Naga MarketsKurs funta wzrósł w ostatnim czasie powyżej 1,32 USD, co jest najwyższym poziomem od pierwszej połowy września br. Analitycy, ekonomiści i stratedzy w dużych bankach inwestycyjnych są jednak dość podzieleni co do przyszłości notowań brytyjskiej waluty. W poniższym artykule przedstawiamy prognozy walutowe dla pary GBP/USD na najbliższe kwartały.

  • Stratedzy dużych banków inwestycyjnych przygotowali prognozy dot. kursu funta
  • Średnia dla wszystkich prognoz zakłada, że kurs funta zakończy rok na poziomie 1,31 USD

Redakcja Comparic.pl przeanalizowała prognozy walutowe 12 dużych banków inwestycyjnych. Ich projekcje dot. przyszłych notowań kursu funta zauważalnie się od siebie różnią.

Kurs funta może wzrosnąć w tym roku nawet o 1,40 USD

Danske Bank spodziewa się, że kurs funta wzrośnie do końca bieżącego roku do poziomu 1,40 USD, co jest najśmielszą spośród wszystkich projekcji. W tym samym czasie, analitycy Morgan Stanley szacują jego spadek do 1,25 USD, co z kolei jest najbardziej pesymistycznym założeniem. Średnia dla wszystkich prognoz kształtuje się natomiast nieco powyżej 1,31 USD.

Kurs funta może wzrosnąć do 1,44 USD, bądź spaść do 1,21 USD

Najśmielsze projekcje dot. sytuacji na notowaniach funta pod koniec pierwszego kwartału 2021 roku zakładają, że kurs GBP wzrośnie do 1,40 USD. W tym przypadku do analityków Danske Banku dołączyli jednak również strategowie z NAB. Po “czerwonej stronie” tego zestawienia po raz kolejny wyróżnić należy natomiast projekcję Morgan Stanley. W tym przypadku eksperci spodziewają się bowiem deprecjacji GBP aż do 1,22 USD. Średnia dla wszystkich prognoz kształtuje się natomiast ponownie nieco powyżej 1,31 USD.

Eksperci NAB i SEB spodziewaj się, że kurs funta wzrośnie do końca drugiego kwartału 2021 r. do 1,40 USD. Ekonomiści Morgan Stanley i Royal Bank of Canada szacują natomiast jego spadek do 1,25 USD. Średnia dla wszystkich prognoz na koniec pierwszego półrocza 2021 r. kształtuje się natomiast nieco poniżej 1,32 USD.

Strategowie niemal wszystkich banków spodziewają się, że kurs funta wzrośnie w trzecim kwartale 2021 roku. Najśmielsze prognozy zaprezentował NAB i SEB. Pierwszy spodziewa się, że kurs funta wzrośnie do końca września przyszłego roku do 1,43 USD, a drugi, że zasięg tej aprecjacji to 1,44 USD. Jednym z nielicznych banków zakładających spadki GBP w trzecim kwartale 2021 r. jest JP Morgan, który zakłada, że kurs funta uplasuje się wówczas na poziomie 1,28 USD. Pogląd ten podzielają również stratedzy Morgan Stanley, choć w ich przypadku oznacza to prognozowany wzrost z 1,25 USD, gdzie funtam miałby zakończyć drugi kwartał przyszłego roku. Średnia dla wszystkich prognoz na koniec trzeciego kwartału 2021 r. kształtuje się natomiast nieco powyżej 1,31 USD.

W kontekście sytuacji rynkowej na koniec 2021 roku, najbardziej optymistycznie na funta patrzą strategowie NAB, których zdaniem GBP wzrośnie do końca grudnia przyszłego roku do 1,44 USD. Zdecydowanie inaczej spoglądają natomiast na przyszłość szterlinga eksperci z Royal Bank of Canada. Ich zdaniem, GBP zakończy przyszły rok na poziomie 1,21 USD. Średnia dla wszystkich prognoz na koniec przyszłego roku kształtuje się natomiast na poziomie 1,31 USD.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Poprzedni artykułPre-Market: Indeksy UE – USA znów różnią się siłą ruchu. Przygotowanie pod środowe wejście amerykanów
Następny artykułKursy walut 11 listopada. Frank spada, funt ponad 5 zł. Kurs euro, dolara, funta, franka
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here