Naga MarketsKurs funta najsilniejszą walutą G8! Czwartkowe wybory w UK będą testem dla przyszłości GBPKurs funta jest w trakcie niezwykle dynamicznego rajdu wzrostowego. Fakt ten sprawił, że w stosunku do dolara amerykańskiego, dolara kanadyjskiego, franka szwajcarskiego i jena japońskiego jest on najdroższy od maja 2019 r., w stosunku do euro od maja 2017 r., a w stosunku do dolara australijskiego od czerwca 2016 r. Za jeden z głównych czynników wpływających na tak znaczną aprecjację upatruje się sondażowe wyniki wyborów parlamentarnych w Wielkiej Brytanii.


Już w najbliższy czwartek, 12 grudnia 2019 r. odbędą się przedterminowe wybory parlamentarne w Wielkiej Brytanii. Brytyjczycy przy urnach zdecydują czy poprzeć obecnego premiera i jego plan opuszczenia Unii Europejskiej 31 stycznia 2020 r., czy postawić na opozycyjną Partię Pracy pod przewodnictwem Jeremy’ego Corbyna i jego “radykalny” plan transformacji Zjednoczonego Królestwa.

Bloomberg zwraca uwagę, że choć przepaść między Partią Konserwatywną Borisa Johnsona a Partią Pracy Jeremy’ego Corbyna zmniejszyła się w trakcie kampanii, to ci pierwsi wciąż przewodzą w stawce.

Wygrana Partii Konserwatywnej da Borisowi Johnsonowi swobodę w działaniu i umożliwi mu przeprowadzenie Brexitu do 31 stycznia 2020 r. Taki scenariusz zdaje się być niezwykle optymistycznie odbierany przez inwestorów. W minionym tygodniu funt szterling był bowiem drugą najsilniejszą walutą grupy G8 (zaraz po dolarze nowozelandzkim). Początek nowego tygodnia również przynosi aprecjację GBP, który w chwili pisania tego artykułu jest pierwszą, najsilniejszą walutą G8.

Poniedziałkowa zmienność USD wobec walut grupy G8
Dane z godz. 15:00 | Źródło: finviz.com

– Funt ponownie rośnie po tym, jak rynki w pełni dyskontują dobrą większość torysów – napisała w nocie badawczej Elsa Lignos, szefowa globalnej strategii walutowej w Royal Bank of Canada. Jej zdaniem czwartkowe wybory pokażą, czy była to dobra strategia, czy też nie.

Mimo optymizmu inwestorów, zarządzający aktywami zdają się podchodzić do przyszłości funta o wiele bardziej zachowawczo. Strategowie Goldman Sachs napisali nawet w nocie badawczej, że możliwości zaskoczenia podczas wyborów powszechnych w tym tygodniu są znaczne. Zwracają oni bowiem uwagę, że odsetek wyborców, którzy nie podjęli jeszcze decyzji – tak późno w kampanii – oznacza, że nawet niewielki ruch w tej części elektoratu doprowadziłby do zawieszenia parlamentu.

GBPUSD

Spoglądając na notowania pary walutowej GBPUSD zauważymy, że wskutek trwającej przez niemal cały miniony tydzień aprecjacji kursu funta rynek dotarł w okolice poziomu 1.3170, gdzie dopiero w piątek pojawiła się niewielka reakcja podażowa. Mimo to, z początkiem nowego tygodnia znów obserwujemy wzrosty. Jeżeli tylko obecnie testowany opór zostanie pokonany, wówczas kurs pary walutowej GBPUSD mógłby wzrosnąć nawet w okolice tegorocznych szczytów tj. 1.3315.

Weź udział w darmowym webinarze i poznaj
7 kroków jak zbudować swoją strategię inwestycyjną

Kurs pary walutowej GBPUSD
GBPUSD Daily

logo Naga MarketsNaga Markets jest autoryzowany i regulowany przez CySEC. NAGA Markets jest członkiem założonej w 2015 roku, notowanej na niemieckiej giełdzie grupy FinTech THE NAGA Group AG. Ze względu na bezpieczeństwo funduszy, obsługę klienta na wysokim poziomie oraz szybką realizację zleceń, broker posiada ogromne zaufanie wśród traderów na całym świecie.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułSkarbówka może się upomnieć o pieniądze w przypadku ugody z bankiem
Następny artykułKraje OPEC+ za cięciami wydobycia ropy. Notowania czarnego złota hamują wzrosty
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here