Naga MarketsTickmillWeekendowy przegląd rynków to cykl analiz tworzony pod patronatem brokera Tickmill, w którym co tydzień podsumowujemy to wszystko, co wydarzyło się w ciągu ostatnich dni. Oprócz analizy najważniejszych wydarzeń makroekonomicznych znajdziesz tu również techniczne spojrzenie na główne pary walutowe.


Miniony tydzień przebiegał na rynkach walutowych stosunkowo spokojnie. Mimo, że na przestrzeni ostatnich dni poznaliśmy kilka istotnych raportów makroekonomicznych oraz doniesień dot. sytuacji gospodarczej i politycznej największych gospodarek świata, to zmienność na większości popularnych walut była dość mocna ograniczona. Bez wątpienia wśród najważniejszych wydarzeń ostatnich dni wymienić trzeba:

  • Posiedzenie FOMC
  • Publikację danych dot. wzrostu gospodarczego Niemiec
  • Publikację danych dot. wzrostu gospodarczego USA

To najgorszy kryzys w naszym życiu

Zgodnie z oczekiwaniami rynku Rezerwa Federalna (FED) podczas lipcowego posiedzenia zdecydowała się utrzymać stopy procentowe oraz program skupu aktywów na tym samym poziomie. Fed wskazał także, że przedłuża program operacji repo oraz linii swapowych do 31 marca przyszłego roku.

Amerykańska Rezerwa Federalna zobowiązała się również do wykorzystania pełnego zakresu swoich narzędzi w celu wsparcia gospodarki Stanów Zjednoczonych w tym trudnym okresie, który przewodniczący Jerome Powell nazwał najpoważniejszym “w naszym życiu”.

Jak informowaliśmy już wcześniej, zdaniem Fed, kierunek i tempo rozwoju gospodarki będzie w znacznym stopniu zależne od przebiegu pandemii. Trwający kryzys w sektorze zdrowia publicznego będzie miał w najbliższej przyszłości duże znaczenie dla aktywności gospodarczej, zatrudnienia i inflacji, a także będzie stanowił poważne zagrożenie dla perspektyw gospodarczych w perspektywie średnioterminowej.

Niemiecka gospodarka kurczy się najszybciej w historii

Destatis czyli niemiecki urząd statystyczny opublikował w minionym tygodniu raport, z którego wynika, że po spadku o 2 proc., niemiecka gospodarka skurczyła się w II kw. 2020 r. aż o 10,1 proc. co okazało się największym kwartalnym spadkiem od początku obliczeń, tj. przynajmniej od 1970 roku. Spadek ten jest znacznie większy niż recesja jaką obserwowano w czasie kryzysu finansowego i gospodarczego (-4,7 proc. w pierwszym kwartale 2009 roku).

Źródło: destatis

Federalny Urząd Statystyczny informuje również, że w drugim kwartale 2020 roku odnotowano masowe załamanie eksportu i importu towarów i usług, a także wydatków gospodarstw domowych na konsumpcję końcową i nakłady inwestycyjne na maszyny i urządzenia.

Spadek PKB w USA to DRAMAT!

Kilka godzin później, amerykańskie Biuro Analiz Ekonomicznych podało, że gospodarka USA skurczyła się w II kwartale 2020 roku aż o -32,9%. Tak skokowy spadek PKB odzwierciedla spadek wydatków na konsumpcję osobistą (PCE), eksport, inwestycje w prywatne zapasy, nierezydencyjne inwestycje trwałe, inwestycje mieszkaniowe oraz wydatki władz stanowych i lokalnych.

U.S. Bureau of Economic Analysis wskazało jednocześnie, że pełnych skutków ekonomicznych pandemii COVID-19 nie można określić ilościowo w szacunkach PKB za drugi kwartał 2020 r.

– Niemal 33 proc. spadek PKB w USA to na prawdę jest DRAMAT! Takie wartości raczej nie są spotykana w krajach rozwiniętych. Na przestrzeni ostatnich trzech dekad spadkami rzędu 30 proc. lub więcej “pochwalić się” mogły takie kraje jak Wokanda, Liban, Sudan Południowy, a z krajów nam nieco bliższych Mołdawia – wskazuje Maciej Leściorz z CMC Markets.

Kurs funta największym wygranym tygodnia

Biorąc pod uwagę zmienność na przestrzeni całego tygodnia zauważymy, że najsilniejszą walutą grupy G8 był funt szterling, którego kurs wzrósł aż o 1,95 proc. Tydzień do udanych zaliczyć mogą także euro i frank szwajcarski, których kursy wzrosły odpowiednio o 0,44 proc. i 0,15 proc. Po czerwonej stronie tego zestawienia na szczególną uwagę zasługuje natomiast kursy dolara amerykańskiego i dolara kanadyjskiego i dolara nowozelandzkiego, które osunął się kolejno o 0,71 proc., 0,72 proc. i 0,94 proc.

Tygodniowa zmienność walut grupy G8 | Źródło: mataf.net

Kurs funta największym wygranym lipca

Warto zwrócić uwagę, że za nami nie tylko kolejny tydzień, lecz również miesiąc. Jak się okazuje, kurs funta zyskiwał najbardziej nie tylko na przestrzeni ostatnich dni, lecz także i tygodni.

Na uwagę zasługuje fakt, iż dolar amerykański osłabiał się w lipcu w stosunku do wszystkich pozostałych walut grupy G8. Jego największą deprecjację dostrzec można było wobec franka szwajcarskiego, euro i funta szterlinga.

Źródło: finviz.com

Kurs euro najwyżej od maja 2018 r.

Spoglądając na notowania pary walutowej EURUSD zauważymy, że kurs euro umacnia się w relacji do dolara amerykańskiego już szósty tydzień z rzędu. Zyskiwał on także przez 9 z 11 ostatnich tygodni. Tak znaczna aprecjacja wspólnej waluty sprawiła, że kurs euro znalazł się w tym tygodniu na najwyższym poziomie od września 2018 roku. Jeżeli jednak w okolicy obecnie testowanego oporu pojawi się większa reakcja podażowa, nie moglibyśmy wykluczyć pojawienia się w najbliższym czasie powstania przynajmniej korekty spadkowej. Realnym zasięgiem dla deprecjacji EUR byłyby wówczas okolice ostatnio pokonanego oporu (teraz wsparcia), tj. 1,1460 USD.

EURUSD Weekly

Kurs funta przerywa najdłuższą wzrostowa serię w historii

Spoglądając na notowania pary walutowej GBPUSD zauważymy, że funt umacniał się wobec dolara amerykańskiego przez 10 sesję z rzędu, co było najdłuższą wzrostową serią w historii notowań tej pary walutowej (a przynajmniej od grudnia 1979 roku). Warto zwrócić uwagę, że GBP zyskiwał w relacji do USD w trakcie 21 z 24 ostatnich sesji.

Wskutek tak znacznej aprecjacji, kurs funta pokonał niedawno niezwykle istotny opór w wysokości 1,2760 USD i znalazł się na najwyższym poziomie od pierwszej połowy marca br. W miniony piątek pojawiła się jednak reakcja podażowa. Jeżeli zatem wzrosty zostaną przerwane, kurs funta mógłby osunąć się w okolice ostatnio pokonanego oporu (teraz wsparcia), tj. 1,2760 USD.

GBPUSD Daily

Kurs franka zyskiwał przez 10 sesji z rzędu

Kurs dolara tracił w relacji do franka szwajcarskiego przez 10 sesji z rzędu. Wskutek tak znacznej aprecjacji rynek pokonał techniczne wsparcie w wysokości 0,9255 CHF i znalazł się na najniższym poziomie od stycznia 2015 roku.

Dopiero w miniony piątek pojawiła się reakcja popytowa. Jeżeli jednak wzrosty te będą kontynuowane, kurs dolara mógłby wzrosnąć do ostatnio pokonanego wsparcia (teraz oporu), tj. 0,9255 CHF.

USDCHF Daily

Autor poleca także:

Jednocześnie przypominam, iż w każdą niedzielę, tuż przed otwarciem rynków słyszymy się w trakcie odprawy traderów. W trakcie trwających ok 2 godzin spotkań przedstawimy wszystko to, na co należy zwrócić uwagę w ciągu najbliższych dni. Oprócz analizy fundamentalnej przyjrzymy się również sytuacji technicznej na najciekawiej wyglądających instrumentach finansowych.

Plan spotkania:

  • Przegląd najpopularniejszych instrumentów pod kątem technicznym
  • Analiza instrumentów zaproponowanych przez uczestników spotkania
  • Przegląd najistotniejszych publikacji zaplanowanych na nadchodzący tydzień

Spotkajmy się tuż przed otwarciem rynków!

Weź udział w odprawie traderów z Arkadiuszem Jóźwiakiem

Zapraszam również do naszej nowopowstałej grupy na Facebooku “Niedzielni Traderzy


Logo TickmillTickmill jest autoryzowany i regulowany w Wielkiej Brytanii przez Financial Conduct Authority (FCA), jedną z najbardziej respektowanych komisji nadzoru finansowego. Uzyskaj dostęp do szerokiej gamy rynków wliczając w to rynek Forex, Indeksy giełdowe, Surowce oraz Obligacje. Korzystaj z jednych z najniższych spreadów na rynku. Doświadcz handlu w najlepszym wydaniu z międzynarodowym brokerem i zyskaj przewagę wyjątkowym warunkom handlowym. Otwórz konto realne lub wypróbuj rachunek demo.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułNiedzielna odprawa traderów – co tydzień o 21:00
Następny artykułFotowoltaika kończy tydzień na plusie mimo korekty na GPW, Grodno o 170% w górę lipcu
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here