Naga MarketsKurs funta może wzrosnąć nawet do 1,48 dol. w 2021 roku zdaniem INGAnalitycy banku ING przygotowali obszerne opracowanie, w którym uzasadniają, że choć obecnie ciężko jednoznacznie określić przyszłość gospodarczą Wielkiej Brytanii w krótkim terminie, to są jednak przekonani, że Bank of England nie zdecyduje się na obniżenie stóp procentowych do ujemnych poziomów. Jednocześnie, eksperci z holenderskiego banku zaprezentowali swoje prognozy dla kursu funta na nadchodzące kwartały.

  • W I kw. 2021 r. wskaźniki wzrostu gospodarczego dla Wielkiej Brytanii nadal będą ujemne
  • Odbicie ma zapewne nastąpić w II kw. 2021 r., jak twierdzi ING
  • Kurs GBP/USD ma czekać świetny rok według prognoz ING

Kurs funta w obliczu spodziewanych działań Bank of England

Odbudowa brytyjskiej gospodarki po potężnym załamaniu w połowie 2020 roku wywołanym wybuchem pandemii koronawirusa, przebiega nieco lepiej niż spodziewano się jeszcze przed kilkoma miesiącami. Sytuacja nie jest jednak opanowana. Pojawienie się nowego szczepu wirusa, który cechuje się większą zdolnością do transmisji i mutacji, wywołało nawrót obostrzeń, które mogą w średnim terminie odbić się czkawką kulejącej gospodarce.

Te artykuły również Cię zainteresują
Jak twierdzi Sunday Times, otwarcie gospodarki może zostać rozpoczęte w marcu, a pełnego poluzowania restrykcji powinno się raczej spodziewać w maju.

Zdaniem analityków ING, taki rozwój wydarzeń ma przełożyć się na spadek PKB o 3% w I kw. 2020 r., co ma przełożyć się na skurczenie się gospodarki o 15% względem poziomów sprzed pandemii koronawirusa. To i tak lepiej, niż było w peaku nasilenia lockdownu późną wiosną 2020 roku, gdy odczyt wynosił 25%.

Wpływ bieżących obostrzeń ma być w opinii ekspertów ING większy niż tych z listopada. Różnicą jest m.in. obecne zamknięcie szkół, które przekłada się na większą konieczność opieki nad dziećmi przez gospodarstwa domowe. Przedsiębiorstwa odczuwają przez to wzmożenie niedoborów siły roboczej. Sytuacja jest obecnie najgorsza w gastronomii oraz branży hotelowej – tak jak w innych państwach, gdzie sektory te dotknięte zostały najbardziej zdecydowanymi restrykcjami.

– Zakładając, że najbardziej ograniczające zasady społecznego dystansowania zostaną wprowadzone wraz z nadejściem wiosny, wciąż uważamy, że II kw. 2021 r. przyniesie wzrost w okolicach 6-7%, a potem o kolejne 2-3% w III kw. 2021 r. 

W związku z takimi perspektywami sytuacji gospodarczej, eksperci ING pokusili się o przewidzenie ruchów ze strony Bank of England.

– Mając to wszystko na uwadze, wciąż sądzimy, że BoE będzie opowiadał się przeciwko wprowadzeniu ujemnych stóp procentowych. stwierdzili analitycy ING – Wciąż trwa aktywna debata o tym, czy taka polityka (ujemnych stóp procentowych przyp. red.) przyniesie wiele korzyści. Choć niektórzy zewnętrzni członkowie MPC (Komisji Polityki Pieniężnej), jak Silvana Tenreyro, zapowiadali swoje poparcie, to inni – jak m.in. Główny Ekonomista Andy Haldane – jak do tej pory nie byli w tej kwestii entuzjastycznie nastawieni.

Plus500

– Nie spodziewamy się zbytniej reakcji ze strony BoE w lutym, chociaż nie możemy wykluczyć zwiększenia tempa zakupów obligacji lub niewielkich zmian w schematach zapewnienia pożyczek małym i średnim przedsiębiorstwom, które miałyby uczynić je bardziej zachęcającymi. – dodali.

– Wprawdzie, nie spodziewamy się, że Komisja Polityki Pieniężnej w pełni odejdzie od koncepcji negatywnych stóp procentowych – może stać się tak, że dolna granica zostanie przesunięta poniżej zera. Może tak się stać z uwagi, że niepewność co do perspektyw na 2021 jest bardzo wysoka, a liczba negatywnych ryzyk jest znacznie większa niż pozytywnych. – zauważyli analitycy ING.

Wśród wspomnianych negatywnych ryzyk bank wymienia między innymi możliwość wystąpienia szoków gospodarczych w krótkim terminie, np. w przypadku zaostrzenia restrykcji. Bardzo niepewne jest także określenie tempa przeprowadzenia szczepień ochronnych przeciwko koronawirusowi. Możliwe także, że rząd i politycy nie będą skłonni do optymistycznego otwierania gospodarki w obawie przed nawrotem pandemii.

Zobacz również: Euro w konsolidacji, dolar będzie rósł? Tak twierdzi Deutsche Bank

Kurs funta – prognozy ING na 2021 rok

Kurs funta może wzrosnąć nawet do 1,48 dol. w 2021 roku zdaniem ING
Notowania kursu GBP/USD. Źródło: tradingview.com

Jednocześnie w innym raporcie opublikowanym w podobnym czasie, eksperci walutowi ING podali swoje przewidywania co do zachowania kursu funta względem dolara w nadchodzącym roku.

Biorąc pod uwagę załamanie gospodarcze, które będzie miało swoje przełożenie na wskaźniki wzrostu w I kw. 2021 r., kurs GBP/USD zdaniem ING będzie radził sobie bardzo dobrze i aprecjonował do 1,39 dol. Sytuacja ma się poprawiać z każdym kwartałem i już w II kw. 2021 r. możliwe jest, że kurs dobije do 1,42 dol.

We wrześniu brytyjska waluta potencjalnie może podrożeć do 1,45 dol., a rok zakończyć na poziomie 1,48 dol., który zostanie prawdopodobnie utrzymany do końca I kw. 2021 r.

Polecamy nasze prognozy na 2021 rok:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here