Naga Marketsbig benJak wynika z ankiety przeprowadzonej przez Bloomberga, kurs funta może spaść do najniższego poziomu od dwóch lat, jeśli twardy eurosceptycyzm będzie główną bronią nowego premiera Wielkiej Brytanii. Zgodnie z wynikami, hard Brexit doprowadziłby kurs pary GBP/USD do poziomu 1,24, co oznaczałoby spadek o ponad 2 procent.


Nowy premier z Partii Pracy to najgorszy scenariusz dla funta

Dziś Theresa May przestanie oficjalnie sprawować funkcję brytyjskiej premier. Trzy lata burzliwej kadencji, która przebiegała głównie wokół zamieszania związanego z Brexitem dobiega końca. Jako jej potencjalnego następcę wymienia się przede wszystkim Borisa Johnsona, który zasłynął niedawno z ostrego komentarza dot. Brexitu mówiąc, iż Wielka Brytania wyjdzie z Unii Europejskiej z umową lub bez umowy, co niewątpliwie rynek dyskontuje jako wzrost prawdopodobieństwa hard Brexitu.

Możliwe scenariusze dla kursu funta wg. ankiety Bloomberga
Możliwe scenariusze dla kursu funta wg. ankiety Bloomberga

W związku z tym prawdopodobieństwo hard Brexitu wzrosło aż do 70 proc., jednak analitycy oczekują, że prawodawcy zapewnią odpowiednią barierę dla potencjalnego scenariusza wyjścia bez transakcji i zapobiegną większemu spadkowi brytyjskiej waluty.

Losy funta są silnie zależne od Brexitu od czasu referendum w 2016 r. Z chwilą ogłoszenia rezygnacji Theresy May po nieudanej próbie uzyskania porozumienia z Brukselą za pośrednictwem podzielonego Parlamentu, niektórzy z jej rywali szukając wsparcia ze strony eurosceptycznej Partii Konserwatywnej chcą przywrócić „na stół” opcję hard Brexitu.

Premier, który poprze hard Brexit niekoniecznie będzie chciał zrealizować ten scenariusz. Obecnie nie ma większości w parlamencie dla hard Brexitu, a premier, który zostanie wybrany, może poluzować swoje stanowisko – powiedział Petr Krpata, główny strateg walutowy EMEA w ING Group NV.

Oprócz Johnsona, który ostrzegł torysów przed „wyginięciem”, jeśli Brexit ponownie zostanie opóźniony, inny kandydat biorący udział w wyścigu to były sekretarz Brexitu Dominic Raab, który zasugerował, że może zawiesić Parlament, aby wymusić wyjście bez porozumienia. Inni kandydaci, tacy jak sekretarz ds. środowiska Michael Gove i minister spraw zagranicznych Jeremy Hunt, byliby otwarci na ponowne przedłużenie terminu opuszczenia bloku po 31 października. Ten scenariusz w ocenie ankietowanych zwiększyłby kurs funt do poziomu 1,30 w stosunku do dolara.

Inny pozytywny scenariusz dla brytyjskiej waluty miałby miejsce gdyby nowy premier został wybrany wśród torysów o łagodniejszym podejściu do Brexitu. Takie wyjście jest oceniane na 30% szans i również doprowadziłoby do aprecjacji funta do poziomu 1,30.

Widzimy rosnącą szansę, że Wielka Brytania będzie zmuszona poprosić UE o dalsze opóźnienie Brexitu. To z kolei zwiększyłoby prawdopodobieństwo szybkich wyborów powszechnych lub drugiego referendum w sprawie Brexitu – powiedział Mark Haefele, dyrektor ds. inwestycji globalnych w UBS Wealth Management.

Podczas gdy większość kandydatów na stanowisko premiera pragnie uniknąć impasu Brexitu prowadzącego do ponownych wyborów, zwycięstwo kandydata opozycyjnej Partii Pracy jest postrzegane jako najgorszy scenariusz dla funta, który mógłby zepchnąć kurs nawet w okolice 1,20.

Zobacz również: Brexit będzie korzystny dla funta? Trump podpisze umowę z UK

Ktokolwiek przejmie władzę po Theresie May, nadal będzie musiał poradzić sobie z Brukselą, która nie chce ponownie rozmawiać w temacie Brexitu, utrzymując swoje niezmienione stanowisko. Trwająca niepewność utrzymuje wielu inwestorów z dala od aktywów Wielkiej Brytanii, co znajduje odzwierciedlenie w ankiecie, wg. której funt będzie się wahać między poziomem 1,15, a 1,40.

Nowy premier będzie borykał się z podobnymi problemami. Zakres oczekiwań i możliwych wyników jest dość szeroki, dlatego niezwykle trudno jest przewidzieć przyszły kurs funta – powiedział Jeremy Stretch, szef strategii walutowej grupy 10 w Canadian Imperial Bank of Commerce.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here