stos polskich złotych, z pięciozłotówką z przoduŚroda przyniosła jedno z najsilniejszych umocnień złotówki od tygodni, któremu oparł się jedynie frank szwajcarski. W czwartek sprawdzamy jak kursy walut zachowują się pod koniec tygodnia – kurs euro najniżej od lutego, dolar od stycznia, kurs funta pogłębia minima. Czy polski złoty będzie w stanie utrzymać swoją dominująca pozycję 21 marca?


Kurs euro nie był tak nisko od lutego, EUR/PLN powraca pod 4,28

EUR/PLN nie może zaliczyć bieżącego tygodnia do udanych. Para walutowa traci nieprzerwanie od początku tygodnia i po re-teście 4,30 od dołu, powraca do dolnego ograniczenia konsolidacji w okolicach 4,2761. W efekcie niemal realizuje cel, o którym wspominaliśmy w naszych analizach od początku bieżącego miesiąca. Pytanie jednak, co dalej?

kurs euro do złotego 21 marca
Kurs euro do złotego (EUR/PLN) dawno nie był tak nisko. Źródło: Tradingview.com

W tym momencie kurs euro najpewniej zrealizuje krótkoterminowe odbicie w stronę górnego odbicia konsolidacji. Zaprzeczeniem tego scenariusza byłoby wybicie minimów z listopada i grudnia zeszłego roku, otwierające drogę w kierunku tegorocznych dołków ze stycznia, tuż pod 4,26 zł. Najpierw jednak kurs euro musiałby wybić dolną bandę trendu bocznego.

USD/PLN silnie traci, kurs dolara na 3,74 zł

Silne spadki notował również kurs dolara, reagujący negatywnie na środowe posiedzenie Rezerwy Federalnej. Amerykańska waluta zamyka się pod 200-okresową średnią ruchomą pierwszy raz od września zeszłego roku i wiele wskazuje, że zmierza w kierunku tegorocznych minimów i dolnego ograniczenia konsolidacji w okolicach 3,72 zł. Gdyby kurs dolara wybijał wspomnianą strefę, wtedy niedźwiedzie otworzą sobie drogę do 3,64 zł.

kurs dolara do złotego 21 marca
Kurs dolara do złotego (USD/PLN) najniżej od stycznia. Źródło: Tradingview.com

W czwartek rynek pozna kolejne istotne publikacje makroekonomiczne dla rynku USA – o 13:30 pojawią się dane dotyczące wskaźnika przemysłowego, na które rynek może reagować wzmożoną zmiennością. Po środowym FOMC, USD/PLN traci do większości głównych walut, nie można więc wykluczać prób korekcyjnego odbicia.

Kurs funta po 4,94 zł, GBP/PLN kolejnym spadkowiczem

Dynamiczna deprecjacja w środę nie ominęła również GBP/PLN. Złoty zyskiwał do brytyjskiej waluty, w efekcie czego notowania testowały poziom 4,94 zł i w czwartek delikatnie korygują. Dla liczących na umocnienie złotówki jest to jednak bardzo dobra informacja, gdyż w trakcie jednej sesji kurs funta wybijał wszystkie istotne wsparcia i pod koniec tygodnia „melduje” się poniżej 4,9582, gdzie wypadają maksima z października i listopada. W efekcie notowania otwierają sobie drogę w kierunku 50% zniesienia trendu wzrostowego z 2019 roku oraz średniej ruchomej z 200 ostatnich sesji (okolice 4,88 zł):

kurs funta do złotego 21 marca
Kurs funta do złotego (GBP/PLN) powraca pod istotne wsparcie. Źródło: Tradingview.com

Kurs funta może liczyć na odwrócenie scenariusza dopiero w momencie gdyby powrócił nad okrągły poziom 5 złotych – to zanegowałoby ostatnią presję podażową. W czwartek na inwestorów czeka jednak kolejna, istotna paczka danych z UK – najpierw o 10:30 informacje o sprzedaży detalicznej, następnie o 13:00 decyzja w sprawie stóp procentowych.

CHF/PLN jedyny opiera się sile złotego. Kurs franka nadal na 3,78 zł

W momencie gdy dolar, euro i funt silnie traciły do złotówki, kurs franka w środę realizował jedynie skromną stratę. Co prawda CHF/PLN zamykał się poniżej 3,78 zł, jednak w czwartek cena powraca nad pułap o 200-okresowa średnia ruchoma nadal pełni rolę istotnego wsparcia. CHF konsoliduje pomiędzy siatką średnich i dopiero wybicie z tego wąskiego obszaru pozwoli odpowiedzieć na pytanie, w którym kierunku będzie przesuwała się para walutowa.

kurs franka do złotego 21 marca
Kurs franka do złotego (CHF/PLN) bez większej zmienności. Źródło: Tradingview.com

Wybicie dołem pozwoli na zejście w okolice 3,74-3,73 zł i w tym momencie ten scenariusz wydaje się być bardziej prawdopodobnym.

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here