Naga MarketsKurs funta oddaje część zysków. Rozmowy ws. Brexitu trwająPo największym jednodniowym wzroście od marca, kurs funta ponownie traci. Dzieje się tak pomimo wznowionych negocjacji w sprawie umowy handlowej po Brexicie. Inwestorów może martwić jednak fakt, że brytyjski rząd nadal ostrzega przed prawdopodobieństwem nie osiągnięcia żadnego porozumienia.

  • Londyn widzi podstawy do kontynuowania rozmów.
  • Michel Barnier odrzuca możliwość wariantu kanadyjskiego.
  • Kurs GBP/USD zbliża się do 1,31.

Wola kompromisu

Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson zdecydował się na wznowienie negocjacji z Unią Europejską, po tym jak główny negocjator UE Michel Barnier podkreślił znaczenie suwerenności Zjednoczonego Królestwa.

Z zadowoleniem przyjmujemy fakt, że pan Barnier uznał kwestie wzajemnego szacunku za ważne, a ponadto, zaznaczył że aby osiągnąć porozumienie, potrzebny byłby ruch obu stron w rozmowach. Jak wyraźnie zaznaczył, wszelkie przyszłe porozumienia zostaną zawarte w odniesieniu do autonomii decyzyjnej Unii Europejskiej i z poszanowaniem brytyjskiej suwerenności. – czytamy w oświadczeniu brytyjskiego rządu.

Zobacz również: Deutsche Bank: S&P 500 spadnie do 3230 punktów. Branża technologiczna nadal atrakcyjna

Władze Wielkiej Brytanii podkreśliły również, że uzgodnienie umowy wcale nie jest przesądzone.

Jest całkowicie możliwe, że negocjacje nie zakończą się sukcesem. Jeśli tak, to Wielka Brytania zakończy okres przejściowy na warunkach australijskich i będzie dobrze przygotowana w tym zakresie. – czytamy dalej.

Kurs funta znowu traci. GBP/USD w dół

Michel Barnier poinformował europejskich decydentów, że porozumienie jest w zasięgu. Jego zdaniem uda się je osiągnąć, jeżeli obie strony pozostaną skłonne do kompromisu. Negocjator odrzucił jednocześnie możliwość skorzystania z umowy, którą UE podpisała z Kanadą kilka lat wcześniej.

Brytyjczycy często odwołują się w swoich wystąpieniach do modelu kanadyjskiego. Wraz z Wielką Brytanią mamy zarówno wyjątkową bliskość geograficzną, jak i gospodarcze powiązanie budowane przez 47 lat, co sprawia, że sytuacja ta nie przypomina żadnej innej. – mówił Barnier.

W czwartek funt oddaje część wczorajszych zysków tracąc w stosunku do dolara 0,23% i zbliżając kurs GBP/USD do 1,3115. Kurs EUR/GBP pozostaje stabilny na poziomie 0,9026.

Wykres przedstawiający zmianę kursu GBP/USD w ciągu 4 ostatnich miesięcy, źródło: tradingview.com

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here