Naga MarketsKurs funta nawet po 1,40 dol. w 2022 r. wg MUFG. Możliwa podwyżka stóp przez BoE w styczniuKurs funta do dolara (GBP/USD) opadł we wrześniu o ponad 2% finalnie zamykając miesiąc na poziomie 1,347 dol., a zdaniem analityków MUFG odpowiadały za to czynniki takie jak wysoka inflacja, rosnąca rentowność obligacji czy pogarszające się perspektywy wzrostu gospodarczego.

Kurs funta do dolara (GBP/USD) może wzrosnąć do 1,40 dol. w 12 miesięcy zdaniem MUFG

Ogłoszenie gotowości do możliwego podniesienia stóp procentowych przez BoE jeszcze przed zakończeniem luzowania ilościowego było zdaniem analityków MUFG błędem. Według nich, celem takiej deklaracji było uspokojenie dwóch jastrzębich członków MPC.Plan tymczasowych zwolnień (wspierający nawet około 1mln pracowników) już się zakończył, około 1 mln gospodarstw domowych jest zmuszona do płacenia znacznie wyższych opłat za energię z uwagi na podupadające spółki komunalne, program obniżek dla rynku nieruchomości już się zakończył, a program Universal Credit dobiegnie końca w październiku, a do tego podwyżka podatku dochodowego w kwietniu 2022 roku dodatkowo uderzy w koniunkturę. – stwierdzili eksperci z MUFG, podkreślając, że te czynniki w połączeniu z brakami paliw i zaburzeniem łańcuchów dostaw, wpływają na pogorszenie nastrojów wśród konsumentów.

fpmarkets

Zdaniem analityków MUFG, może to spowodować jeden z dwóch scenariuszy:

W pierwszym, rynek wywołuje spadek GBP/USD ze względu na spodziewane podwyżki dopiero w 2022 roku z uwagi na słabe perspektywy gospodarcze przeważające oraz kwestię inflacji. W drugim, BoE podnosi stopy procentowe w niepewnym otoczeniu makroekonomicznym. – skomentowali.

Nie spodziewają się jednak oni podwyżki ze strony Bank of England już w listopadzie, gdy program wspierania rynku pracy uległ zakończeniu, koszty życia wzrastają, a dalsze zaburzenia dostaw mogłyby wpłynąć negatywnie na aktywność ekonomiczną ludności.

 

TradingView Chart
Kurs GBP/USD. Źródło: tradingview.com

Obecnie przewidujemy pierwszą podwyżkę ze strony BoE w lutym 2022 roku. Jedna więcej w następnym roku wydaje się prawdopodobna, chociaż trzy są obecnie wliczone w ceny przez rynek, który jest bardziej niecierpliwy niż my. – podsumowali analitycy MUFG.

invest

Ich zdaniem, kurs GBP/USD czeka dalsza przecena ku końcowi tego roku z możliwym 1,3370 dol. w grudniu. Potem, I kw. 2021 r. może przynieść według MUFG nieznaczną zwyżkę do 1,3410 dol. (planowane podniesienie stóp procentowych przez BoE).

Dalsza część 2022 roku to możliwy rajd o 1,3810 dol. w połowie 2022 roku i potencjalne przebicie 1,40 w III kw. 2022 r.

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: cena akcji orlen | giełda pzu | pekao kurs akcji | notowania wp | pge akcje wykres | komentarz giełdowy |Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas

Conotoxia

Obejrzyj również w Comparic24.tv:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here