Naga MarketsFlaga Wielkiej Brytanii UKPrzedpołudnia pierwszego, drugiego oraz trzeciego dnia roboczego miesiąca niemal nierozerwalnie wiążą się z licznymi publikacjami wskaźnika PMI. Na świecie istnieją dwa główne podmioty odpowiedzialne za publikację wskaźnika. Pierwszy z nich to Markit Economics publikujący odczyty dla 30 krajów z całego świata. Drugi – Institute of Supply Management (ISM) – skupia się natomiast tylko i wyłącznie na rynku amerykańskim.

Finalne raporty PMI Markit publikowane są zawsze na początku każdego miesiąca. PMI sektora przemysłowego pierwszego dnia, PMI sektora budowlanego drugiego, a PMI sektora usług w trzeci dzień roboczy każdego miesiąca.

Te artykuły również Cię zainteresują
  • PMI przemysłowe w UK wciąż poniżej 50 pkt.
  • Brytyjski przemysł kurczy się z powodu kryzysu
  • Kurs funta najwyżej od trzech tygodni

Najgorsze już za nami?

Z raportu Markit Economics i CIPS wynika, że wartości wskaźnika PMI dla sektora przemysłowego w Wielkiej Brytanii wzrósł w maju do 40,7 pkt. z 32,6 pkt. W dalszym ciagu jest to jednak jedna z najniższych wartości od kryzysu finansowego z 2009 roku.

W raporcie zwraca się uwagę, że sektor produkcyjny w Wielkiej Brytanii pogrąża się w najgłębszym w ostatnim czasie kryzysie. Produkcja, nowe zamówienia i zatrudnienie ponownie gwałtownie spadły w maju, ponieważ ograniczenia w walce z rozprzestrzenianiem się COVID-19 spowodowały dalsze powszechne zakłócenia działalności gospodarczej, popytu i globalnych łańcuchów dostaw.

– Produkcja przemysłowa padła w czwartym najszybszym tempie w prawie 30-letniej historii badania. Po trzecim miesiącu z rzędu spadku nowych zamówień z kraju i zagranicy, właściciele firmy bezradnie przyglądali się skutkom przestojów w fabrykach, niedoborom surowców i rozlokowaniu personelu. Zakupy kurczyły w jednym z najszybszych tempie od trzech dekad, ponieważ firmy koncentrowały swoją uwagę na wykonywaniu wszelkich prac w połączeniu z obecnymi zapasami materiałów i z tym, że w fabrykach pozostawała niewielka wydajność. Niepewność pozostaje hasłem przewodnim na nadchodzące miesiące – zauważa Duncan Brock, Dyrektor Grupy CIPS.

Rob Dobson, dyrektor w IHS Markit wskazuje jednak, że tempo spadku znacznie się zmniejszyło od kwietnia, co oznacza – przy braku odradzania się infekcji – że
najgorsze może być już za nami.

Wskazuje on jednak, że niepewność dot. tego, jak długo obowiązywać będą ograniczenia wprowadzone w celu walki z koronawirusem, słaby popyt i obawy dot. Brexitu sprawiają, że “nowe normalne” środowisko będzie jednym z najtrudniejszych warunków ożywienia gospodarczego, z którymi wielu producentów będzie musiało się zmierzyć.

Kurs funta najwyżej od trzech tygodni

Spoglądając na notowania pary walutowej GBPUSD zauważymy, że mimo fatalnych danych z Wielkiej Brytanii, kurs funta umacnia się w relacji do dolara amerykańskiego już trzecią sesję z rzędu. To właśnie wskutek dzisiejszej jego aprecjacji rynek pokonał linię wcześniejszej tendencji wzrostowej. Jeżeli zatem wzrosty będą kontynuowane, kurs funta mógłby dotrzeć nawet w okolice 1,2640 USD.

Zapisz się na webinar: Wprowadzenie do inwestowania

GBPUSD Daily

Autor poleca:


logo Naga MarketsNaga Markets jest autoryzowany i regulowany przez CySEC. NAGA Markets jest członkiem założonej w 2015 roku, notowanej na niemieckiej giełdzie grupy FinTech THE NAGA Group AG. Ze względu na bezpieczeństwo funduszy, obsługę klienta na wysokim poziomie oraz szybką realizację zleceń, broker posiada ogromne zaufanie wśród traderów na całym świecie.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

Poprzedni artykułGaming Factory w lipcu pojawi się na GPW? Mateusz Adamkiewicz, prezes zarządu
Następny artykułKurs miedzi rośnie na przestrzeni ostatnich miesięcy
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here