Naga Markets

Kurs funta szoruje po dnie. MFW skrytykował plan brytyjskiego rząduFunt od początku września osłabił się wobec dolara o 6,5%. To gwałtowna kontynuacja trendu spadkowego, który trwa od maja 2021 roku: w tym okresie notowania pary zaliczyły zniżkę o około 24%. Zdaniem banku inwestycyjnego Barclays, niewykluczone jest osiągnięcie przez GBP/USD poziomu parytetu.

  • Nowy brytyjski rząd przedstawił w piątek nowy program stymulacji fiskalnej zakładający między innymi obniżkę podatków. Mowa o 45 mld funtów
  • To największy od 50 lat pakiet obniżający podatki w kraju
  • Plan ten spotkał się z krytyką Międzynarodowego Funduszu Walutowego, który ocenił, że jego wprowadzenie może jeszcze bardziej napędzić inflację
  • Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej Comparic.pl

Funt odbija od dna, GBP/USD na 1,086 dol. w czwartek

Kurs funta do dolara (GBP/USD) od początku tego roku runął o blisko 20%. Tylko we wrześniu notowania pary opadły o 6,5%. Obecnie notowania pary są na poziomie 1,086 dol. spadając o 0,25% po środowej zwyżce.

– W krótkim terminie nie jest jasne, co mogłoby powstrzymać słabość GBP, biorąc pod uwagę koncentrację na dywergencji między polityką monetarną a fiskalną. – stwierdzili analitycy HSBC.

Bank Anglii (BoE) ogłosił zakupy długoterminowych giltów (brytyjskich obligacji skarbowych) od dziś do 14 października, a także przesunął start swojego programu zacieśniania ilościowego (QT) na 31 października.

Zdaniem analityków HSBC, choć działania BoE mogą przywrócić pewien tymczasowy porządek na rynku obligacji, to prawdopodobnie będą miały niewielki wpływ na zachowanie notowań funta brytyjskiego.

Obecnie, rynek wycenia aż 145 pb zacieśnienia na listopadowym posiedzeniu i 240 pb do końca roku, z przewidywaną stopą końcową ponad 6% do połowy 2023 roku. To bardzo wysoko zawieszona poprzeczka. Na ten moment przedstawiciele Bank of England wykluczyli możliwość podwyżki na nadzwyczajnie zwołanym posiedzeniu.

Kurs funta szoruje po dnie. MFW skrytykował plan brytyjskiego rządu
Kurs GBP/USD. Źródło: tradingview.com

– Jeśli BoE nie spełni oczekiwań rynku, GBP/USD może dalej spadać. – skomentowali analitycy HSBC. – Polityka monetarna, jako narzędzie cykliczne, może zrobić jedynie zrównoważyć strukturalne problemy GBP. W dłuższej perspektywie większe podwyżki stóp przez BoE mogą pogłębić problemy gospodarcze Wielkiej Brytanii.

Już teraz Bank of England prognozuje niemal zerowy wzrost do 2024 roku. Dług publiczny Wielkiej Brytanii jest rekordowy, a stosunek wartości długu do PKB może już w tym lub kolejnym roku przekroczyć poziom 100%: po raz pierwszy od ponad 60 lat.

XTB

– Jeśli kwestie budżetowe i związane ze wzrostem nie zostaną rozwiązane, naszym zdaniem GBP trudno będzie odwrócić niekorzystną tendencję. – podkreslili analitycy HSBC.

Jeśli doszłoby do odpowiedzi Banku Anglii na ostatnio zaproponowane przez rząd programy luzowania polityki fiskalnej, możliwe że to mogłoby zatrzymać deprecjację funta, uważają eksperci z banku inwestycyjnego Barclays.

– Sygnały o zdecydowanej reakcji na luzowanie fiskalne mogą zatrzymać spadek kursu funta szterlinga i zmniejszyć nagromadzoną nadmierną premię za ryzyko. – stwierdzili analitycy Barclays.

Kurs funta szoruje po dnie. MFW skrytykował plan brytyjskiego rządu
Kurs EUR/GBP. Źródło: tradingview.com

Jednak brakowi takich działań po raz kolejny towarzyszy ryzyko przedłużenia słabości funta, co mogłoby wywołać utrzymanie kursu EUR/GBP przy 0,90 i osiągnięcie parytetu (1,00 dol.) dla GBPUSD (…). – dodali.

Invest.Cinkciarz.pl oferuje dostep do ponad 5000+ instrumentów i najniższe spready walutowe w swojej historii. Wszystko z jednego prostego konta Smart:

SPRAWDŹ SZEROKĄ OFERTĘ INVEST.CINKCIARZ.PL

Autor poleca również:Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>


Poprzedni artykułKursy walut NBP. Ile kosztuje dolar, euro, frank i funt w czwartek, 29 września 2022 r.?
Następny artykułPGNiG OD otrzymało kolejne 906,7 mln zł z Funduszu Wypłaty Różnicy Ceny
Redaktor Comparic24.tv oraz Comparic.pl. Autor publikacji naukowych ekonomii oraz organizator wydarzeń ekonomicznych, m.in. corocznego Kongresu Invest Cuffs. Przedsiębiorca, z rynkami związany od 2017 roku. Ceni inwestowanie w wartość.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here