Naga MarketsKurs funta może wzrosnąć do 1,36 USD. Dolar ma tracić w obliczu Fed, twierdzi INGW tym tygodniu rynek czeka na posiedzenia trzech dużych banków centralnych: W środę Rezerwa Federalna (Fed) skupi uwagę rynków, a w czwartek będą to Bank Anglii (BoE) oraz Szwajcarski Bank Narodowy (SNB). Inwestorzy spodziewają się, że kurs dolara straci na dalszym luzowaniu polityki, a funt będzie rósł napędzany pozytywnymi danymi dotyczącymi Brexitu. Euro chwilowo zawisło w impasie, jednak według zespołu ekonomicznego ING również będzie rosło.

  • Na początku nowego tygodnia analitycy ING przyglądają się sytuacji na indeksie dolara i parach walutowych EUR/USD, GBP/USD oraz EUR/CHF
  • Eurodolar ma rosnąć do 1,22, funt do 1,36 a eurofrank przemieszczać się w kierunku 1,09 w skali miesiąca
  • W poniedziałkowe przedpołudnie to kurs funta jest najsilniejszą walutą w gronie G8

Kurs dolara straci przez Fed. Indeks USD powinien spadać w średnim terminie

Rynki walutowe rozpoczynają tydzień napędzane przez wiadomości dotyczące Brexitu, a także przez doniesienia czy nastąpił postęp w sprawie amerykańskiej ustawy o stymulacji gospodarczej – być może również obawy o zamknięcie rządu. Ponieważ jednak Stany Zjednoczone zmagają się z pandemią, zakłada się, że Kongres za wszelką cenę chciałby uniknąć zamknięcia.

Te artykuły również Cię zainteresują
W miarę upływu tygodnia, uwaga skupi się na środowym posiedzeniu FOMC. Nasz zespół spodziewa się utrzymania gołębiego przesłania, a także być może pewnych wskazówek dotyczących zakupu aktywów przez Fed. Fed jest doświadczonym komunikatorem i wątpimy, aby popełniał błędy w zakresie błędnych słów dotyczących przedwczesnego usuwania bodźców stymulacyjnych – pisał zespół ING.

Amerykański zestaw danych obejmuje listopadową produkcję przemysłową i sprzedaż detaliczną, a także cotygodniowe skupienie się na (obecnie rosnących) wnioskach o zasiłek dla bezrobotnych. Wszystko to powinno wskazywać na potrzebę kontynuowania luźnej polityki monetarnej i fiskalnej.

Pomimo zagrożeń dla konsensusu co do słabszego dolara, nie widzimy, aby ta podstawowa tendencja zmieniła się w najbliższym czasie – i rzeczywiście mogłaby się rozszerzyć, gdyby negocjacje w sprawie Brexitu osiągnęły przełom.  Należy również zwrócić uwagę na dane dotyczące produkcji przemysłowej w Chinach w listopadzie we wtorek. Chiński popyt umacnia blok walutowy i dodaje do szerokiego trendu niedźwiedzia dolarowego – kontyuowali analitycy banku.

Strategia PSV: Testowanie wczorajszego dołka - zakres 12.730/40 nadal broniony

Seria analiz tworzona pod patronatem brokera Trade.com. Analizy skupiają się wokół głównych par walutowych.

Kurs euro wstrzymywany przez Brexit, EUR/USD może jednak rosnąć do 1,22

Gdyby nie Brexit, kurs EUR/USD wynosiłby już 1,23. Prawdopodobnie funt brytyjski będzie ciągał euro za nos, kierując się jakimkolwiek postępem – lub jego brakiem – w rozmowach dotyczących Brexitu. Ale biorąc pod uwagę: a) silny trend spadkowy na dolarze i b) zatwierdzenie przez UE budżetu na lata 2021-27 i fundusz naprawczy oraz c) posiedzenie EBC, ing uważa, że kurs euro powinien być nadal wspierany.

– Mimo to, EBC będzie od czasu do czasu zauważał, że “bardzo uważnie” przygląda się rynkom walutowym lub jest “bardzo czujny” w kwestii walut, ale wątpimy, by uwagi te mogły wywrzeć presję na EUR/USD – komentował ING.

Z dala od decyzji fiskalnych i monetarnych w Waszyngtonie i obrad brexitowych w Brukseli, kalendarz strefy euro jest w tym tygodniu stosunkowo jasny. W poniedziałek zobaczymy październikową produkcję przemysłową, a następnie pierwsze spojrzenie na grudniowe PMI dla strefy euro, Niemiec i Francji w środę. Lockdowny odbiły się szerokim echem na sektorze usług i konsensus zakłada niewielkie odbicie w grudniu.

Kurs funta nastawiony na silne wzrosty. 1,36 dla GBP/USD w perspektywie miesiąca

ING nadal uważa, że umowa handlowa między Wielką Brytanią a UE jest bardziej prawdopodobna niż nie. Negocjacje przeciągają się poza tę niedzielę, ale porozumienie powinno zostać ostatecznie osiągnięte, z ewentualnym kompromisem w sprawie równych szans i uzgodnieniem tzw. klauzuli zapadkowej (w ramach której obie strony zgadzają się wzajemnie na podniesienie standardów).

– Widzimy asymetryczną reakcję funta szterlinga na wynik negocjacji handlowych między Wielką Brytanią a UE, ze skromnym wzrostem w przypadku zawarcia umowy, ale głębokim spadkiem w przypadku jej braku, ponieważ obecnie dość ograniczona premia za ryzyko jest wyceniana w funtach szterlingach. Jest to widoczne w naszym krótkoterminowym modelu finansowej wartości godziwej, jak również w pozycjonowaniu spekulacyjnym – napisał ING.

Jeśli chodzi o dane, posiedzenie Banku Anglii odbywa się w czwartek, ale ponieważ wynik negocjacji z Brexitem może nie być znany, bank centralny powinien utrzymać swoje stanowisko polityczne na niezmienionym poziomie. Co więcej, w związku z tym, że bank rozszerzył już swój program QE, nie ma pilnej potrzeby podejmowania dalszych działań, chyba że negocjacje brexitowe staną się niepewne, a Wielka Brytania nie dojdzie do porozumienia.

Jeżeli umowa zostanie zawarta, powinno to zapewnić wzrost GBP/USD do poziomu 1,35, otwierając drogę do dalszych wzrostów.

Kurs franka czeka na czwartkowe posiedzenie SNB. EUR/CHF z celem na 1,09

Jak w przypadku wielu europejskich par walutowych, wyniki Brexitu będą miały w tym tygodniu duży wpływ na ceny EUR/CHF. W przypadku nieosiągnięcia porozumienia, EUR/CHF może na krótko spaść poniżej 1.0700, ale ING podejrzewa, że Szwajcarski Bank Narodowy (SNB) zwiększy interwencję walutową w tym zakresie – zwłaszcza jeśli rynki będą rozchwiane.

Z dala od Brexitu, główny nacisk zostanie położony na kwartalne spotkanie SNB w czwartek. Wzrost PKB w III kw. był nieco wyższy niż oczekiwano, ale przy wskaźniku CPI na poziomie -0,7% r/r, trudno jest dostrzec, że SNB robi cokolwiek innego niż utrzymanie stóp na poziomie -0,75% i grozi większą interwencją w stosunku do wysoko wycenianego franka szwajcarskiego.

Jeśli uda się osiągnąć jakikolwiek postęp w sprawie Brexitu, bardzo pozytywne zmiany w europejskiej przestrzeni fiskalnej powinny być pozytywne netto dla EUR/CHF – zmniejszając ryzyko fragmentacji i polityczną premię za ryzyko wbudowaną w EUR.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here