Naga MarketsTickmillWeekendowy przegląd rynków to cykl analiz tworzony pod patronatem brokera Tickmill, w którym co tydzień podsumowujemy to wszystko, co wydarzyło się w ciągu ostatnich dni. Oprócz analizy najważniejszych wydarzeń makroekonomicznych znajdziesz tu również techniczne spojrzenie na główne pary walutowe.


Miniony tydzień przebiegał na rynkach walutowych dość spokojnie. Wszystko to za sprawą niezbyt dużej ilości istotnych publikacji makroekonomicznych i doniesień dot. sytuacji gospodarczej oraz politycznej największych gospodarek świata. Bez wątpienia wśród najważniejszych wydarzeń ostatnich dni wymienić trzeba:

Te artykuły również Cię zainteresują
  • Najnowsze doniesienia dot. Brexitu
  • Decyzję monetarną Banku Rezerw Nowej Zelandii (RBNZ)

Wielka Brytania dojdzie do porozumienia z Unią Europejską? 

Jak powszechnie wiadomo, z początkiem lutego Wielka Brytania i Unia Europejska weszły w zaplanowaną do końca roku fazę przejściową. W ciągu tych 11 miesięcy obie strony muszą wynegocjować przyszłe warunki współpracy. Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen ostrzegła w tym tygodniu, że Zjednoczone Królestwo będzie musiało pójść o krok dalej niż Kanada w swoich zobowiązaniach wobec Unii Europejskiej, jeśli chce handlować bez taryf i kontyngentów. Wypowiedź ta sprawiła, że i tak już wysoka temperatura na linii UE-UK została po raz kolejny podniesiona zanim w ogóle doszło do rozpoczęcia negocjacji w sprawie przyszłych stosunków handlowych.

Obie strony mają rozpocząć negocjacje w przyszłym miesiącu i zamierzają osiągnąć porozumienie w sprawie ich przyszłych stosunków w obszarach, w tym handlu, bezpieczeństwa i usług finansowych do końca bieżącego roku. Jeśli tego nie zrobią, Wielka Brytania stanie przed potencjalnie szkodliwą perspektywą handlu na warunkach Światowej Organizacji Handlu.

We wtorek kanclerz skarbu Wielkiej Brytanii Sajid Javid oznajmił, że rząd oderwie się od unijnych przepisów dotyczących usług finansowych, ale chce uzgodnić „trwałe” stosunki handlowe dla banków. Dodał, że Skarb Państwa opracowuje szczegółowy plan negocjacji handlowych z UE.

Zobacz także: Pytania po Brexicie – co dalej z UK i funtem szterlingiem?

Warto w tym miejscu zaznaczyć, że w czwartek kanclerz tez zrezygnował ze stanowiska. Po tygodniach napięć między nim a Borisem Johnsonem, premier zażądał, aby Javid zwolnił wszystkich pięciu swoich starszych asystentów, ale kanclerz odmówił i podał się do dymisji.

Javid był ministrem finansów Wielkiej Brytanii od lipca 2019 r. Jego odejście popsuło przygotowania kraju do wdrożenia nowych reguł funkcjonowania poza Unią Europejską.

RBNZ utrzymał stopy proc. bez zmian

W minionym tygodniu poznaliśmy decyzję monetarna Banku Rezerw Nowej Zelandii (RBNZ), który zgodnie z rynkowymi oczekiwaniami zdecydował w trakcie lutowego posiedzenia o utrzymaniu stóp procentowych na niezmienionym poziomie (1,00%).

Zobacz również:

Kurs funta największym wygranym, euro przegranym tygodnia


Biorąc pod uwagę zmienność na przestrzeni całego tygodnia zauważymy, że najsilniejszą spośród walut grupy G8 okazał się funt szterling, którego kurs wzrósł na przestrzeni ostatnich dni o 1,25%. Po czerwonej stronie tego zestawienia, na szczególne wyróżnienie zasługuje natomiast kurs euro, który osunął się aż o 1,43%.

Tygodniowa zmienność walut grupy G8
Tygodniowa zmienność walut grupy G8 | Źródło: mataf.net

Kurs funta największym wygranym tygodnia
GBP zyskuje piątą sesję z rzędu

Spoglądając na notowania pary walutowej GBPUSD zauważymy, że wskutek trwających od początku tygodnia wzrostów rynek dotarł w okolice pokonanej w minionym tygodniu linii lokalnej tendencji wzrostowej. Póki co nie pojawiła się tu jednak jeszcze żadna reakcja podażowa, która mogłaby sygnalizować potencjalne odrzucenie tego oporu i powrót do spadków.

Kurs funta do dolara amerykańskiego
GBPUSD Daily

Kurs euro największym przegranym tygodnia
EUR najniżej od kwietnia 2017 roku

Na notowaniach pary walutowej EURUSD zauważymy natomiast, że kurs euro osuwa się niemal nieprzerwanie od dwóch tygodni. Fakt ten sprawił, że wspólna waluta jest w stosunku do dolara amerykańskiego najsłabsza od kwietnia 2017 roku.

Kurs euro do dolara amerykańskiego
EURUSD Daily

Spoglądając na interwał tygodniowy zauważymy, że jeżeli tylko tendencja ta będzie kontynuowana, kurs euro mógłby docelowo osunąć się nawet w okolice dolnego ograniczenia kanału spadkowego tj. 4.0740.

Kurs euro do dolara amerykańskiego
EURUSD Weekly

Kurs euro największym wygranym piątkowej sesji
EURGBP na jednym z najniższych poziomów od czerwca 2016 r.

Biorąc pod uwagę siłę GBP i słabość EUR, niezwykle interesująco wygląda także obecna sytuacja na notowaniach pary walutowej EURGBP, gdzie dostrzec możemy, że wskutek ostatnich spadków, rynek ten znalazł się na jednym z najniższych poziomów od czerwca 2016 r.

Warto zwrócić uwagę, że kurs EURGBP testuje obecnie niezwykle istotne wsparcie, którego trwałe pokonanie mogłoby otworzyć drogę do dalszej deprecjacji nawet w rejon 0.8060.

Kurs euro do funta
EURGBP Weekly

Jednocześnie przypominam, iż w każdą niedzielę, tuż przed otwarciem rynków słyszymy się w trakcie odprawy traderów. W trakcie trwających ok 3 godzin spotkań przedstawimy wszystko to, na co należy zwrócić uwagę w ciągu najbliższych dni. Oprócz analizy fundamentalnej przyjrzymy się również sytuacji technicznej na najciekawiej wyglądających instrumentach finansowych.

Plan spotkania:

  • Przegląd najpopularniejszych instrumentów pod kątem technicznym
  • Analiza instrumentów zaproponowanych przez uczestników spotkania
  • Przegląd najistotniejszych publikacji zaplanowanych na nadchodzący tydzień

Spotkajmy się tuż przed otwarciem rynków!

Weź udział w odprawie traderów z Arkiem Jóźwiakiem

Zapraszam również do naszej nowopowstałej grupy na Facebooku “Niedzielni Traderzy


Logo TickmillTickmill jest autoryzowany i regulowany w Wielkiej Brytanii przez Financial Conduct Authority, jedną z najbardziej respektowanych komisji nadzoru finansowego. Uzyskaj dostęp do szerokiej gamy rynków wliczając w to rynek Forex, Indeksy giełdowe, Surowce oraz Obligacje. Korzystaj z jednych z najniższych spreadów na rynku. Doświadcz handlu w najlepszym wydaniu z międzynarodowym brokerem i zyskaj przewagę wyjątkowym warunkom handlowym. Otwórz konto realne lub wypróbuj rachunek demo.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here