Kurs funta nie był tak wysoko od stycznia 2017! Depresja polskiego złotego pogłębia sięNotowania brytyjskiego funta doganiają euro, dolara i franka i również miażdżą polską złotówkę! W czwartek, 2 kwietnia 2020 roku, funt szterling kosztuje 5,21 zł, rosnąc w trzy tygodnie o 36 groszy. W tym samym czasie za euro płacono 4,58 zł, za dolara 4,19 zł, a za franka 4,33 zł.


Kurs funta vs polski złoty w czwartek: dobra mina do tragicznej gry?

Indeks polskiej złotówki w czwartek notuje odbicie o niemal 0,1%. W normalnych warunkach rynkowych byłby to bardzo silny ruch do ważonego koszyka walut zagranicznych, w tym momencie jednak taka zmienność na nikim nie robi wrażenia. Szczególnie, że PLN osuwa się wręcz lawinowo od połowy ubiegłego miesiąca i znajduje obecnie na wysokości najniższych poziomów od przełomu 2014 i 2015 roku.

Próbę skromnej korekty czwartkowej przyćmiewa również sytuacja na funcie szterlingu, który znalazł się na ponad trzyletnich maksimach.

Indeks polskiego złotego. Źródło: Stooq.pl
Indeks polskiego złotego. Źródło: Stooq.pl

Kurs franka ze skromnym cofnięciem po 4 dniach wzrostów z rzędu

Notowania franka szwajcarskiego rosły nieprzerwanie od ubiegłego piątku, w czwartek zatrzymują jednak aprecjację i tracą 0,3%, odbijając od poziomu niemal 3,49 zł. Para walutowa CHF/PLN przesuwa się obecnie ponownie w okolicach najwyższych poziomów od stycznia 2015 roku i szansą na osłabienie będzie jedynie wybicie lokalnych minimów w okolicach 4,26 zł (poziomy ubiegłotygodniowe).

Kurs franka stara się skromnie korygować po serii wzrostów. Źródło: Tradingview.com
Kurs franka stara się skromnie korygować po serii wzrostów. Źródło: Tradingview.com

Kurs dolara również w odwrocie. Para walutowa USD/PLN nie potrafi pokonać 4,20 zł

Czwartkowa sesja przynosi ogólne osłabienie dolara amerykańskiego na światowych rynkach, co w połączeniu z nieśmiałym poszukiwaniem korekty przez złotego przynosi spadki pary walutowej USD/PLN o 0,3% po nieudanej próbie wybicia poziomu 4,20 zł.

Dolar zawisł obecnie w próżni pomiędzy wsparciem na wysokości 4,02 zł (maksima z końca września), a wielomiesięczny szczytami wyznaczanymi na 4,30 zł. Ta bardzo szeroka konsolidacja może obowiązywać jeszcze przez wiele kolejnych tygodni, a inwestorzy powinni przyzwyczaić się do nowych, ekstremalnych zakresów cenowych na dolarze do złotego.

Kurs dolara koryguje w czwartek. Źródło: Tradingview.com
Kurs dolara koryguje w czwartek. Źródło: Tradingview.com

Kurs euro osuwa się o 0,4%, pozostaje jednak nadal ekstremalnie drogi

W obliczu ostatniej zmienności pary walutowej EUR/PLN, czwartkowa korekta o 0,4% nie robi na nikim większego wrażenia. Szczególnie, że w środę kurs euro umacniał się o niemal 1% i próbował odchodzić do strefy 4,60 zł. Ta jak na razie okazuje się być nową „strefą bólu” dla eurozłotego, nie można jednak wykluczyć ryzyka jej pokonania. Coraz częściej słychać głosy analityków sugerujące, że wraz z rozwojem recesji niewykluczone będzie przetestowanie poziomów bliskich pięciu złotych.

Kurs euro traci najsilniej do złotego pośród czterech głównych walut. Źródło: Tradingview.com
Kurs euro traci najsilniej do złotego pośród czterech głównych walut. Źródło: Tradingview.com

Kurs funta nie ma zamiaru się zatrzymać. Za GBP zapłacisz już ponad 5,20 zł!

W momencie gdy polski złoty stara się odrabiać chociaż część strat do zagranicznych konkurentów, to kurs funta nie pozostawia złudzeń. Po środowym wzroście o 1,14% i wybiciu poziomu 5,20 zł, w czwartek GBP/PLN rośnie o kolejne 0,5% i testuje okolice 5,22 zł. Ostatni raz funt był tak drogi na początku 2017 roku, kiedy znajdował się w dynamicznym trendzie spadkowym,, osuwając się z poziomów ponad sześciu złotych.

Co ważniejsze jednak, GBP/PLN wybija dotychczasowe bariery z 2019 i 2020 roku na wysokości 5,15 zł, co może otworzyć drogę do całkowicie nowych przedziałów cenowych.

Kurs funta nie był tak drogi od ponad 3 lat. Źródło: Tradingview.com
Kurs funta nie był tak drogi od ponad 3 lat. Źródło: Tradingview.com

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here