Purple

Kurs funta GBP

Market quotes are powered by TradingView.com

Funt kurs

Notowania rynkowe zapewnia TradingView.com

Czym jest funt szterling (GBP)?

Funt szterling, czyli GBP (GBP), to waluta Wielkiej Brytanii, której emitentem jest Bank of England, znany jako BoE.

Funt szterling jest oznaczany symbolem przeciętej litery L. Skrót pochodzi od łacińskiego słowa libra oznaczającego zarówno wagę, jak i jednostkę masy – czyli funt. 

W celu odróżnienia jednostki pieniężnej od jednostki wagi dodano słowo szterling, co w przypadku srebra można przetłumaczyć z angielskiego jako „najwyższej próby”. Pierwotnie szterlingiem nazywano srebrną monetę jednopensową ważącą 1,555 grama co stanowiło 1/240 funta trojańskiego Z czasem, gdy z utratą siły nabywczej waluty pens był wypierany w powszechnym użyciu przez funta, nazwa ta zaczęła oznaczać funta.

Jaka jest historia funta?

zterling został wprowadzony do obiegu przez angielskiego króla Henryka II w 1158 i był wymienialny na srebro. W 1816 zmieniono wymienialność funta ze srebra na złoto i utrzymywano ją do 1914. W tym czasie kurs funta utrzymywał się na poziomie około $4,9 za £1. W roku 1926 powrócono do wymienialności na złoto, jednak w tym czasie w obiegu nie były już używane złote monety, a banknoty, które można było wymieniać na sztaby złota. System waluty sztabowo-złotej został ostatecznie porzucony 21 września 1931 podczas wielkiego kryzysu. Po wycofaniu się z systemu waluty złotej funt został zdewaluowany o 20%. Funt stał się całkowicie wymienialny w 1946, co było warunkiem udzielenia 3,75 miliarda dolarów pożyczki przez Stany Zjednoczone. Po wycofaniu się z powiązania funta ze złotem próbowano ustabilizować kurs waluty poprzez związanie wartości funta z innymi walutami począwszy od amerykańskiego dolara. Jednak próby były nieudane, co pociągnęło za sobą 30% dewaluację w 1949.

W połowie lat 60. wystąpiła kolejna presja na obniżenie wartości waluty. W 1966 w obliczu spadającego kursu waluty rząd brytyjski wprowadził restrykcyjne ograniczenia dewizowe. Jednym z nich był zakaz wywozu przez turystów z kraju więcej niż 50 funtów (zniesiony w 1970). W tym czasie, w listopadzie 1967, funt został zdewaluowany o 14,3% do poziomu 2,41 dolara. W 1976 nastąpił kolejny kryzys. Kurs funta spadł w stosunku do dolara do poziomu 1,57 i Wielka Brytania była zmuszona zaciągnąć pożyczkę w MFW w wysokości 2,3 miliarda funtów. Najniższy historyczny kurs funt osiągnął w lutym 1985, gdy za funta można było otrzymać jedynie 1,05 dolara.

W 1988 rząd Margaret Thatcher zdecydował się związać funta z marką niemiecką, a w 1990 włączono go do systemu ERM z kursem do niemieckiej marki na poziomie około 2,90 marki za funt. Już w 1992 funt został zmuszony do opuszczenia systemu po tzw. Czarnej Środzie (16 września), kiedy to grupa spekulantów z Georgem Sorosem na czele przeprowadziła spekulacyjny atak na funta, który Sorosowi przyniósł zysk przeszło miliarda dolarów, a funtowi spadek wartości o 25% w ciągu kilku dni.

Wielka Brytania wynegocjowała klauzulę pozwalającą na pozostanie poza strefą euro. Z tego powodu kraj ten nie wprowadził funta do systemu ERM II.

W jakich nominał występuje funt

Funt szterling dzieli się na 100 pensów, którego symbolem jest „p” i tak często jest określany w mowie potocznej w języku angielskim.

1 funt dzieli się na 100 pensów. W obiegu znajdują się monety o nominałach 1p, 2p, 5p, 10p, 20p, 50p, £1, £2 oraz banknoty £1,£5, £10, £20, £50, £100

Do 15 lutego 1971 funt dzielił się na 240 pensów (skrótowo zapisywanych „d” od słowa denar), bądź na 20 szylingów. Pens po przejściu na system dziesiątkowy w 1971 z racji różnicy wartości był początkowo nazywany nowym pensem.

Kurs GBP/PLN stanowi ogromne zainteresowanie Polaków ze względu na dużą aktywność pracowniczą, jak również biznesową naszych rodaków na Wyspach. 

Szczyt funta szterlinga przypada na 2015 rok, kiedy przebił psychologiczną barierę 6,00 za jeden funt. GBP znacząco spadło w momencie, gdy w czerwcu 2016 roku w referendum brytyjskie społeczeństwo opowiedziało się za wyjściem ze Wspólnoty Europejskiej. Wówczas kurs znalazł się poniżej 4,6 zł. Obecnie waluta Zjednoczonego Królestwa oscyluje w granicach 4,78 zł

Funt szterling to jedna z najbardziej rozpoznawalnych walut świata. Obok dolara amerykańskiego, euro oraz jena stanowi największy odsetek wymiany na rynku walutowym. Według raportu Banku Rozrachunków Międzynarodowych z kwietnia 2016 roku, handel funtem tworzył niemal 13% całego dziennego obrotu na rynku forex. Według tego samego raportu, GBP/USD – najważniejsza para funta była trzecią (po EUR/USD oraz USD/JPY) najaktywniej handlowaną parą walutową na rynku.

Kurs funta jest ważny z wielu względów. Najważniejszym z nich wydaje się być fakt, że Londyn od wieków stanowił ważne centrum finansowe Europy, a nawet świata. Dopiero dynamiczny wzrost obrotów na Wall Street zepchnął funta oraz Londyn z piedestału.
Funt to waluta o międzynarodowym kodzie GBP. To również oficjalna jednostka monetarna Wielkiej Brytanii, dzieląca się na sto pensów. Funt szterling do obiegu trafił w 1158 roku za sprawą brytyjskiego króla Henryka II. W początkowej fazie swojego istnienia był swobodnie wymienialny na srebro.  Dopiero w XIX wieku wprowadzono swobodę wymienialności funta na złoto – sytuacja ta utrzymała się do września 1931 roku, kiedy to za sprawą Wielkiego Kryzysu lat trzydziestych w Stanach Zjednoczonych do zawieszenia wymienialności walut krajowych na złoto zmuszonych zostało wiele państw.

Najniższy kurs w historii funt osiągnął w lutym 1985 roku, wówczas za jednego funta należało zapłacić jedynie 1,05 dolara amerykańskiego. Od tamtej pory siła nabywcza funta sukcesywnie rosła, aż do włączenia kursu funta do systemu ERM w 1990 roku. Wówczas wyznaczono stały kurs wymiany marki niemieckiej na funta na poziomie 2,3. Najgłośniejszym wydarzeniem w historii funta była tak zwana Czarna Środa w 1992 roku. Wówczas grupa spekulantów na czele z Georgiem Sorosem przeprowadziła atak na kurs funta. Efektem był spadek wyceny funta o 25% w ciągu zaledwie kilku dni oraz zaksięgowanie przez Sorosa ponad miliarda dolarów zysku.

AKTUALNOŚCI O KURSACH WALUT

Kurs dolara, euro i franka w górę we wtorek 7 lipca, funt również zyskuje do złotego

Podczas pierwszej sesji w nowym tygodniu handlowym polski złoty umacniał się do głównych walut. Niemniej we wtorek złotówka traci do euro, funta, dolara i franka. Najmocniejszy ruch widać na GBP/PLN, gdzie funt umacnia się ponad 1% do złotego. Sprawdźmy jak wygląda aktualna sytuacja techniczna na głównych walutach (GBP, EUR, USD, CHF) w ujęciu do złotego PLN.

JSW kończy korektę? Kolejny cel w rejonie 24 zł

Notowania spółki pozostają w układzie korekcyjnym od 8 czerwca. Wcześniej notowaliśmy bardzo dynamiczne odbicia z okolic historycznych minimów. Powodem korekty, po za lekkim pogorszeniem nastrojów na rynkach akcji było wykrywanie sporej liczy zakażeń koronawirusem w kopalniach należących do JSW. Obawy o wstrzymywanie produkcji z tego powodu mogą jednak być już zdyskontowane. Korekta pokazuje, że nie mamy do czynienia z silniejszą reakcją podażową, a wczoraj cena naruszała linię korekty. Jeżeli dobry sentyment na rynkach się utrzyma, to kurs JSW zapewne wróci do zwyżki z najbliższym celem w okolicach 24 zł.

Alior Bank wprowadza kredyt pod inwestycje w OZE. Kurs odbija od wsparcia

Spoglądając na wykres dzienny spółki, widać że cena w ostatnich dniach zareagowała na czytelnym wsparciu opartym o wcześniejsze wierzchołki. Na razie jednak odbicie nie ma dużej dynamiki czemu zresztą trudno się dziwić. Podobne zachowanie ceny obserwujemy w całym sektorze bankowym. Wydaje się, że obecnie nie mamy co liczyć na więcej niż powolne odrabianie strat w okresach lepszych nastrojów na globalnych rynkach akcji. Powodem były ostatnie cięcia stóp procentowych, co bezpośrednio przełoży się na słabsze wyniki banków w najbliższych kwartałach. W pozytywnym wariancie, odbicie się rozwinie, a wtedy można byłoby liczyć na wzrost do okolic 20 zł czyli górnej krawędzi kanału wzrostowego.
kurs franka szwajcarskiego

Kurs franka wciąż bez konkretnego kierunku, CHF/PLN po 4,1870 zł we wtorek 7 lipca

Podczas drugiej sesji w nowym tygodniu handlowym możemy obserwować mieszane nastroje na parach walutowych z polskim złotym. Wczoraj złotówka umocniła się do dolara i funta, z kolei na franku i euro nie widać było większej zmienność. Podobnie jest dziś, główne pary z PLN znajdują się w rejonach poziomu wczorajszego zamknięcia sesji. Co dalej? Sprawdźmy jak wygląda aktualna sytuacja techniczna na kursie CHF do PLN na interwale tygodniowym i dziennym.

Kurs euro stabilnie na początku tygodnia, EUR/PLN po 4,4618 zł

We wtorkowy poranek możemy obserwować mieszane nastroje na parach walutowych z polskim złotym. Wczoraj złotówa umocniła się do dolara i funta z kolei na franku i euro nie widać było większej zmienność. Podobnie jest dziś, główne pary z PLN znajdują się w rejonach poziomu wczorajszego zamknięcia sesji. Co dalej? Sprawdźmy jak wygląda aktualna sytuacja techniczna na kursie EUR do PLN na interwale tygodniowym i czterogodzinnym podczas dzisiejszej sesji.
Projekcje NBP

Kursy walut NBP we wtorek: Dolar (USD/PLN) i funt tracą, kurs euro i franka stabilnie 7 lipca 2020 r.

We wtorek 7 lipca 2020 roku po godzinie 06:00, kursy walut Narodowego Banku Polskiego (NBP) kształtują się następująco: dolar kosztuje 3,9588 zł, euro 4,4697 zł, frank szwajcarski 4,2020 zł, a funt 4,9449 zł. Złotówka rozpoczęła więc nowy tydzień od wzrostów w ujęciu z dolarem i funtem. Z kolei kurs EUR/PLN i CHF/PLN pozostaje stabilny. Sprawdź ile zapłacisz za wymianę walut w drugi dzień nowego tygodnia.
Kurs euro dolara funta i franka do złotego PLN

Kurs dolara w dół (USD/PLN) po 3,970 zł, funt również traci do złotego

Pierwsza sesja po weekendzie przebiega nieznacznie na plus w wykonaniu polskiego złotego. Dziś nasza waluta traci 0,08% do euro, jednak wyraźnie umacnia się w stosunku do dolara, gdzie ruch wynosi blisko 0,5%. Złotówka zyskuje także do funta i franka szwajcarskiego. Sprawdźmy jak wygląda aktualna sytuacja techniczna na głównych walutach (GBP, EUR, USD, CHF) w ujęciu do złotego PLN.
ico Capital.com
Capital.com CFD Trading App
Free
Pobierz aplikację Pobierz aplikację