiedział Pelosi, że Trump będzie osobiście lobbował niechętnych republikanów z Senatu, aby opowiedzieli się za ustawą o pakiecie fiskalnym.
Wieści pomogły poprawić nastroje pod koniec sesji na Wall Street w czwartek. S&P500 zamknął się spadkiem o tylko 0,15 proc., choć technologiczny Nasdaq spadł o 0,72 proc. Dziś futures na S&P500 oscyluje wokół poziomu doniesienia.
Nastroje na azjatyckiej giełdzie są mieszane, gdyż nadzieje wokół pakietu fiskalnego USA zderzają się z obawami o skutki drugiej fali pandemii, które dominowały przez większość wczorajszego handlu w Europie. W piątek mamy umiarkowane spadki w Tokio i Seulu, za to nieznacznie rośnie główny indeks w Szanghaju.
Kursy walut: kurs dolara (USD) hamuje
USD wyhamował po wczorajszym umocnieniu, gdyż ucieczka do ryzyka skutkuje powrotem kapitału w dolara. Największymi przegranymi w G10 są NOK, AUD i NZD.
W przypadku AUD, zaostrza się spór Australii z Chinami. Po tym, jak na początku tygodnia raportowano o wstrzymaniu importu węgla z Australii, dziś donosi się o nakazie wstrzymania zakupów bawełny przez chińskich odbiorców. AUD/USD spada do 0,7075.
EUR/USD zatrzymał spadki na 1,17. USD/JPY pozostaje względnie stabilny przy 105,20. GBP/USD osunął się pod 1,29. Zmienność na funcie pozostaje podwyższona z uwagi na rozmowy ws. brexitu na szczycie UE. Główny negocjator Wielkiej Brytanii Frost wyraził rozczarowanie i zdziwienie po pierwszym dniu szczytu.
EUR/PLN zaczyna dzień tuż pod 4,56. Rekordowa liczba zakażeń w Polsce (8099) i nowe restrykcje (ograniczenie godzin otwarcia restauracji, zamknięcie siłowni, limity liczby klientów w sklepie) podnoszą obawy o perspektywy gospodarcze Polski. USD/PLN podskoczył do 3,89.
Ceny ropy są pod ciężarem obaw dotyczących koronawirusa i jego wpływu na światową gospodarkę. Brent traci 0,9 proc. do 42,8 USD za baryłkę, a WTI spada o 1,2 proc. do 40,5 USD/b.
Autor poleca również:
- Kurs euro (EUR/PLN) wynosi ponad 4,53. Sytuacja GBP/USD i nieudany blef Johnsona
- Kurs euro (EUR/USD) i funta (GBP/USD). Ropa WTI lekko traci pomimo spadku zapasów
- Kurs euro (EUR/USD) cofnął się pod 1,18. Sytuacja GBP/USD i EUR/PLN