Naga Markets

Kurs funta szoruje po dnie, w tle obniżki podatkówFunt brytyjski załamał się w ostatnich dniach, a rentowność brytyjskich obligacji rządowych wystrzeliła w górę po tym, jak rząd ogłosił cięcia podatkowe, które mogą doprowadzić do większej inflacji i spowodować jeszcze większe zadłużenie kraju.

Trwa wyprzedaż funta

Nowy brytyjski rząd ogłosił w piątek potężne cięcia podatkowe. Przykładowo, górna stawka podatkowa zostanie obniżona z 45% do 40% oraz zostanie wprowadzona obniżka podstawowej stawki podatku dochodowego z 20 proc. do 19 proc. Rząd obniża również ubezpieczenie narodowe, podatek od dywidend i opłatę skarbową.

Ponadto wycofuje się z planowanej podwyżki podatku dochodowego od osób prawnych. Działania te będą kosztować budżet państwa 160 mld funtów w ciągu najbliższych pięciu lat. Jest to średnio około 1,25 proc. PKB. Minister finansów Kwarteng podtrzymał  w weekend perspektywę dalszych działań. To spowodowało, że dzisiejsza poranna przecena GBP była tak drastyczna.

Dodatkowo na początku września rząd zapowiedział wprowadzenie limitów na rachunki za gaz, których koszt dla rządu wyniesie prawdopodobnie około 150 mld funtów, w zależności od rynkowej wyceny surowca.

Piątkowa przecena GBP spowodowała, że para GBP/USD spadła z 1,12 do 1,08. Dziś rano kurs na chwilę “zanurkował” poniżej 1,04, po czym nastąpiło dynamiczne odreagowanie. Rentowność 10-letnich papierów skarbowych UK jeszcze w środę wynosiła 3,3 proc. Dziś osiągnęła poziom niespełna 4,18 proc.

Autor poleca również:Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>


Poprzedni artykułVitalik Buterin oczekuje, że Dogecoin i Zcash przejdą na PoS
Następny artykułBOŚ podwyższył oprocentowanie na EKOkoncie Oszczędnościowym do 7,2%
Łukasz Zembik
Kierownik Departamentu Analiz w TMS Brokers. Absolwent kierunku Finanse i Rachunkowość na Wydziale Zarzadzania na Uniwersytecie Warszawskim. Rynkami zajmuje się od 2010 r. – uzyskał Certyfikat Dealera Rynków Finansowych WIB/ACI Polska. W TMS Brokers odpowiada za programy edukacyjne, stworzył m.in. cykl Live Trading.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here