Naga MarketsKurs funta od 20 lat rośnie w kwietniu. Tym razem może być inaczej?Jak zauważają analitycy MUFG, kwiecień to jeden z najlepszych miesięcy w roku jeżeli chodzi o kurs funta. Na przestrzeni ostatnich 20 lat zazwyczaj zyskiwał do dolara amerykańskiego osiągając średnią stopę zwrotu rzędu 1,5%. Tym razem jednak szterling zaczyna kwiecień od spadków i jest jedną z najsłabszych walut w gronie Forex G10.

  • MUFG podsumowuje środową publikację protokołów FOMC i sądzi, że kurs dolara utrzyma się nieco niżej niż mogą na to wskazywać dane gospodarcze z USA
  • Kurs funta zaczął kwiecień od spadków co może zaburzyć jego sezonowość z ostatnich 2 dekad
  • Słabość GBP wykorzystuje między innymi kurs euro, a para walutowa EUR/GBP dynamicznie odbija od zeszłorocznych dołków.

Kurs dolara: Fed ponownie podkreśla gołębie projekcje

Protokół z posiedzenia FOMC, który został opublikowany w środowy wieczór, nie dostarczył jastrzębiom inflacyjnym żadnych dowodów na to, że poprawa perspektyw gospodarczych zmieniła potencjalną funkcję reakcyjną Rezerwy Federalnej w przyszłości. Pomimo projekcji najsilniejszego wzrostu gospodarczego od prawie 40 lat, Fed nadal nie ma zamiaru podnosić stóp.

Te artykuły również Cię zainteresują
FOMC powtórzył, że “prawdopodobnie minie trochę czasu” zanim warunki poprawią się na tyle, by Fed mógł rozważyć zmianę nastawienia monetarnego. Wynikało to z faktu, że warunki gospodarcze są “dalekie od długoterminowych celów” i że “przyszła ścieżka pozostaje wysoce niepewna”. Spójne komunikaty będą kluczową strategią dla Fed-u, który będzie komunikował rynkowi zmiany w sposobie reagowania na napływające dane gospodarcze zgodne z nową strategią polityki monetarnej nakreśloną w oświadczeniu wydanym w sierpniu ubiegłego roku.

Komunikacja Fed-u pozytywnie wpływa na oczekiwania inflacyjne. Źródło: MUFG

Fakt, że minie “trochę czasu” zanim zaistnieją warunki do zmiany nastawienia monetarnego, podkreśla ograniczone znaczenie, jakie Fed przypisuje zbliżającemu się wzrostowi inflacji – poziom powyżej 2% może zostać osiągnięty za trzy do czterech miesięcy.

Gubernator Brainard, przemawiając wczoraj wieczorem po opublikowaniu protokołu, ujął to jaśniej, stwierdzając, że efekty bazowe i wąskie gardła, a także “czynniki wyjątkowe”, mogą spowodować tymczasowy wzrost inflacji, ale potem bardziej prawdopodobne jest, że “utrwalona dynamika inflacji, którą obserwujemy od ponad dekady, przejmie kontrolę”. Podczas gdy ryzyko inflacyjne jest obecnie uważane za “zrównoważone”, rynek pracy znajduje się “znacznie poniżej” pożądanych poziomów.

– Gubernator Brainard, pomimo wzrostu liczby miejsc pracy w piątek, wspomniała również o tym, że rynek pracy jest o ponad dziewięć milionów miejsc pracy słabszy niż przed Covid-19 i będzie to nadal odgrywać kluczową rolę dla Fed. Reakcja rynku na protokół była stonowana, ale stopień jedności, naszym zdaniem, po raz kolejny podkreśla determinację FOMC, aby dotrzymać obietnicy dotyczącej zmiany “funkcji reakcji”, aby umożliwić wyższą inflację. Oznacza to, że rentowności i poziom dolara amerykańskiego będą nieco niższe niż można zakładać na podstawie napływających danych gospodarczych z USA – komentuje Derek Halpenny z MUFG.

Autor poleca również:

Kurs funta: Zły początek dla GBP w kwietniu, który normalnie jest mocnym miesiącem

Funt źle rozpoczął nowy miesiąc. Jak dotąd tylko dolar kanadyjski ma gorsze wyniki w stosunku do funta w kwietniu, który zazwyczaj jest silnym miesiącem dla szterlinga. W ciągu ostatnich dwudziestu lat kurs funta wzrastał w kwietniu średnio o 1,5%. Ostatnie osłabienie oznacza gwałtowne odwrócenie trendu funta po dobrych wynikach w I kwartale, kiedy to był on jedną z najlepiej zachowujących się walut G10 (+0,8% w stosunku do USD i +5,0% w stosunku do EUR) i drugą po dolarze kanadyjskim.

W tym samym czasie euro również odbiło się szerzej, co wywołało bolesny przymus dla krótkich pozycji na EUR/GBP. Ostatni raport IMM ujawnił, że fundusze lewarowane zwiększyły implikowaną krótką pozycję na EUR/GBP w marcu do najwyższego poziomu od kwietnia zeszłego roku. Wymuszona likwidacja tych pozycji prawdopodobnie zwiększyła rozmiar ruchu EUR/GBP w górę w ostatnich dniach, od najniższego poziomu 0,8472 w poniedziałek do najwyższego poziomu 0,8664 w środę.

– Był to największy wzrost pary w ujęciu procentowym od czasu rozpoczęcia trendu spadkowego w połowie grudnia. Akcja cenowa sugeruje, że ryzyko staje się bardziej zrównoważone po ostrym ruchu w dół w I kwartale, który sprowadził EUR/GBP z powrotem w kierunku przed-pandemicznych minimów między 0,8400 a 0,8600 – komentuje Halpenny.

Funt oddaje część zysków po ostrym rajdzie z początku roku. Źródło: MUFG

Nie było wyraźnego fundamentalnego bodźca dla ostatniej korekty spadkowej funta. Na początku tego miesiąca funt zachowywał się gorzej niż dolar kanadyjski i amerykański, ponieważ długoterminowe rentowności straciły impet wzrostowy. W Wielkiej Brytanii w I kwartale długoterminowe stopy zwrotu wzrosły bardziej niż w innych gospodarkach, takich jak strefa euro, Japonia, Szwajcaria i Szwecja, co pomogło funtowi osiągnąć lepsze wyniki na początku tego roku.

W najbliższym czasie funtowi sprzyjają jednak zmiany fundamentalne. Brytyjski wskaźnik PMI (composite PMI) nadal wzrasta do poziomu wskazującego na silniejsze ożywienie gospodarcze w nadchodzących miesiącach (56,4 w marcu). Jednocześnie najnowsze dane dotyczące zachorowań na COVID są coraz lepsze – w ciągu ostatniego tygodnia spadła liczba nowych przypadków, zgonów i hospitalizacji z powodu koronawirusa. Powinno to utrzymać rząd na dobrej drodze do realizacji planów ponownego otwarcia gospodarki w II kwartale.

W świetle obaw o skutki uboczne szczepionki firmy AstraZeneca, w Wielkiej Brytanii może pojawić się niepewność co do trwającego procesu wprowadzania szczepionek. Rząd zaleca, by osobom poniżej 30. roku życia zaproponować alternatywną szczepionkę, jeśli jest ona dostępna.

Być może rynek stał się zbyt pesymistyczny, jeśli chodzi o euro. Bloomberg podał niedawno, że Komisja Europejska jest nadal optymistycznie nastawiona do tego, że Niemcy, Francja, Włochy, Hiszpania i Holandia będą w stanie zaszczepić ponad 55% populacji do końca czerwca. UE spodziewa się, że w II kwartale otrzyma około 360 mln dawek szczepionek. Jest mało prawdopodobne, że II kwartał będzie tak zły dla euro, jak I kwartał, kiedy spadło ono o 4-5% w stosunku do funta i dolara.

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: ropa brent | dow jons | bitcoin kurs forum | cena dolara | notowania dow jones na żywo |Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

Poprzedni artykułPolski złoty jednak nie powinien się osłabiać? RPP zmienia zdanie
Następny artykułJPMorgan: regulacja bitcoina to coś, z czym należy się natychmiast uporać
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here