Naga MarketsTickmillWeekendowy przegląd rynków to cykl analiz tworzony pod patronatem brokera Tickmill, w którym co tydzień podsumowujemy to wszystko, co wydarzyło się w ciągu ostatnich dni. Oprócz analizy najważniejszych wydarzeń makroekonomicznych znajdziesz tu również techniczne spojrzenie na główne pary walutowe.


Miniony tydzień przebiegał na rynkach walutowych niezwykle interesująco. Rozprzestrzeniająca się po całym świecie pandemia koronawirusa SARS-CoV-2 przyczyniła się do panicznej wyprzedaży na wielu rynkach.

Bez wątpienia wśród najważniejszych wydarzeń ostatnich dni wymienić trzeba decyzje monetarne banków centralnych.

Fed zrobi wszystko, by ratować gospodarkę przed recesją

W poniedziałek amerykańska Rezerwa Federalna (Fed) ogłosiła szeroko zakrojone działania wspierające gospodarkę. Zarząd Fedu zobowiązał się do wykorzystania pełnego zakresu swoich narzędzi w celu wsparcia gospodarstw domowych, przedsiębiorstw i całej gospodarki amerykańskiej w tym trudnym okresie.

– Pandemia koronaawirusów powoduje ogromne trudności w Stanach Zjednoczonych i na całym świecie. Pierwszym priorytetem naszego narodu jest opieka nad dotkniętymi nimi osobami i ograniczenie dalszego rozprzestrzeniania się wirusa. Chociaż nadal istnieje duża niepewność, stało się jasne, że nasza gospodarka będzie musiała stawić czoła poważnym zakłóceniom. Należy podjąć agresywne wysiłki w całym sektorze publicznym i prywatnym, aby ograniczyć utratę miejsc pracy i dochodów oraz wspierać szybką naprawę gospodarczą po ustąpieniu zakłóceń – czytamy w oświadczeniu.

Zobacz także: USA wprowadzają $1200+ dla dorosłych i $500+ na każde dziecko

W celu utrzymania niskich kosztów finansowania zewnętrznego oraz zapewnienia przepływów kredytowych dla korporacji oraz rządów stanowych i lokalnych Fed uruchomił nieograniczony skup obligacji skarbowych oraz oraz zabezpieczonych hipoteką papierów wartościowych (MBS). W skrócie, oznacza to dodruk pieniądza na wielką skalę, by poradzić sobie z kryzysem wywołanym epidemią koronawirusa.

EBC może drukować ile chce. Bank centralny znosi limity QE

Podobną decyzję podjął także Europejski Bank Centralny (EBC), który w tekście prawnym oznajmił, że nie zastosuje narzuconych przez siebie limitów zakupu do programu skupu obligacji o wartości 750 miliardów euro ogłoszonego w celu zwalczania kryzysu koronawirusowego. EBC zapowiedział również, że rozszerzy listę kwalifikujących się papierów wartościowych.

Mówiąc wprost, EBC będzie mógł teraz kupować długi o terminie zapadalności wynoszącym zaledwie 70 dni, w porównaniu do jednego roku jak to miało miejsce w przypadku poprzednich zakupów. Ponadto, limit na zakup nie więcej niż 33% zadłużenia dowolnego kraju, nie będzie miał zastosowania.

Bank centralny oświadczył, że tak zwane limity emisji – które ograniczają skup obligacji EBC do jednej trzeciej długu każdego rządu – „nie powinny dotyczyć” planu awaryjnego.

W USA złożono ponad 3,28 mln wniosków o zasiłek dla bezrobotnych

Warto także wspomnieć o raporcie amerykańskiego Department of Labor, z którego wynika, że z powodu masowych bankructw i zwolnień, w tygodniu kończącym się 21 marca 2020 roku liczba wstępnie zadeklarowanych bezrobotnych w USA uplasowała się na poziomie 3,283 miliona, co oznacza wzrost aż o 3.001.000 w stosunku do poziomu z poprzedniego tygodnia. Warto zwrócić uwagę, że jest to najwyższy wynik w historii. Zdaniem ekonomistów, jeżeli pandemii nie uda się szybko opanować, bezrobocie w USA (i nie tylko) mogłoby wzrosnąć nawet do 30%.

Może Cię zainteresować: Koronawirus może zabić nawet 162 tys. osób w USA!
W szpitalach zabraknie 64 tys. łóżek

Bank Kanady niespodziewanie obciął stopy procentowe! Trzecia obniżka w marcu

W piątkowe popołudnie Bank Kanady (Bank of Canada) po raz kolejny niespodziewanie obniżył stopę procentową o 50 punktów bazowych do poziomu 0,25%. Warto zwrócić uwagę, że jest to już trzecia obniżka w marcu, łącznie o 150 p.b.

– Obniżka stóp procentowych ma na celu zapewnienie wsparcia dla kanadyjskiego systemu finansowego i gospodarki w czasie pandemii COVID-19 oraz stworzenie podstaw do powrotu gospodarki do normalności. Pandemia, podobnie jak gwałtowny spadek światowych cen ropy ma poważne konsekwencje dla Kanadyjczyków i gospodarki – wskazał BoC w oświadczeniu dodając, że Rada Prezesów jest gotowa do podjęcia dalszych działań w razie potrzeby.

Kanadyjski bank centralny uruchomił również program zakupu obligacji korporacyjnych i zobowiązał się do zakupu co najmniej 5 miliardów dolarów tygodniowo w rządowych papierach wartościowych.

Kurs funta największym wygranym tygodnia


Biorąc pod uwagę zmienność na przestrzeni całego tygodnia zauważymy, że najsilniejszą spośród walut grupy G8 okazał się funt szterling, którego kurs wzrósł na przestrzeni ostatnich dni aż o 3,33%. Tydzień do udanych zaliczyć mogą również dolar australijski i nowozelandzki, których kursy wzrosły kolejno o 2,46% i 2,12%. Po czerwonej stronie tego zestawienia, na szczególne wyróżnienie zasługuje natomiast kurs dolara amerykańskiego, który osunął się aż o 4,64%.

Tygodniowa zmienność walut grupy G8
Tygodniowa zmienność walut grupy G8 | Źródło: mataf.net

Kurs funta zyskuje czwartą sesję z rzędu

Spoglądając na notowania pary walutowej GBPUSD zauważymy, że kurs funta zyskuje w relacji do dolara amerykańskiego nieprzerwanie od czterech dni. Wskutek tych wzrostów rynek pokonał techniczny opór w wysokości 1.20 USD i jeżeli tylko tendencja ta będzie kontynuowana, niewykluczone, że kurs funta wzrośnie nawet do 1.2750 USD.

Kurs funta do dolara amerykańskiego
GBPUSD Daily

Kurs dolara spada czwartą sesję z rzędu

Trwającą od czterech dni deprecjację dolara amerykańskiego dostrzec można także na notowaniach pary walutowej USDCAD. Jeżeli tylko tendencja ta będzie kontynuowana, rynek mógłby w najbliższym czasie dotrzeć nawet w okolice ostatnio pokonanego oporu (teraz wsparcia), tj. 1.3520.

Kurs dolara amerykańskiego do dolara kanadyjskiego
USDCAD Daily

Jednocześnie przypominam, iż w każdą niedzielę, tuż przed otwarciem rynków słyszymy się w trakcie odprawy traderów. W trakcie trwających ok 2 godzin spotkań przedstawimy wszystko to, na co należy zwrócić uwagę w ciągu najbliższych dni. Oprócz analizy fundamentalnej przyjrzymy się również sytuacji technicznej na najciekawiej wyglądających instrumentach finansowych.

Plan spotkania:

  • Przegląd najpopularniejszych instrumentów pod kątem technicznym
  • Analiza instrumentów zaproponowanych przez uczestników spotkania
  • Przegląd najistotniejszych publikacji zaplanowanych na nadchodzący tydzień

Spotkajmy się tuż przed otwarciem rynków!

Weź udział w odprawie traderów z Arkadiuszem Jóźwiakiem

Zapraszam również do naszej nowopowstałej grupy na Facebooku “Niedzielni Traderzy


Logo TickmillTickmill jest autoryzowany i regulowany w Wielkiej Brytanii przez Financial Conduct Authority (FCA), jedną z najbardziej respektowanych komisji nadzoru finansowego. Uzyskaj dostęp do szerokiej gamy rynków wliczając w to rynek Forex, Indeksy giełdowe, Surowce oraz Obligacje. Korzystaj z jednych z najniższych spreadów na rynku. Doświadcz handlu w najlepszym wydaniu z międzynarodowym brokerem i zyskaj przewagę wyjątkowym warunkom handlowym. Otwórz konto realne lub wypróbuj rachunek demo.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułPiramida finansowa krok po kroku dla początkujących – Mościcki i Kiełbus
Następny artykułMT4 to przeżytek, postaw na cTrader – James Glyde z Purple Trading
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here