Naga MarketsKurs funta oraz euro wykorzystają słabość USD. Dolar będzie spadał, twierdzi MUFGNa początku nowego tygodnia najmocniejszą walutą okazuje się funt szterling, który od początku roku potwierdza swoją siłę. Ponownie traci dolar, a kurs euro pomimo porannych wzrostów w drugiej części dnia oddaje część zysków po kontakcie z ważnym oporem na 1,2150 dol. Analitycy MUFG w poniedziałkowym przeglądzie rynkowym zwracają uwagę na USD, EUR i GBP w obliczu postępów walki z pandemią Covid-19 oraz rozwiązywaniem kryzysu politycznego we Włoszech.

  • Dolar cierpi między innymi przez to, że na rynku panuje wysokie apetyt na ryzyko, co wskazuje wzrost światowych giełd i walut rynków wschodzących
  • Gdy dolar ma tracić rosnąć może euro korzystające na zakończeniu problemów politycznych we Włoszech
  • Największym wygranym obecnego układu sił powinien pozostawać jednak kurs funta, którego dalsze wzrosty prognozuje MUFG

Kurs dolara: Pozytywne perspektywy utrzymają apetyt na ryzyko

Pozytywne perspektywy dla globalnej gospodarki będą nadal napędzać nastroje inwestorów w tym tygodniu, a azjatyckie akcje wyznaczają ważny kierunek po odnotowaniu kolejnych zysków – Nikkei 225 przekroczył poziom 30 000 po raz pierwszy od 1990 roku.

Te artykuły również Cię zainteresują
– Uważamy, że jest jeszcze wiele do zrobienia w tak zwanym “handlu reflacyjnym”, przy czym uczestnicy rynku nie doceniają gotowości światowych decydentów do tego, by pozwolić gospodarce rozgrzać się do czerwoności i napędzać silniejszy niż oczekiwano globalny wzrost przez resztę roku – komentuje Derek Halpenny z MUFG.

Do utrzymania optymizmu inwestorów przyczynia się stały postęp w zakresie spadku zakażeń i wzrostu szczepień przeciwko Covid-19. Dzienna liczba zakażeń w USA nadal się obniża, spadając do poziomu poniżej 100 tys. dziennie. Stany Zjednoczone i Wielka Brytania nadal wyróżniają się na tle innych krajów pod względem szczepień. Wielka Brytania osiągnęła rządowy cel 15 mln do 15 lutego, szczepiąc 22,2% populacji. Liczba szczepień w USA przekroczyła wczoraj 15%.

Globalny rajd ryzyka ma nadal osłabiać dolara amerykańskiego

Przy wyższych rentownościach w USA, ten impuls do wzrostu ryzyka może sprzyjać walutom G10 o wysokiej stopie zwrotu w porównaniu z jenem, który jak dotąd wyraźnie nie radzi sobie najlepiej. Kontekst jest również korzystny dla walut rynków wschodzących w stosunku do dolara amerykańskiego. Zakładając, że ruch nominalnych stóp zwrotu w USA jest względnie ograniczony, pozytywna dynamika globalnych akcji oraz wyższe ceny ropy naftowej i towarów powinny odgrywać ważniejszą rolę we wspieraniu walut tychże rynków, w tym złotego.

Euro: Mario Draghi i wotum zaufania po zaprzysiężeniu

Euro rosło w piątek na zamknięciu w Londynie i utrzymało te zyski do dziś. Zgodnie z oczekiwaniami Mario Draghi został zaprzysiężony na premiera przez prezydenta Mattarellę w sobotę, a po ceremonii nowy premier odbył pierwsze posiedzenie swojego gabinetu.

– Jak informowaliśmy w zeszłym tygodniu, Draghi potwierdził w piątek, że Daniele Franco z Banku Włoch obejmie stanowisko ministra finansów. Wybór Draghiego na stanowiska rządowe to mieszanka technokratów i polityków ze wszystkich głównych partii (5 Star, Lega, Partia Demokratyczna i Forza Italia), co sprawia, że głosowanie nad wotum zaufania jest już tylko formalnością – twierdzi poniedziałkowy raport MJFG.

Wydarzenia weekendowe i prawdopodobne wyraźne głosowanie nad wotum zaufania w tym tygodniu są ważne bardziej ze względu na fakt, że potwierdzą to, co już zostało wycenione przez rynki finansowe. Spread 10-letnich obligacjami pomiędzy papierami włoskimi i niemiecki spadł poniżej 90 pb, do wartości najniższej od pięciu lat, odzwierciedlając rekordowo niską rentowność włoskiego długu.

Spread pomiędzy obligacjami Włoch i Niemiec vs. kurs EUR/USD

W swoim przemówieniu po zaprzysiężeniu Draghi podkreślił potrzebę jedności i zasygnalizował silniejszy nacisk na inwestycje ekologiczne w przyszłości. Aby to podkreślić, utworzono nowe ministerstwo ds. zielonej transformacji. Będzie ono koordynować wydatki na projekty ekologiczne o wartości 69 mld euro w ramach środków dla Włoch z unijnego funduszu naprawczego.

Nowy rząd prawdopodobnie wzbudzi zaufanie do zarządzania wydatkowaniem środków z unijnego funduszu naprawczego, a nacisk na zielone inwestycje podkreślany przez Draghiego jest być może odzwierciedleniem jego powiązań z EBC, ponieważ jest to kluczowy obszar zainteresowania banku pod przewodnictwem prezes Lagarde.

Utworzenie rządu i pomyślne głosowanie nad wotum zaufania w tym tygodniu może na jakiś czas położyć kres potencjalnej niepewności politycznej. Zgodnie z wcześniej uzgodnionymi reformami, jedna trzecia miejsc w parlamencie zostanie utracona, co będzie stanowiło zachętę dla obecnego parlamentu do działania, być może aż do jego rozwiązania w maju 2023 r.

Jak wspomniano powyżej, rynek włoskich obligacji posiada już to w cenie. Ponadto, włoski rynek akcji wzrósł w lutym o 8,5%, osiągając lepsze wyniki niż inne rynki europejskie i USA.

– Nie oczekujemy więc, że będzie to miało dalszy pozytywny wpływ na euro, ale może przyczynić się do obecnego globalnego optymizmu, który będzie dominował na rynkach finansowych w tym tygodniu – dodaje Halpenny.

Kurs funta: Fundusze lewarowane wreszcie wykazują większe zaufanie do GBP

Funt kontynuuje swoją dobrą passę na początku nowego roku – pod koniec zeszłego tygodnia kurs kabla wzrósł z powrotem powyżej 1,3850. Do tej pory w tym roku jedynie korona norweska okazała się lepsza od funta wśród walut G10.

– Jak podkreślaliśmy w naszym ostatnim FX Weekly, długie pozycjonowanie na funcie pozostawało stosunkowo niewielkie pomimo ostatnich wzrostów i jako takie nie powinno stanowić większej przeszkody dla dalszych krótkoterminowych zysków. Wygląda na to, że zmieniło się to w najnowszym raporcie IMM opublikowanym pod koniec zeszłego tygodnia, który ujawnił bardziej zauważalny wzrost długich pozycji w funcie wśród funduszy lewarowanych do 14 008 kontraktów w tygodniu kończącym się 9 lutego z zaledwie 1 640 kontraktów w poprzednim tygodniu – wyjaśnia MUFG.

Była to największa długa pozycja w funcie wśród funduszy lewarowanych od tygodnia kończącego się 20 października i największy tygodniowy wzrost długich/redukcja krótkich pozycji od tygodnia kończącego się 11 sierpnia.

Długie pozycje ponownie budowane na funcie szterlingu

Podkreśla to potencjał kontynuacji zwyżki funta w najbliższym czasie, podczas gdy wielkość długich pozycji nie jest jeszcze na tyle duża, by znacząco zwiększyć ryzyko odwrócenia trendu na spadkowy. MUFG nadal rekomenduje długą pozycję na kablu, która została po raz pierwszy ogłoszona 29 stycznia.

Pozytywny sentyment do funta nadal napędzany jest przede wszystkim przez postępy we wprowadzaniu szczepionek w Wielkiej Brytanii. Premier Boris Johnson określił pomyślne zaszczepienie nieco ponad 15 milionów osób, które otrzymały już pierwszą dawkę, jako “znaczący kamień milowy”. Obecnie szczepionka jest rozszerzana na osoby w wieku 65-69 lat, po tym jak została zaoferowana wszystkim osobom z czterech głównych grup priorytetowych.

Rząd zamierza zaszczepić dziewięć kategorii, czyli około 32 milionów ludzi do końca kwietnia. Połączenie trzeciej surowszej blokady i programu szczepień ma już wyraźny pozytywny wpływ na epidemię. Liczba nowych przypadków spadła wczoraj o kolejne 10 972, co stanowiło spadek o 31% w porównaniu z poprzednią niedzielą. Dzienna liczba zgonów w niedzielę była również o 30% niższa i wynosiła 258 w porównaniu z poprzednim tygodniem.

Pozytywne zmiany powodują, że rząd może rozpocząć stopniowe łagodzenie ograniczeń i lockdownu od przyszłego miesiąca, jeśli te korzystne tendencje się utrzymają. W weekend donoszono, że rząd nadal ma nadzieję na ponowne otwarcie szkół od 8 marca, po czym prawdopodobnie szybko nastąpi ponowne otwarcie mniej istotnych punktów sprzedaży detalicznej i zezwolenie na spożywanie posiłków na świeżym powietrzu w pubach i restauracjach od kwietnia. Pozwoliłoby to brytyjskiej gospodarce zacząć odbijać od końca II kwartału i mocniej w okresie letnim.

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: forum gielda | bitcoin kurs 2019 | biomed-lublin notowania | notowanie euro | bitcoin informacje |Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here