Kolejny tydzień handlowy za nami. Na rynku walutowym dostrzec można było w tym czasie znaczącą deprecjację kursu funta szterlinga, który okazał się najsłabszą walutą całej grupy G8. Jak pod koniec września kształtują się kursy euro, franka, funta i dolara? Czego możemy spodziewać się na notowaniach w październiku?

Finax

  • kurs euro powyżej 4,38 zł
  • Kurs franka powyżej 4,04 zł
  • Kurs funta (GBPPLN) przerywa serię wzrostów
  • Kurs dolara powyżej 4 zł
Para walutowa Kurs Nazwa
EURPLN 4,3840 Euro
USDPLN 4,0062 dolar
GBPPLN 4,9247 funt
CHFPLN 4,0428 frank

Kurs euro w okolicy istotnego oporu

Kurs euro utrzymywał się w minionym tygodniu na względnie stabilnym poziomie. Na przestrzeni ostatnich dni wzrósł on bowiem jedynie o 0,22%, co nominalnie przekłada się na niespełna 1 grosz.

Mimo niedawnych dynamicznych ruchów (najpierw spadkowego a następnie wzrostowego) kurs euro zyskał na przestrzeni września zaledwie 0,14%.

Warto przy tym jednak zwrócić uwagę, że w dalszym ciągu utrzymuje się on poniżej istotnego oporu w wysokości 4,40 zł. Jeżeli strefa ta zostanie trwale odrzucona, kurs euro mógłby osunąć się nawet w okolice 4,3430 zł.

Gdyby natomiast trwająca od kilku dni konsolidacja okazała się jedynie korekta i po jej zakończeniu notowania pary walutowej EURPLN pokonałyby barierę 4,40 zł, kurs euro mógłby zmierzać nawet w kierunku 4,50 zł.

Według prognoz Kantar TNS, kurs euro wyniesie pod koniec października 4,34 zł

Kurs euro do polskiego złotego (EURPLN) | Źródło: TradingView
Kurs euro do polskiego złotego (EURPLN) | Źródło: TradingView

Kurs franka najwyżej od lutego 2017 r.

Kurs franka szwajcarskiego zyskał na przestrzeni minionego tygodnia aż 0,93%, co nominalnie przełożyło się na wzrost o niemal 4 grosze. Fakt ten sprawił, że w trakcie środowej sesji kurs franka znalazł się przez moment na najwyższym poziomie od lutego 2017 roku.

Podobnie jak euro, mimo niedawnych dynamicznych ruchów (najpierw spadkowego a następnie wzrostowego) kurs franka zyskał na przestrzeni września zaledwie 0,41%, tj. niespełna 2 grosze.

Warto przy tym jednak zwrócić uwagę, że jeżeli tylko tendencja wzrostowa będzie kontynuowana, cena franka mogłaby dotrzeć nawet w okolice 4,0850 zł. Dopiero tam znajduje się bowiem kolejny, horyzontalny opór, w rejonie którego oczekiwać moglibyśmy pojawienia się reakcji podażowej.

Według prognoz Kantar TNS, kurs franka szwajcarskiego spadnie pod koniec października br. do 4,01 zł.

Kurs franka szwajcarskiego do polskiego złotego (CHFPLN) | Źródło: TradingView
Kurs franka szwajcarskiego do polskiego złotego (CHFPLN) | Źródło: TradingView

Kurs funta największym przegranym tygodnia i największym wygranym miesiąca

Kurs funta nie może zaliczyć minionego tygodnia do udanych. Jak wspomniałem już we wstępie był on najsłabsza walutą grupy G8. W stosunku do polskiego złotego, funt osłabił się o 0,55%, co nominalnie przełożyło się na spadek o niespełna 3 grosze.

Nie zmienia to jednak faktu, iż na przestrzeni września wzrósł on o 1,65%, tj. ponad 80 groszy.

Warto zwrócić uwagę, że wskutek tej aprecjacji, notowania pary walutowej GBPPLN pokonały dwa techniczne poziomy oporu (w rejonie 4,86 zł i 4,9250 zł). W chwili obecnej obserwujemy re-test jednej z tych stref. Biorąc jednak pod uwagę, że w jej okolicy nie pojawiła się żadna reakcja popytowa mogąca sygnalizować potencjalne odbicie, niewykluczone, że z początkiem października deprecjacja GBP będzie kontynuowana. Gdyby tak się stało, kurs funta mógłby osunąć się w rejon 4,86 zł.

Kurs funta do polskiego złotego (GBPPLN) | Źródło: TradingView
Kurs funta do polskiego złotego (GBPPLN) | Źródło: TradingView

Kurs dolara znów powyżej 4 zł

Kurs dolara zyskał na przestrzeni minionego tygodnia 0,87%, co nominalnie przełożyło się na wzrost o ponad 3 grosze. Fakt ten sprawił, że w trakcie piątkowej sesji kurs dolara znalazł się przez moment na najwyższym poziomie od marca 2017 roku.

Podobnie jak euro i franka szwajcarski, mimo niedawnych dynamicznych ruchów (najpierw spadkowego a następnie wzrostowego) kurs dolara zyskał na przestrzeni września zaledwie 0,56%, tj. nieco ponad 2 grosze.

Warto przy tym jednak zwrócić uwagę, że to właśnie wskutek tej aprecjacji kurs dolara przekroczył psychologiczną barierę 4 zł. Warto zwrócić uwagę, że jest to także istotny, techniczny poziom oporu. Jeżeli strefa ta zostanie trwale pokonana, kurs dolara mógłby dotrzeć nawet w okolice 4,10 zł. Jeżeli jednak wybicie to zostanie zanegowana, notowania pary USDPLN mogłyby osunąć się w okolice górnego ograniczenia wcześniejszego kanału wzrostowego.

Według prognoz Kantar TNS, kurs dolara spadnie pod koniec października br. do 3,96 zł.

Kurs dolara amerykańskiego wobec polskiego złotego (USDPLN) | Źródło: TradingView
Kurs dolara amerykańskiego wobec polskiego złotego (USDPLN) | Źródło: TradingView

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

Poprzedni artykuł“Pomiędzy Teorią a Praktyką” – tydzień 38 – 29.09.2019
Następny artykułLiga Traderów VIII – losowanie fazy grupowej i rozpiska 1 kolejki spotkań
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here