Naga MarketsTickmillWeekendowy przegląd rynków to cykl analiz tworzony pod patronatem brokera Tickmill, w którym co tydzień podsumowujemy to wszystko, co wydarzyło się w ciągu ostatnich dni. Oprócz analizy najważniejszych wydarzeń makroekonomicznych znajdziesz tu również techniczne spojrzenie na główne pary walutowe.


Miniony tydzień przebiegał na rynkach walutowych stosunkowo spokojnie. Było to związane między innymi z tym, że na przestrzeni ostatnich dni żaden duży bank centralny nie zmienił poziomu swoich stóp procentowych. Nie oznacza to jednak, że na rynku nie działo się nić. Wśród najważniejszych publikacji tygodnia wymienić trzeba:

Te artykuły również Cię zainteresują
RBA spodziewa się spadku dynamiki wzrostu gospodarczego

Bank Rezerw Australii (RBA) opublikował w minionym tygodniu protokoły, z których wynika, że instytucja jest gotowa do przeprowadzania skupu obligacji rządowych w dłuższym okresie czasu.  Wskazuje również na rosnące ryzyko pogarszających się danych gospodarczych.

– Członkowie rozpoczęli dyskusję od zapoznania się z dostępnymi informacjami na temat rozprzestrzeniania się koronawirusa (COVID-19). Wybuch epidemii był przede wszystkim kwestią zdrowia publicznego, ale miał również bardzo duże negatywne skutki dla gospodarek i systemów finansowych na całym świecie. Warunki finansowe w marcu były bardzo niestabilne, co odzwierciedlało pogorszenie perspektyw gospodarczych, wzrost niepewności i znaczny wzrost popytu na środki pieniężne w stosunku do innych aktywów – napisano w protokołach.

Już ponad 26 mln osób w USA straciło pracę z powodu koronawirusa

W miniony czwartek poznaliśmy najnowszy raport Department of Labor dotyczący liczby złożonych wniosków o przyznanie zasiłku dla bezrobotnych. Wynika z niego, że w tygodniu kończącym się 18 kwietnia br. liczba wstępnie zadeklarowanych bezrobotnych uplasowała się na poziomie 4,427 miliona. Warto zwrócić uwagę, że jest to już piąty tak znaczny wzrost ilości złożonych wstępnie wniosków o zasiłek dla bezrobotnych z rzędu. Okazuje się więc, że w samych tylko Stanach Zjednoczonych, na przestrzeni ostatnich pięciu tygodni pracę z powodu globalnej pandemii koronawirusa straciło aż 26,47 mln osób.

Warto zwrócić uwagę, że jest to już piąty tak znaczny wzrost ilości złożonych wstępnie wniosków o zasiłek dla bezrobotnych z rzędu. Okazuje się więc, że w samych tylko Stanach Zjednoczonych, na przestrzeni ostatnich czterech tygodni pracę z powodu globalnej pandemii koronawirusa straciło aż 22,043 mln osób

Kurs funta największym przegranym tygodnia


Biorąc pod uwagę zmienność na przestrzeni całego tygodnia zauważymy, że ta była w ostatnich dniach dość znikoma. Najsilniejszą spośród walut grupy G8 okazał się dolar australijski, którego kurs wzrósł na przestrzeni ostatnich dni o 0,98%. Tydzień do udanych zaliczyć mogą również dolar amerykański i jen japoński, które zyskały odpowiednio 0,36% i 0,43%. Po czerwonej stronie tego zestawienia, na szczególne wyróżnienie zasługuje natomiast kurs funta, który osunął się o 0,97%.

Tygodniowa zmienność walut grupy G8
Tygodniowa zmienność walut grupy G8 | Źródło: mataf.net

Kurs euro w okolicy technicznego oporu

Spoglądając na notowania pary walutowej EURUSD zauważymy, że już wskutek ubiegłotygodniowych spadków rynek wybił dołem z kanału wzrostowego. Z początkiem tego tygodnia obserwowaliśmy niewielką konsolidację, z której także rynek wybił dołem. Późniejsze spadki nie trwały jednak zbyt długo, gdyż już w piątek pojawiła się reakcja podażowa.

Obecnie obserwujemy re-testo dolnego ograniczenia wcześniejszej konsolidacji. Warto zwrócić uwagę, że opór ten zbiega się z mierzeniem 61,8% korekty Fibonacciego. Wiele będzie zatem teraz zależało od tego, czy w okolicy tego poziomu pojawi się większa reakcja podażowa sygnalizująca jego pokonanie, czy być może strefa ta zostanie pokonana.

Kurs euro do dolara amerykańskiego
EURUSD H4

Kurs funta testuje techniczny opór

Spoglądając na notowania pary walutowej GBPUSD zauważymy, że w wyniku poniedziałkowych i wtorkowych spadków rynek osunął się o ponad 250 pips. W kolejnych dniach obserwowaliśmy niewielkie odreagowanie, które przyczyniło się do powstania formacji kanału wzrostowego, z którego jednak też rynek wybił już dołem. Późniejsza deprecjacja dotarła w okolice kolejnego wsparcia, gdzie pojawiła się reakcja popytowa. W wyniku krótkotrwałych wzrostów doszło już do re-testo dolnego ograniczenia kanału i jeżeli tylko opór ten zostanie trwale odrzucony, w najbliższym czasie spodziewać moglibyśmy się nawet ponownych spadków.

Kurs funta do dolara amerykańskiego
GBPUSD H1

USDJPY wciąż w konsolidacji

Spoglądając na notowania pary walutowej USDJPY zauważymy, że rynek ten od pewnego czasu porusza się w trendzie horyzontalnym. Abyśmy mogli mówić o potencjalne do jakichś większych wzrostów czy spadków, najpierw musiałoby dojść do trwałego wybicia z tej konsolidacji. Dopiero kierunek owego wybicia określi bowiem przyszłą tendencją.

Kurs dolara do jena japońskiego
USDJPY H4

Jednocześnie przypominam, iż w każdą niedzielę, tuż przed otwarciem rynków słyszymy się w trakcie odprawy traderów. W trakcie trwających ok 2 godzin spotkań przedstawimy wszystko to, na co należy zwrócić uwagę w ciągu najbliższych dni. Oprócz analizy fundamentalnej przyjrzymy się również sytuacji technicznej na najciekawiej wyglądających instrumentach finansowych.

Plan spotkania:

  • Przegląd najpopularniejszych instrumentów pod kątem technicznym
  • Analiza instrumentów zaproponowanych przez uczestników spotkania
  • Przegląd najistotniejszych publikacji zaplanowanych na nadchodzący tydzień

Spotkajmy się tuż przed otwarciem rynków!

Weź udział w odprawie traderów z Arkadiuszem Jóźwiakiem

Zapraszam również do naszej nowopowstałej grupy na Facebooku “Niedzielni Traderzy


Logo TickmillTickmill jest autoryzowany i regulowany w Wielkiej Brytanii przez Financial Conduct Authority (FCA), jedną z najbardziej respektowanych komisji nadzoru finansowego. Uzyskaj dostęp do szerokiej gamy rynków wliczając w to rynek Forex, Indeksy giełdowe, Surowce oraz Obligacje. Korzystaj z jednych z najniższych spreadów na rynku. Doświadcz handlu w najlepszym wydaniu z międzynarodowym brokerem i zyskaj przewagę wyjątkowym warunkom handlowym. Otwórz konto realne lub wypróbuj rachunek demo.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

Poprzedni artykułStartujemy o 10:00 – Konferencja Online “Strategie Tradingowe”
Następny artykułKurs dolara nowozelandzkiego w ważnym miejscu. Para NZDUSD z możliwością testu 0.6200
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here