Za nami nie tylko kolejny tydzień, ale również pierwsza połowa lutego. Jak w tym okresie zmieniały się kursy popularnych walut? Która z nich zyskiwała, a która traciła najwięcej? I co najważniejsze, czego możemy spodziewać się w nadchodzącym tygodniu?


Kurs funta największym wygranym tygodnia
Kurs euro największym przegranym tygodnia

Biorąc pod uwagę zmienność na przestrzeni minionego tygodnia zauważymy, że najsilniejszą spośród walut grupy G8 okazał się funt szterling, którego kurs wzrósł na przestrzeni ostatnich dni o 1,25%. Po czerwonej stronie tego zestawienia, na szczególne wyróżnienie zasługuje natomiast kurs euro, który osunął się aż o 1,43%.

Tygodniowa zmienność walut grupy G8
Tygodniowa zmienność walut grupy G8 | Źródło: mataf.net

Euro (EUR) największym przegranym lutego

Kurs euro okazuje się póki co również najsłabszą walutą na przestrzeni całego lutego.

Zmienność walut grupy G8 od początku lutego 2020 r.
Zmienność walut grupy G8 od początku lutego 2020 r.

Kursy walut na rynku Forex w sobotę, 15 lutego 2020 r.

W relacji do polskiego złotego najwięcej na przestrzeni stycznia zyskiwał natomiast frank szwajcarski, którego kurs wzrósł o ponad 10 groszy. Funt zyskiwał ponad 8 groszy a dolar niespełna 8 groszy. Najmniejszą aprecjacją odnotował kurs euro, który wzrósł o zaledwie 4 grosze.

  • Kurs euro EURPLN spadł w minionym tygodniu o ponad 2 gr. (-0,55%)
  • Kurs euro spadł od początku lutego o niemal 5 gr. (-1,09%)
  • Kurs franka szwajcarskiego CHFPLN wzrósł w minionym tygodniu o symboliczne 0,04%
  • Kurs franka spadł od początku lutego o niemal 3 gr.
  • Kura funta GBPPLN wzrósł w minionym tygodniu o niemal 9 groszy (1,74%)
  • Kurs funta wzrósł od początku lutego o symboliczne 0,09%
  • Kurs dolara USDPLN wzrósł w minionym tygodniu o niemal 2 gr. (0,50%)
  • Kurs dolara wzrósł od początku lutego o ponad 5 groszy (1,31%)
Para walutowa Symbol Kurs walutowy Data aktualizacji
Kurs dolara USDPLN 3,9234 zł 15.02.2020, godzina 13:00
Kurs euro EURPLN 4,2496 zł 15.02.2020, godzina 13:00
Kurs funta GBPPLN 5,1187 zł 15.02.2020, godzina 13:00
Kurs franka CHFPLN 3,9944 zł 15.02.2020, godzina 13:00

Kurs euro spadł od początku lutego o niemal 5 groszy

Kurs euro rozpoczął miesiąc luty dynamicznymi spadkami, wskutek których osunął się on o niemal 7 groszy, co stanowiło dokładnie 1,59%. Deprecjacja ta nie trwała jednak zbyt długo, gdyż już 6 lutego pojawiła się reakcja popytowa, która zapoczątkowała wzrosty. Te również nie trwały jednak zbyt długo.

Z początkiem minionego tygodnia kurs euro odrzucił lokalny opór w okolicy 4.2750 zł i mierzenia 50% korekty Fibonacciego, co zapoczątkowało trwające aż do czwartku włącznie spadki. W wyniku tej deprecjacji kurs euro ponownie znalazł się w okolicy 4.2455 zł, gdzie w piątek znów pojawiła się reakcja popytowa. Jeżeli zatem wsparcie to po raz kolejny zostanie odrzucone, kurs euro mógłby wrócić do wzrostów, dla których realnym zasięgiem okazują się okolice poniedziałkowych szczytów.

Kurs euro do polskiego złotego (EURPLN) | Źródło: TradingView
Kurs euro do polskiego złotego (EURPLN) | Źródło: TradingView

Kurs franka szwajcarskiego spadł od początku lutego o niemal 3 grosze

Kurs franka szwajcarskiego rozpoczął miesiąc luty krótkotrwałymi, choć niezwykle dynamicznymi spadkami. Deprecjacja ta sprawiła, że kurs franka osunął się z 4.0345 zł raportowanego 3 lutego br. do 3.9527 zł 5 lutego br. Na przestrzeni kolejnych trzech dni pojawiła się jednak reakcja popytowa, dzięki której zdecydowana większość tych spadków została przez rynek odrobiona. Mimo to, cały miniony tydzień kurs franka szwajcarskiego spędził konsolidując nieco poniżej lokalnego oporu w wysokości 4.0050 zł i mierzenia 61,8% korekty Fibonacciego z wcześniejszego impulsu spadkowego.

Gdyby tylko obecnie testowana strefa została trwale odrzucona (a świadczyć mogą o tym układy środowej, czwartkowej i piątkowej świecy), wówczas kurs franka szwajcarskiego mógłby ponownie osunąć się w okolice 3.9577 zł, bądź nawet do 3.94 zł.

Kurs franka szwajcarskiego do polskiego złotego (CHFPLN) | Źródło: TradingView
Kurs franka szwajcarskiego do polskiego złotego (CHFPLN) | Źródło: TradingView

Kurs funta rośnie szóstą sesję z rzędu
GBP najwyżej od stycznia 2017 r.

Mimo, że kurs funta rozpoczął miesiąc luty 4-dniowymi, niezwykle dynamicznymi spadkami, wskutek których osunął się on o ponad 12 groszy, co stanowiło dokładnie 2,37%, to jednak od sześciu dni obserwujemy jego nieprzerwaną aprecjację.

Wzrost kursu funta sprawił, że GBP znów znalazł się w okolicy 5.1250 zł, co niezwykle istotnym oporem i jednocześnie jednym z najwyższych poziomów kursu funta od stycznia 2017 roku.

Gdyby tylko obecnie testowana strefa została trwale pokonana, kurs funta mógłby wzrosnąć nawet w okolice 5.3550 zł.

Kurs funta do polskiego złotego (GBPPLN) | Źródło: TradingView
Kurs funta do polskiego złotego (GBPPLN) | Źródło: TradingView

Kurs dolara wzrósł od początku lutego o ponad 5 gr.

Spoglądając na notowania pary walutowej USDPLN zauważymy, że mimo tego, iż kurs dolara osunął się na początku lutego w okolice 3.8550 zł, to szybko pojawiła się tam reakcja popytowa i od 6 lutego obserwujemy niemal nieprzerwaną aprecjację dolara amerykańskiego. Od tego czasu USD osłabiał się jedynie jednego dnia, 11 lutego, kiedy to doszło do re-testu pokonanego wcześniej oporu (teraz wsparcia) w wysokości 3.8950 zł. Jeżeli zatem tendencja wzrostowa będzie kontynuowana, kurs dolara mógłby w najbliższym czasie dotrzeć do 3.93 zł, bądź nawet do 3.9470 zł.

Kurs dolara amerykańskiego wobec polskiego złotego (USDPLN) | Źródło: TradingView
Kurs dolara amerykańskiego wobec polskiego złotego (USDPLN) | Źródło: TradingView

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Poprzedni artykułKurs funta największym wygranym, euro przegranym tygodnia! EUR najniżej od kwietnia 2017 roku
Następny artykułMike Novogratz: bitcoin po 20 000 USD już w maju
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here