Naga MarketsTickmillWeekendowy przegląd rynków to cykl analiz tworzony pod patronatem brokera Tickmill, w którym co tydzień podsumowujemy to wszystko, co wydarzyło się w ciągu ostatnich dni. Oprócz analizy najważniejszych wydarzeń makroekonomicznych znajdziesz tu również techniczne spojrzenie na główne pary walutowe.


Miniony tydzień przebiegał na rynkach walutowych niezwykle interesująco. Wszystko to za sporej ilości istotnych raportów makroekonomicznych oraz doniesień dot. sytuacji gospodarczej i politycznej największych gospodarek świata. Bez wątpienia wśród najważniejszych wydarzeń ostatnich dni wymienić trzeba:

  • Najnowsze doniesienia dot. Brexitu
  • Decyzję monetarną Banku Anglii
  • Rekordowy wzrost zadłużenia Wielkiej Brytanii
  • Decyzję monetarną Szwajcarskiego Banku Narodowego (SNB)

Johnson interweniuje!
UE i UK coraz bliżej porozumienia?

Do końca okresu przejściowego, w którym Wielka Brytania i Unia Europejska muszą osiągnąć porozumienie dot. ich dalszej współpracy po Brexicie zostało coraz mniej czasu. Biorąc pod uwagę, że negocjacje od dłuższego czasu stały w martwym punkcie, sam premier Boris Johnson postanowił zainterweniować. Jego poniedziałkowa rozmowa z unijnymi dyplomatami nadała nowy impet negocjacjom zbliżając tym samym UK i UE o krok do osiągnięcia porozumienia.

Najwyżsi urzędnicy bloku są przekonani, że Boris Johnson jest skłonny do kompromisu, a brytyjski premier powiedział, że perspektywy dla porozumienia pozostają „bardzo dobre”.

Niemiecki rząd apeluje do UE: przygotujcie się na hard brexit!

Mimo to, niemiecki rząd poddaje w wątpliwość brytyjski optymizm co do szans na szybkie porozumienie w sprawie przyszłych relacji z blokiem i wzywa inne kraje UE do przygotowania się do bezumownego Brexitu.

Z dokumentu z 15 czerwca, do którego dotarł Reuters wynika bowiem, że Berlin oczekuje, iż negocjacje potrwają dłużej. Niemieckie Ministerstwo Spraw Zagranicznych jest jednak przekonane, że umowa przejściowa nie zostanie przedłużona poza koniec tego roku.

– Ważne jest zatem, aby zachować jedność 27 państw, nadal nalegać na równoległe postępy we wszystkich obszarach (cały pakiet) i wyraźnie zaznaczyć, że nie dojdzie do porozumienia za wszelką cenę – czytamy w dokumencie, w którym wskazano także, że aby przygotować się na brak porozumienia 2.0, należałoby teraz rozpocząć zarówno krajowe, jak i europejskie planowanie awaryjne.

Reuters zwraca także uwagę, że ponieważ obie strony są dalekie od osiągnięcia kompromisu a do końca okresu przejściowego pozostaje coraz mniej czasu, istnieją obawy, że decyzja Londynu o nieprzedłużeniu okresu przejściowego może doprowadzić do załamania, które może pogłębić szkody gospodarcze spowodowane przez kryzys wywołany wybuchem pandemii koronawirusa.

Bang Anglii zwiększył QE i utrzymał stopy proc. bez zmian

W trakcie czwartkowego posiedzenia Bank of England (BoE) uznał, że dalsze rozluźnienie polityki pieniężnej jest uzasadnione dla osiągnięcia jej celów statutowych. Mimo, że stopy procentowe zostały utrzymane na niezmiennym, rekordowo niskim poziomie (0,10%) to Komitet zgodził się zwiększyć skup brytyjskich obligacji skarbowych o dodatkowe 100 mld funtów do 745 mld GBP. Działanie to ma przyczynić się do osiągnięcia celu inflacyjnego w perspektywie średnioterminowej.

Zadłużenie Wielkiej Brytanii po raz pierwszy od 1963 r. przekroczył 100% PKB

Pod koniec tygodnia brytyjski ONS poinformował także, że zadłużenie Wielkiej Brytanii wzrosło w maju br. aż o 55,2 miliarda funtów (GBP). To aż dziewięć razy więcej niż pożyczono w maju 2019 r. i jednocześnie największa suma, od początku prowadzenia miesięcznych statystyk tj. od 1993 r. Fakt ten sprawił, że dług publiczny Zjednoczonego Królestwa po raz pierwszy od 1963 r. przekroczył 100 proc. Produktu Krajowego Brutto (PKB).

Do historycznych rekordów zadłużenia Brytyjczykom sporo jednak jeszcze brakuje. Od końca I wojny światowej do początku lat 60. dług publiczny Wielkiej Brytanii stale przekraczał 100 proc. PKB, a w roku finansowym 1946/47 osiągnął absolutny rekord – 258 proc.

Mimo to, brytyjski ONS spodziewa się jednak, że do końca obecnego roku finansowego łączna kwota zaciągniętych przez rząd pożyczek może wzrosnąć do 298 miliardów funtów, co oznaczałoby pięciokrotny wzrost w porównaniu z poprzednim rokiem finansowym i najwyższą sumę od końca II wojny światowej.

SNB interweniuje na rynku walutowym w celu osłabienia franka szwajcarskiego

W ciągu minionego tygodnia odbyło się także posiedzenie Szwajcarskiego Banku Narodowego (SNB), który zdecydował o utrzymaniu stóp procentowych na dotychczasowym poziomie (-0,75 proc). Decyzja ta nie była dla nikogo zaskoczeniem, gdyż jest to poziom, na którym instytucja utrzymuje stopy proc. już od stycznia 2015 roku.

Ekonomiści ankietowani przez Reutera są zdania, że Szwajcarski Bank Narodowy utrzyma ujemne stopy procentowe (-0,75 proc.) przynajmniej do końca 2021 roku.

Podczas późniejszej konferencji prasowej po posiedzeniu SNB, przewodniczący instytucji Thomas Jordan wskazał, że kryzys wywołany wybuchem pandemii koronawirusa sprawił, iż inwestorzy znów zaczęli przenosić swój kapitał w kierunku aktywów Save Haven, co przyczyniło się do powstania silnej presji wzrostowej na notowaniach franka szwajcarskiego.

Dodał on także, że choć gospodarka szwajcarska znajduje się w głębokiej recesji, wzrost gospodarczy stopniowo ożywa i drugi kwartał prawdopodobnie będzie lepszy niż pierwszy. Zaznaczył jednak, że wciąż utrzymuje się spora niepewność co do przyszłości.

Przewodniczący SNB przyznał, że kierowana przez niego instytucja dokonała od marca znacznych interwencji na rynku walutowym.

– Niezwykle ważne jest, abyśmy kontynuowali ekspansywną politykę. SNB zawsze przeprowadza analizę kosztów i korzyści przed podjęciem interwencji. Tak długo, jak długo istnieje ryzyko wzrostu kursu franka, można oczekiwać, że SNB będzie interweniował na rynku walutowym w razie potrzeby.

Sytuacja na wykresach


Biorąc pod uwagę zmienność na przestrzeni całego tygodnia zauważymy, że już drugi tydzień z rzędu najsilniejszą walutą grupy G8 był jen japoński (JPY), który umocnił się o 1,03%. Po czerwonej stronie tego zestawienia na szczególną uwagę zasługuje natomiast kurs funta szterlinga, który osunął się aż o 1,32%. Warto przy tym zwrócić uwagę, że jeszcze w trakcie wtorkowej sesji GBP zyskiwał 0,70% dzięki czemu był jedną z najsilniejszych walut G8, zaraz po dolarze australijskim. W wyniku późniejszej deprecjacji stał się on jednak najsłabszą spośród popularnych walut.

Tygodniowa zmienność walut grupy G8 | Źródło: mataf.net

Kurs funta pod presją podaży

Spoglądając na notowania pary walutowej GBPUSD zauważymy, że wskutek trwającej od połowy maja br. aprecjacji kursu funta wobec dolara amerykańskiego rynek dotarł w okolice niezwykle istotnej strefy oporu w wysokości 1,2750 USD, gdzie już w drugiej połowie minionego tygodnia pojawiła się silna reakcja podażowa. Od tego czasu ponownie obserwujemy spadki.

GBPUSD Daily

Na EUR/USD powstał podwójny RGR

Spoglądając na notowania pary walutowej EURUSD zauważymy, że wskutek trwających od wtorku, niezwykle dynamicznych spadków, rynek osunął się poniżej lokalnego wsparcia w wysokości 1,1135. Warto zwrócić uwagę, że poziom ten stanowi linię szyi potencjalnej formacji głowy z ramionami (RGR). Trwałe pokonanie tej strefy potwierdziło powstanie w/w formacji, co w naturalny sposób otworzyło drogę do dalszej deprecjacji kursu euro wobec dolara amerykańskiego.

EURUSD H4

Autor poleca:

Jednocześnie przypominam, iż w każdą niedzielę, tuż przed otwarciem rynków słyszymy się w trakcie odprawy traderów. W trakcie trwających ok 2 godzin spotkań przedstawimy wszystko to, na co należy zwrócić uwagę w ciągu najbliższych dni. Oprócz analizy fundamentalnej przyjrzymy się również sytuacji technicznej na najciekawiej wyglądających instrumentach finansowych.

Plan spotkania:

  • Przegląd najpopularniejszych instrumentów pod kątem technicznym
  • Analiza instrumentów zaproponowanych przez uczestników spotkania
  • Przegląd najistotniejszych publikacji zaplanowanych na nadchodzący tydzień

Spotkajmy się tuż przed otwarciem rynków!

Weź udział w odprawie traderów z Arkadiuszem Jóźwiakiem

Zapraszam również do naszej nowopowstałej grupy na Facebooku “Niedzielni Traderzy


Logo TickmillTickmill jest autoryzowany i regulowany w Wielkiej Brytanii przez Financial Conduct Authority (FCA), jedną z najbardziej respektowanych komisji nadzoru finansowego. Uzyskaj dostęp do szerokiej gamy rynków wliczając w to rynek Forex, Indeksy giełdowe, Surowce oraz Obligacje. Korzystaj z jednych z najniższych spreadów na rynku. Doświadcz handlu w najlepszym wydaniu z międzynarodowym brokerem i zyskaj przewagę wyjątkowym warunkom handlowym. Otwórz konto realne lub wypróbuj rachunek demo.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułBitcoin nie jest doceniany przez chińskich ekspertów. Ci stawiają na EOS i Tron
Następny artykułPrzed nami decyzja monetarna RBNZ! Czy stopy proc. spadną jeszcze niżej?
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here