Naga MarketsKurs funta pokonuje poziom 1,40. GBP/USD najwyżej od 2018 rokuPierwsza połowa tygodnia zdawała się należeć do kupujących ropę naftową, jednak druga połowa tygodnia przyniosła korektę wcześniejszych wzrostów. Finalnie cena ropy znajduje się w piątek mniej więcej tam, gdzie była w poniedziałek.

Ropa naftowa w górę i w dół

Ceny ropy naftowej spadły w piątek drugi dzień z rzędu, a baryłka ropy WTI kosztuje ok. 59 dol. Korekta ma miejsce po wznowieniu wydobycia surowca w Teksasie. Wcześniej atak zimy doprowadził tam do zastoju. Aktualne prognozy pogody zakładają, że niebawem w Teksasie ma być nawet 20 stopni. W tym samym czasie dowiedzieliśmy się, że Waszyngton jest gotowy do rozmów z Teheranem na temat powrotu do porozumienia z 2015 r., które miało na celu uniemożliwienie Iranowi zdobycia broni jądrowej.

Te artykuły również Cię zainteresują
Ponadto traderzy zaczynają się martwić o zbliżający się wzrost dostaw ropy naftowej z krajów OPEC+, ponieważ organizacja spotyka się już 4 marca. Ceny ropy wzrosły w tym tygodniu do 13-miesięcznych maksimów dzięki większemu, niż szacowano, spadkowi zapasów ropy w USA i oznakom ożywienia gospodarczego. Od początku roku cena WTI urosła o ponad 23 proc.

Kurs funta pokonał poziom 1,40 dol. i jest najmocniejszy od 2018 r.

Oprócz większej zmienności na rynku ropy naftowej ten tydzień przyniósł także ciekawe wydarzenia na rynku walutowym. Mowa o funcie brytyjskim, który przekroczył poziom 1,40 USD po raz pierwszy od kwietnia 2018 r. Doszło do tego w związku z nadziejami, że Wielka Brytania może złagodzić restrykcje gospodarcze wcześniej, niż oczekiwano, ze względu na szybkie wdrożenie szczepionek Covid-19. Istnieją już oznaki, że brytyjska gospodarka może się wzmacniać. Indeks PMI pokazał, że produkcja sektora prywatnego Wielkiej Brytanii ustabilizowała się w lutym, podczas gdy inflacja wzrosła nieco bardziej, niż oczekiwano w styczniu.

Mimo to sprzedaż detaliczna spadła o 8,2 proc. w ujęciu miesiąc do miesiąca w styczniu 2021 r., czyli najbardziej od rekordowego 18-procentowego spadku w kwietniu. Wydaje się, że funt był również wspierany przez zmniejszające się oczekiwania dotyczące ujemnych stóp procentowych i umowy handlowej z Unią Europejską po brexicie. W 2021 r. funt radzi sobie najlepiej spośród głównych walut świata.

Tutaj warto wziąć pod uwagę, że gospodarka brytyjska poturbowana przez niepewność co do brexitu i umowy handlowej wraz z negatywnymi skutkami epidemii Covid-19 nie ma raczej miejsca do pogorszenia swojego stanu. Według ostatnich danych był to najgorszy rok od trzech stuleci. W Wielkiej Brytanii może być zatem już prawdopodobnie tylko lepiej, co może sprzyjać funtowi w długim terminie.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here