Kurs euro, dolara, funta i franka do złotegoMiniony tydzień przebiegał na rynkach walutowych niezwykle interesująco. Wszystko to za sprawą publikacji kilku istotnych raportów makroekonomicznych i doniesień dot. sytuacji ekonomicznej, politycznej i gospodarczej świata. Jak na tle euro, franka szwajcarskiego, funta i dolara amerykańskiego wyglądał na przestrzeni ostatnich dni polski złoty?

Kursy walut na rynku Forex w niedzielę, 13 grudnia 2020 r.

Para walutowa Symbol Kurs walutowy Data aktualizacji
Kurs dolara USDPLN 3,6716 zł 13.12.2020, godzina 10:00
Kurs euro EURPLN 4,4475 zł 13.12.2020, godzina 10:00
Kurs funta GBPPLN 4,8566 zł 13.12.2020, godzina 10:00
Kurs franka CHFPLN 4,1241 zł 13.12.2020, godzina 10:00

Kurs euro spadł o 23 grosze

Kurs euro spadł w pierwszej połowie tygodnia o ponad 5 groszy, powiększając w ten sposób zasięg trwającej od 29 października br. deprecjacji do niemal 23 groszy. Pod koniec tygodnia pojawiła się jednak reakcja popytowa, dzięki której kurs euro wzrósł o ponad 3 grosze zmniejszając zasięg tygodniowych spadków do nieco ponad 2 groszy. Nie zmienia to jednak faktu, iż w dalszym ciągu znajduje się on o niemal 20 groszy niżej niż pod koniec października br., w efekcie czego wciąż utrzymuje się poniżej ostatnio pokonanego wsparcia (teraz oporu) w wysokości 4,4560 zł.

Okazuje się więc, że nawet jeżeli piątkowe  wzrosty będą kontynuowane, w najbliższym czasie oczekiwać moglibyśmy re-testu tej strefy. Jeżeli jednak tam znów pojawi się większa reakcja podażowa, kurs euro mógłby docelowo osunąć się nawet do 4,3760 zł.

Kurs euro do polskiego złotego (EURPLN) | Źródło: TradingView
Kurs euro do polskiego złotego (EURPLN) | Źródło: TradingView

Kurs franka spadł o 23 gr.

Kurs franka szwajcarskiego wzrósł na początku minionego tygodnia o ponad 3 grosze powiększając w ten sposób zasięg trwającej od poprzedniego tygodnia aprecjacji do ponad 7 groszy.

Już we wtorek pojawiła się jednak silna reakcja podażowa, wskutek której, w ciagu niespełna dwóch kolejnych dni kurs franka osunął się o ponad 6 groszy.

Pod koniec tygodnia na rynku znów zagościł natomiast optymizm, dzięki któremu, w skali całego tygodnia kurs franka osunął się jedynie o niespełna 1 grosz. Nie zmienia to jednak faktu, iż w dalszym ciągu znajduje się on o niemal 23 grosze niżej niż pod koniec października br. i wciąż utrzymuje się poniżej ostatnio pokonanego wsparcia (teraz oporu) w wysokości 4,15 zł.

Jeżeli tylko strefa ta zostanie trwale odrzucona, w najbliższym czasie spodziewać moglibyśmy się nawet ponownej deprecjacji CHF, dla której realnym zasięgiem wydaje się rejon 4,05 zł.

Kurs franka szwajcarskiego do polskiego złotego (CHFPLN) | Źródło: TradingView
Kurs franka szwajcarskiego do polskiego złotego (CHFPLN) | Źródło: TradingView

Kurs funta spadł o ponad 34 grosze

Kurs funta spadał od początku tygodnia o ponad 15 groszy, powiększając w ten sposób zasięg trwającej od 29 października br. deprecjacji do ponad 34 groszy. Pod koniec tygodnia pojawiła się jednak reakcja popytowa, wskutek której kurs funta wzrósł o ponad 5 groszy. Oznacza to, że w skali całego tygodnia GBP osunął się o niespełna 10 gr.

Jeżeli w najbliższym czasie wzrosty byłyby kontynuowane, kurs funta mógłby dotrzeć nawet do 4,91 zł.

Kurs funta do polskiego złotego (GBPPLN) | Źródło: TradingView
Kurs funta do polskiego złotego (GBPPLN) | Źródło: TradingView

Kurs dolara spadł o ponad 33 grosze

Kurs dolara wzrósł na początku minionego tygodnia o ponad 2 grosze. Aprecjacja ta nie trwała jednak zbyt długo. W kolejnych dniach amerykańska waluta osunęła się bowiem o ponad 7 groszy powiększając w ten sposób zasięg trwającej od 29 października br. deprecjacji do ponad 33 groszy.

Pod koniec tygodnia pojawiła się jednak reakcja popytowa, wskutek której kurs dolara wzrósł o ponad 3 grosze. Oznacza to, że w skale całego tygodnia USD osunął się o niespełna 2 gr.

Jeżeli w najbliższym czasie wzrosty byłyby kontynuowane, kurs dolara mógłby dotrzeć nawet do 3,74 zł.

Kurs dolara amerykańskiego wobec polskiego złotego (USDPLN) | Źródło: TradingView
Kurs dolara amerykańskiego wobec polskiego złotego (USDPLN) | Źródło: TradingView

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

Poprzedni artykułPrognozy redakcji Comparic.pl na rok 2021 – Rynek walutowy!
Następny artykułKurs XAU/USD w trendzie spadkowym. Mocny odpływ kapitału z ETF-ów opartych o złoto
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here