Naga MarketsAndrew Bailey, szef BoE

Szybkie wprowadzenie szczepionek i związane z tym prawdopodobieństwo wiosennego ożywienia zdjęło z Banku Anglii (BoE) presję na dalsze luzowanie polityki pieniężnej, w tym również m.in. kolejną obniżkę stóp procentowych. Ekonomiści ING uważają jednak, że politycy BoE będą jednak prawdopodobnie uważać podczas swoich wypowiedzi, aby przez przypadek nie zamknąć drzwi do wprowadzenia ujemnych stóp. Nie mnie jednak nie spodziewają się oni redukcji poziomu stóp proc. w najbliższym czasie.

  • Masowe szczepienia w UK przyczynią się do szybszego ożywienia gospodarczego
  • Brytyjska gospodarka prawdopodobnie wróci do kondycji sprzed kryzysu nie wcześniej niż za 18 miesięcy
  • Poprawa perspektyw gospodarczych powstrzyma jednak BoE przed wprowadzeniem ujemnych stóp proc.

BoE nie obniży w lutym stóp proc.

Bank Anglii ma podjąć decyzję dot. poziomu stóp procentowych już w najbliższy czwartek, tj. 4 stycznia 2020 roku. Obecnie powszechnie oczekuje się jednak, że decydenci będą się powstrzymywać przed wprowadzeniem ujemnych stóp procentowych w tym miesiącu. Ekonomiści ING uważają, że jest mało prawdopodobne, by w ogóle to zrobili w tym cyklu.

Te artykuły również Cię zainteresują
– Jeśli perspektywy będą zgodne z założeniami, nie przewidujemy również dalszego rozszerzenia programu QE Banku poza ten rok – wskazali eksperci dodając, że wraz z poprawą perspektyw, argumenty za ujemnymi stopami będą słabnąć.

Perspektywy gospodarcze poprawiają się 

Zwracają oni także uwagę, że skoro wprowadzanie szczepionek przebiega prawidłowo, a liczba zachorowań gwałtownie spada, istnieje duża szansa, że gospodarka odnotuje gwałtowny wzrost aktywności w połowie roku. To z kolei zmniejsza presję na wprowadzenie dodatkowych bodźców przez Bank Anglii.

– Perspektywy są jaśniejsze i oczekujemy, że nowe prognozy Banku nadal będą wskazywać na pełne ożywienie gospodarcze na przełomie roku (choć z pewnymi nieuniknionymi spadkami wzrostu w tym kwartale) – przyznali dodając, że są nieco bardziej ostrożni – oczekujemy, że połączenie wyższego bezrobocia i trwających zakłóceń związanych z Brexitem uniemożliwi pełny powrót do poziomów sprzed wirusa przez co najmniej kolejne 18 miesięcy.

Kurs funta spadł o niemal 10 groszy

Spoglądając na notowania pary walutowej GBP/PLN zauważymy, że kurs funta osunął się w ostatnim czasie o niemal 10 groszy. Spadek ten sprawił, że notowania szterlinga osunęły się poniżej horyzontalnego wsparcia w wysokości 5,1250 zł oraz poniżej lini lokalnej tendencji wzrostowej. Deprecjacją ta zatrzymała się dopiero w okolicy kolejnego wsparcia w rejonie 5,0830 zł, gdzie pojawiła się niewielka reakcja popytowa.

Późniejsze wzrosty nie trwały jednak zbyt długo, gdyż zatrzymały się one w okolice pokonanej wcześniej linii tendencji wzrostowej. Odrzucenie tego oporu mogłoby natomiast otworzyć drogę do ponownych spadków. Jeżeli kurs funta osunie się poniżej 5,0830 zł, wówczas należałoby natomiast przygotować się na możliwość jego spadku nawet poniżej 5 zł.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

Poprzedni artykułPrzychody VRG spadły o 58,3% r/r do 32,6 mln zł w styczniu
Następny artykułEURUSD – notowania na okrągłym poziomie 1.20 – i co dalej?
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here