Naga MarketsOstateczne wartości PMI dla sektora usług w ważnych europejskich gospodarkach prezentują się lepiej niż wstępne szacunki. Nastroje w biznesie się poprawiało, ale ponowny lockdown może je skutecznie zdusić.

PMI usługowe w Europie

Z danych zebranych przez instytut IHS Markit wynika, że nastroje w europejskim sektorze usług się poprawiają, czego efektem są rewizję w górę wstępnych odczytów PMI. Należy jednak pamiętać, że ankiety były zbierane w okresie 12-26 marca, a więc przed ogłoszeniem przedłużenia restrykcji.

Te artykuły również Cię zainteresują
Niemniej wartość PMI dla sektora usług w Niemczech wyniosła ostatecznie 51,5 pkt. ( wst. 50,8 pkt.), a we Francji 48,2 pkt. (wst. 47,8 pkt.). Wartość wskaźnika Composite ukształtowała się na poziomie 53,2 pkt., ale zdecydowanie większy wpływ miała na to poprawa w sektorze przemysłowym.

Szczegółowa analiza opisu badania jest o tyle nieuzasadniona, że ankiety nie uwzględniają przedłużenia restrykcji epidemicznych. Od soboty 3 kwietnia we Francji obowiązuje 4 dniowy lockdown, który z pewnością odbije się na aktywności gospodarczej. Władze federalne Niemiec w dalszym ciągu debatują nad restrykcjami, które miałyby objąć cały kraj, ale sytuacja epidemiczna w kraju nawet bez tego karze przypuszczać, że wynik sektora usług nie będzie należał do rekordowych.

Notowania EUR/USD pozostają jednak niewzruszone danymi. Wstępny odczyt wprawdzie wypadł niekorzystnie, ale kluczowa dla notowań tej pary walutowej w środę jest słabość dolara, która wynika z niższych rentowności amerykańskich obligacji. Kurs EUR/USD oscyluje w środę wokół 1,1875 i jest najwyższy od ponad dwóch tygodni.

PMI usługowe w UK również pozytywnie

Dynamicznie postępujący proces szczepień populacyjnych w Wielkiej Brytanii pozwala na stopniowe przywracanie aktywności w sektorze usługowym. Przekłada się to na dobre odczyty wskaźników koniunktury.

W marcu ostateczna wartości wskaźnika PMI przygotowanego przez instytut IHS Markit wyniosła 56,3 pkt. i była nieznacznie niższa od wstępnego odczytu, który kształtował się na poziomie 56,8 pkt. Wynik ankiet wśród menedżerów na wyspach różni się od tych z kontynentalnej części Europy, gdyż sytuacja epidemiczna w Wielkiej Brytanii jest zgoła odmienna.

Kraj najtrudniejszy okres pandemii ma już za sobą, a postęp w szczepieniach przeciwko COVID19 pozwala na luzowania restrykcji. Z opisu badania wynika, że przekłada się na wzrost popytu na pracę. Menedżerowie wskazali również na najwyższą od 33 miesięcy dynamikę wzrostu cen.

Perspektywy dla brytyjskiej gospodarki są znacznie lepsze niż dla strefy euro. Kraj zaszczepił już niemal 40 proc. dorosłej populacji, co pozwala na znaczące poluzowanie ograniczeń i pozwoli szybciej wejść na ścieżkę wzrostu gospodarczego. Niewiadomą pozostaje efekt brexitu dla sektora usług, ale aktualnie kluczowym polem walki o odbicie w gospodarce jest epidemia, a kwestia brexitu powróci w momencie  zażegnania problemu koronawirusa.

W środę funt należy do najsilniejszych walut z przestrzeni G10, ale na wykresie widoczne jest głównie odreagowanie spadków. Kurs GBP/USD znajduje się na poziomie 1,3822.

Po więcej aktualności rynkowych zapraszamy do serwisu analitycznego TMS NonStop. Jest to platforma dla aktywnych inwestorów, którzy poszukują informacji na temat bieżącej sytuacji na rynkach finansowych. W serwisie użytkownicy znajdą zarówno kalendarz rynkowy, dane makroekonomiczne aktualizowane w czasie rzeczywistym, jak i komentarze analityków. Informacje z TMS NonStop można także znaleźć w aplikacji do mobilnego tradingu TMS Brokers.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here