Naga MarketsBrexit: brak postępów w negocjacjach niepokoi inwestorów. Funt nadal traciTrwający impas w negocjacjach o Brexicie wciąż budzi niepewność wśród inwestorów. Nastroje dobrze obrazują dzisiejsze spadki funta, który od początku tygodnia odnotowuje straty. Obie strony pragną jak najszybciej poczynić postępy, co ma być możliwe dzięki kolejnemu spotkaniu głównych negocjatorów.

  • Boris Johnson wciąż nie jest zadowolony z postępów prac.
  • Wielka Brytania wzywa UE do zadeklarowania chęci współpracy.
  • Kurs EUR/GBP mocno zyskuje.

Próby poczynienia postępów 

Spotkanie Davida Frosta z Michelem Barnierem, zaplanowane na wtorkowy wieczór, będzie drugą próbą przełamania impasu w ciągu dwóch dni. Przedstawiciel Unii Europejskiej podkreślił, że chciałby aby rozmowy były prowadzone szybciej, a także jest skłonny do rozpoczęcia sporządzania tekstu umowy.

Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson nadal nie jest jednak usatysfakcjonowany inicjatywą ze strony UE i zapowiada, że porozumienie nie jest prawdopodobne.

Odbyliśmy dzisiaj konstruktywną dyskusję z Michelem Barnierem. Odnotowałem jego propozycję zintensyfikowania prac, o co prosiliśmy.  Ale UE musi jeszcze dokonać zasadniczej zmiany w podejściu do rozmów i jasno pokazać, że to zrobiła.  Będziemy pozostawać w ścisłym kontakcie. – napisał na Twitterze Frost.

Zobacz również: Kurs franka testuje 4,29 zł, jest najwyżej od maja. Pandemia uderza w PLN

Jak podaje Bloomberg, do spełnienia żądania brytyjskiego rządu w sprawie jasnego znaku o chęci dalszego działania może być konieczne oświadczenie któregoś z najważniejszych przedstawicieli bloku.

Kurs funta pogłębia straty

Trzeba poważnie potraktować intensywne rozmowy na wszystkie tematy. To, czego nie możemy mieć od UE, to iluzja zaangażowania bez realnego kompromisu. – powiedział Michael Gove, członek rządu Zjednoczonego Królestwa.

Kwestią sporną pozostaje dostęp do łowisk, które pozostają pod jurysdykcją Wielkiej Brytanii. Francja chce, aby europejscy rybacy wciąż mogli z nich korzystać, na co nie chce zgodzić się Londyn.

We wtorek funt szterling traci w stosunku do euro 0,57%, a kurs EUR/GBP przekroczył 0,9140. Niewiele lepiej dla brytyjskiej waluty wygląda kurs GBP/USD, który traci 0,23% i spada w okolice 1,2910.

Wykres przedstawiający zmianę kursu EUR/GBP w ciągu 4 ostatnich miesięcy, źródło: tradingview.com

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here