Naga MarketsKurs funta nadal wysoko, PLN odrabia jednak straty. Euro i dolar w dółW środku tygodnia euro kosztowało najmniej w tym roku, ale w jego końcówce wspólna waluta znów wyceniania jest na 4,50 zł, czyli ok. 0,3 proc. więcej niż w poprzedni piątek.

Kurs euro i kurs dolara względem złotego

W ostatnich dniach na rynku walutowym panowała senna atmosfera. Po danych o inflacji z USA wygasło zainteresowanie grą na tzw. trend reflacyjny. Zagadnieniu temu poświęciliśmy czwartkowy komentarz walutowy. Rynki akcji i ropy wyhamowały dynamiczną zwyżkę, ale ostatnie wzrosty nie są korygowane: szczyty są nadal na wyciągnięcie ręki. Warto odnotować, że kurs EUR/USD, czyli najważniejszej pary walutowej w ostatnich trzech sesjach zamknięty jest w przedziale wahań, którego rozpiętość nie przekracza 0,5 proc. Trwa stabilizacja w okolicy 1,21, co przy wzroście EUR/PLN o niespełna 1 proc. względem środowego minimum leżącego przy 4,47 wypycha kurs dolara ponad 3,70.

Te artykuły również Cię zainteresują
Kurs funta nadal wysoko

Mocny pozostaje funt, którego średni poziom w ostatnim miesiącu to 5,12 zł, czyli podobnie jak w dzisiejsze piątkowe popołudnie. Brytyjska waluta cały czas ma otwartą przestrzeń do umocnienia względem euro, co sprawia, że nie powinniśmy oczekiwać dużo niższych poziomów GBP/PLN i trwałego zejścia pod 5,10. Warto odnotować, że liczne instytucje finansowe w ostatnich dniach zaczynają bardziej optymistycznie niż dotychczas postrzegać perspektywy brytyjskiej waluty.

Od początku miesiąca funt jest obok korony norweskiej (jej położenie i perspektywy omówiliśmy w oddzielnym, obszernym materiale) i dolara australijskiego najsilniejszą z głównych walut. W Wielkiej Brytanii ok. 20 proc. populacji jest już po szczepieniach i jest to ważny czynnik wspierający walutę.

Rand odrabia straty

Złoty w ostatnich pięciu dniach plasuje się w połowie stawki walut gospodarek wschodzących. Pozytywnie znów wyróżnia się m.in. korona czeska, ale z walut w ofercie Cinkciarz.pl zdecydowanie najsilniejszy jest południowoafrykański rand. USD/ZAR wymazał praktycznie całość styczniowego wystrzału, za który odpowiadało wykrycie nowego szczepu koronawirusa. Dalsze umocnienie jest jednak mało prawdopodobne ze względu na fatalną sytuację budżetową i wiszące w powietrzu cięcia ratingów Republiki Południowej Afryki.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here