Naga MarketsW czwartek rano najsłabszą walutą w grupie G-10 jest australijski dolar, któremu mocno zaszkodziły plotki o drastycznym ograniczeniu eksportu węgla do Chin, pomimo faktu, że dane z australijskiego rynku pracy wypadły nieźle, a rynek spekuluje, że strony (amerykańska i chińska) są coraz bliższe dopięcia porozumienia w kilku kluczowych kwestiach i tzw. MOU zostanie podpisane przed 1 marca.

USA podobno mają pozostawić sobie możliwość powrotu do wojny na cła jeżeli uznają, że Chiny nie wypełniają przyjętych zobowiązań (jak widać Trump nie zrezygnuje ze strategii „bacika”, zresztą podobne sugestie padają wobec strefy euro – albo cła na auta, albo „dobra” umowa handlowa). Kurs USD/CNH (dolara do juana offshore) kolejny dzień z rzędu taniał, chociaż ostatecznie na wykresie wyrysowała się świeca doji. Innymi słowy – dyskontowaliśmy plotki, teraz czekamy na fakty, które ujrzymy najprawdopodobniej jutro po południu.

Wykres dzienny USDCNH

 Opublikowane wczoraj wieczorem zapiski ze styczniowego posiedzenia FED nie wypadły nazbyt „gołębio”, co dało chwilę oddechu dolarowi. To, że wśród części członków tego gremium nadal widoczny jest pewien optymizm jest naturalne, ale to powoduje, że rynki jeszcze uważniej będą zerkać na napływające dane. Szanse na podwyżkę stóp w USA w drugim półroczu b.r. nie są duże (dolar nie dostanie nowego paliwa), co zakładając obniżenie globalnego napięcia (wojny handlowe i Brexit), oraz przynajmniej stabilizację odczytów w pozostałych gospodarkach, może dać pole do odreagowania innych walut, kosztem dolara. Na wykresie koszyka dolara FUSD (US Dollar Index) nie doszło jeszcze do wyraźniejszego naruszenia wsparcia w rejonie 96,2 pkt., co byłoby sygnałem do głębszej korekty USD.

fusd 21 lutego
Wykres tygodniowy FUSD

 Nadal pozytywnie zaskakuje funt, a inwestorzy są skłonni do „kupowania marzeń”. Wczorajsze spotkanie May-Juncker teoretycznie nie przyniosło nic nowego, ale rynek lubi „grać w słówka”. Zwrócono uwagę, że szef Komisji Europejskiej byłby jakby bardziej otwarty w kwestii znalezienia rozwiązania w temacie irlandzkiego backstopu. To jednak co mogłaby uzyskać May to tzw. „koncesje”, czyli polityczne deklaracje (zapewnienia), które jednak nie będą jednoznacznym prawnie zapisem. Czy to zadowoli polityków w Izbie Gmin? Nie wiadomo, tymczasem wiele wskazuje na to, że 27 lutego może okazać się sądnym dniem dla May, gdyż porozumienie rozwodowe z UE zostanie ponownie poddane pod głosowanie. Jeżeli jednak posłowie nie przygotują alternatywy w postaci poprawek pozwalających na przejęcie kontroli nad Brexitem przez parlament, to na rynku funta może zrobić się dość nerwowo.

Wykres dzienny GBPUSD

Na EURUSD widać, że wspólna waluta ugięła się dzisiaj pod naporem słabszych danych PMI dla przemysłu (szacunki za luty wskazały na spadek poniżej bariery 50 pkt.), co najpewniej wymusi kolejną rewizję prognoz makro i przysporzy decydentom w ECB jeszcze większego bólu głowy. Spadek euro może być jednak równoważony przez oczekiwania wobec wyciszenia sporu handlowego USA-Chiny, oraz perspektyw dla Brexitu. Rynek zdaje się też nie traktować poważnie ryzyka nałożenia ceł na europejskie auta przez Amerykanów. Technicznie EURUSD ma silne wsparcie w rejonie 1,1300-1,1315, które raczej powinno zdać egzamin w nadchodzących godzinach.

Wykres dzienny EURUSD


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here