Naga MarketsKurs funta nie wróci do poziomów sprzed Brexitu jeszcze przez wiele lat - SocGenKurs funta (EUR/GBP) nie osiągnie poziomów notowanych przed Brexitem jeszcze przez długi czas, jak stwierdzili analitycy Societe Generale. W tym tygodniu w Wielkiej Brytanii dzieje się naprawdę sporo. Przede wszystkim, przed nami wybory parlamentarne w Szkocji, ale także uzupełniające w Anglii oraz prezentacja postanowień Bank of England.

  • W czwartek 6 maja, BoE przedstawi swoje decyzje po posiedzeniu Komitetu ds. Polityki Monetarnej
  • Tego samego dnia odbędą się wybory uzupełniające w Hartlepool
  • W tym tygodniu będą miały miejsce wybory parlamentarne w Szkocji

Funt w obliczu politycznego zamieszania w UK

W perspektywie kursu funta, BNY Mellon spodziewa się, że Bank of England będzie podtrzymywał swoje optymistyczne prognozy po spotkaniu przedstawicieli banku planowanym na ten tydzień. Takie podejście może być wsparciem dla brytyjskiej waluty.

Te artykuły również Cię zainteresują
Ich zdaniem, decyzje BoE, które mają zostać opublikowane w czwartek nie przyniosą żadnych zmian w prowadzonej polityce monetarnej. Po prostu, jest jeszcze za wcześnie na przerywanie programu zakupów aktywów. Niemniej, BNY Mellon uważa, że brytyjski bank centralny może wykazać optymistyczne podejście co do inwestycji i wydatków.

Podsumowując, stwierdzenie BoE z lutego, że ryzyko wzrostu gospodarczego jest raczej przechylone w stronę spadkową, raczej mierzy się z perspektywą anulacji, a nawet odwrócenia na rzecz ryzyka pro-wzrostowego w kolejnych 3 miesiącach cyklu decyzyjnego Komitetu ds. Poityki Pieniężnej. Taka decyzja może paść nawet w tym tygodniu. – stwierdzili eksperci BNY Mellon.

Zwrócili oni także uwagę na ryzyko polityczne związane z wyborami w Szkocji, jednak ich zdaniem ich wpływ nie będzie aż tak istotny. Ważniejsze w perspektywie krótkoterminowego zachowaniu kursu funta mają być wybory uzupełniające w Hartlepool.

fpmarkets

Zwycięstwo rządzącego obozu może wzmocnić oczekiwania co do szerszego zakresu polityki fiskalnej, a to przełoży się na wyższe spodziewane odbicie gospodarczego wspierając funta.

Zobacz również: Kurs euro (EUR/USD) powinien spaść poniżej 1,20. Dolar korzysta ze wsparcia

Ważne jest, aby nie przeceniać znaczenia wyborów w Szkocji w tym tygodniu, ponieważ jeszcze jest sporo dystansu między większością w rękach partii nacjonalistycznych, a przeprowadzeniem referendum. – wskazali analitycy BNY Mellon odnosząc się do potencjalnego referendum w sprawie niepodległości Szkocji. Na ten moment jest zbyt wiele zmiennych, by sądzić, że czwartkowe wybory zapoczątkują rozłam Wielkiej Brytanii.

Jednak analitycy Societe Generale są przeciwnego zdania. Sądzą, że szkockie wybory mogą być początkiem procesu separacji Szkocji od Wielkiej Brytanii.

Jeśli pro-niepodległościowe partie osiągną zdecydowaną większość w nowym szkockim parlamencie, premier oraz lider SNP Nicola Sturgeon prawdopodobnie zażąda drugiego referendum dot. niepodległości, po przeminięciu pandemii COVID-19. – stwierdzili eksperci z SocGen.

To z kolei, może mieć przełożenie na zachowanie kursu funta do euro.

Kurs funta nie wróci do poziomów sprzed Brexitu jeszcze przez wiele lat - SocGen
Notowania kursu EUR/GBP. Źródło: tradingview.com

Możliwość drugiego referendum w Szkocji wzmacnia nasze przekonanie co do tego, że EUR/GPB nie wróci już do poziomów sprzed referendum brexitowego jeszcze na wiele, wiele lat. – stwierdzili analitycy SocGen.

Nasza prognoza na koniec roku dla EUR/GBP to nadal 0,87 funta, a więc tam gdzie obecnie. Duże zwycięstwo SNP nie będzie powodem do rewizji prognoz w dół, nawet jeśli w czwartek BoE zasygnalizuje spadek tempa skupu aktywów. – dodali.

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: eur pln stooq | bitcoin prognoza | sytuacja na giełdzie | internetowy kurs funta | kurs zł |Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here