Naga MarketsFunt szterling na tle flagi brytyjskiejNagła aprecjacja funta w czwartek wyjaśniła jedno: po prawie 9-cio procentowym spadku od tegorocznych szczytów notowania brytyjskiej waluty mogą być już blisko dna, na które od dawna czekają inwestorzy szukający okazji do zawarcia długich pozycji. Zdaniem niektórych strategów na rynku funta, który jest w przeważającej mierze ustawiony na krótko, dalszy spadek GBP o około 4% mógłby skusić kupujących do powrotu na rynek. Taki spadek doprowadziłby do poziomów niewidzianych od 1985 roku.


Kurs funta spadnie do poziomu 1,17 USD

Inwestorzy z State Street Banku i Union Bancaire Privee jeszcze nie zajęli długich pozycji na funcie, ale im bliżej do terminu Brexitu 31 października tym rośnie w ich ocenie szansa na kolejną deprecjację brytyjskiej waluty. Stratedzy w obu instytucjach wskazują na poziom 1,17 USD, który wygląda bardzo atrakcyjnie na wchodzenie w długie pozycje, choć zależy on także od skali złych wiadomości dotyczących Brexitu.

Sprzedawanie funtów szterlingów było w ostatnim czasie niezwykle popularne. Jednak w pewnym momencie, jeśli wszyscy sprzedawali funty to kto jeszcze pozostał do sprzedania? – zapytała Monique Wong, starszy menedżer portfela w Coutts & Co.

Funt wzrósł w czwartek o ponad 1% po tym, jak francuski prezydent Emmanuel Macron powiedział, że  „jest pewien”, że obie strony „mogą znaleźć inteligentne rozwiązanie w ciągu najbliższych 30 dni”, aby rozwiązać impas Brexitu. Uwagi były podobne do komentarzy niemieckiej kanclerz Angeli Merkel i wywołały duży optymizm, mimo że obaj przywódcy ostrzegali, że podstawa porozumienia Brexitu zawarta z Theresą May nie może zostać zmieniona.

Jeremy CorbynInwestorzy nadal muszą być przygotowani na wiele scenariuszy, w tym braku porozumienia tzw. Hard Brexit, renegocjację umowy, a nawet szybkie wybory w Wielkiej Brytanii, które mogą zwiększyć szanse na wygraną opozycyjnej Partii Pracy pod rządami Jeremy’ego Corbyna. Analitycy Barclays Plc oznajmili w tym tygodniu, że sytuacja bez porozumienia wygląda na „coraz bardziej nieuniknioną”.

Gdybym zobaczył, że zwołano powszechne wybory, a cena pary GBP/USD wynosi 1,17 USD po Brexicie, zdecydowanie zająłbym pozycję długą. Jednak nie kupowałbym funtów, gdyby Corbyn był na czele rządu – powiedział Peter Kinsella, szef globalnej strategii walutowej w UBP.

Boris JohnsonNa nieco ponad dwa miesiące do terminu Brexitu rynek pozycjonuje się mocno pro-spadkowo na brytyjskiej walucie. Od czasu powołania Borisa Johnsona na stanowisko premiera Wielkiej Brytanii, zakłady opcji put (spadki) na funcie przeważają nad callami w stosunku około 1,5: 1, zgodnie z danymi z Depository Trust & Clearing Corporation. Zarządzający aktywami i fundusze hedgingowe również pozostają w przeważającej części w pozycjach krótkich, zgodnie z danymi Commodity Futures Trading Commission.

W scenariuszu braku umowy spodziewasz się, że kabel osiągnie poziom około 1,05 – 1,10 $. Jeśli jednak tak się nie stanie, około 1,15–1,17 USD wygląda na dobrą okazję do kupna – powiedział Timothy Graf, szef strategii makroregionalnej w Europie Środkowej i Wschodniej w regionie EMEA.

Kurs funta odbija drugi tydzień z rzędu

Notowania pary walutowej GBP/USD kontynuują wzrosty, jednak impet ceny nie wskazuje na istotne odwrócenie trendu. Jeśli doszłoby do przebicia dołka 1,1905 (z października 2016 roku) wówczas otwarłoby to drogę do poziomu oczekiwanego przez analityków 1,15. Z kolei Rupert Harrison, zarządzający funduszem w BlackRock Inc. uważa, że funt może spaść nawet do parytetu w stosunku do dolara jeśli doszłoby do bezwarunkowego Brexitu bez zawarcia umowy.

Zobacz również: BlueBay zamyka Big Shorta na funcie oczekując jego wzrostów. Brexit ponownie przełożony?

Kurs funta do dolara w piątek na interwale tygodniowym 23 8 19
Kurs funta do dolara w piątek na interwale tygodniowym


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here