Naga MarketsKurs funta wzrósł od połowy marca 2020 roku o ponad 28 centów z 1,14 USD aż powyżej 1,42 USD. Oznacza to, że w ciągu zaledwie 15. miesięcy szterling umocnił się względem dolara amerykańskiego o blisko 25 proc. Tak znaczna aprecjacja sprawiła, że notowania pary walutowej GBP/USD znalazły się na najwyższym poziomie od kwietnia 2016 r. i jednym z najwyższych od czasu pamiętnego referendum z czerwca 2016 r., kiedy to Brytyjczycy opowiedzieli się za opuszczeniem Unii Europejskiej, co doprowadziło wówczas do panicznej wyprzedaży GBP.

Kurs funta nie może przebić się przez 1,42 USD

Zdaniem ekonomistów z Mizuho Bank, ostatnia zwyżka na notowaniach funta wynikała w dużej mierze z osłabienia dolara amerykańskiego. Dostrzegają oni przy tym jednak, że aprecjację szterlinga wspierało oczywiście udane wprowadzenie szczepionek przeciw koronawirusowi.

Te artykuły również Cię zainteresują
– Udane wprowadzenie szczepionki Covid-19 w Wielkiej Brytanii prawdopodobnie przyczyniło się do stabilności funta szterlinga w ostatnich kilku miesiącach. Jednakże, inwestorzy byli niezrażeni obawami o rozprzestrzenianie się indyjskiej odmiany choroby w północnej Anglii w połowie maja. Sugeruje to, że rynki walutowe nie są w rzeczywistości zbytnio skoncentrowane na wyjściu się pandemii – wskazali ekonomiści Mizuho Bank.

Spoglądając na notowania pary walutowej GBP/USD zauważymy, że kurs funta już kilkanaście dni temu znalazł się w okolicy 1,42 USD. Niemniej jednak, poziom ten w dalszym ciągu nie został pokonany, gdyż rynek utrzymuje się od tego czasu w stosunkowo wąskiej konsolidacji.

Weź udział w bezpłatnym webinarze i dowiedz się jak zbudować swoją strategię inwestycyjną

GBPUSD Daily

W ocenie ekonomistów Mizuho Bank, bardzo prawdopodobne wydaje się, że kurs funta utrzyma się na względnie stabilnym poziomie nawet przez kilka tygodni. Nie wykluczają oni także ewentualnej dalszej zwyżki notowań szterlinga.

– Oczekuje się, że funt będzie ogólnie kontynuował wzrosty, ale wydaje się, że istnieje kilka czynników, które mogą obniżyć wartość szterlinga. Mogłoby to nastąpić, gdyby rajd dolara uniemożliwił parze funt/dolar wybicie się powyżej niedawnych maksimów – wskazali ekonomiści dodając, że wśród innych, potencjalnie pro-spadkowych czynników wymienić należy ewentualne rozpszstrlzenianie się indyjskiej odmiany koronawirusa, niepewność co do sytuacji politycznej w Wielkiej Brytanii, niezgoda między Wielką Brytanią a Francją w sprawie praw połowowych oraz możliwość, że Wielka Brytania nie zostanie ujęta jako kraj mogący posługiwać się paszportami szczepionkowymi, które UE wprowadzi w najbliższym czasie.

Podobnego zdania są także ekonomiści Commerzbank, którzy dostrzegają, że bezpośrednie perspektywy GBP/USD są neutralne do lekko negatywnych, ponieważ para nadal konsoliduje się poniżej ostatnich maksimów, a krótkoterminowe ryzyko głębszej korekcyjnej wyprzedaży pozostaje wciąż aktualne. W ich ocenie zasięgiem dla takich spadków mogłyby okazać się okolice 1,4090/80 USD.

invest

– Tylko zamknięcie powyżej poziomu 1,4250 przywróci presję wzrostową. Powyżej tego poziomu celem będzie 1.4377, czyli maksimum z 2018 roku – wskazali ekonomiści dodając, że jeśli 1.4250 się utrzyma możliwe jest, że poziom 1.4090/80 zostanie ponownie przetestowany. Bezpośrednie pokonanie tego wsparcia mogłoby z kolei otworzyć drogę do dalszej wyprzedaży szterlinga w okolice 1,40 USD, bądź dalej nawet do 1,39 USD.

Autor poleca również:


NAGA Markets jest autoryzowany i regulowany przez CySEC. NAGA Markets jest członkiem założonej w 2015 roku, notowanej na niemieckiej giełdzie grupy FinTech THE NAGA Group AG. Ze względu na bezpieczeństwo funduszy, obsługę klienta na wysokim poziomie oraz szybką realizację zleceń, broker posiada ogromne zaufanie wśród traderów na całym świecie.

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: dax30 wykres | biomed kurs | notowania intercars | kurs bitcoina | kursy kryptowalut | dolara | forex notowania walut w czasie rzeczywistym | btc kurs wykres |Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

Poprzedni artykułEBC nie wstrząsnął rynkami. Kurs euro niewzruszony posiedzeniem i konferencją Christine Lagarde
Następny artykułAż 19 spółki odnotowało rekord notowań w czwartek. Akcje Orzbialy zyskały na zamknięciu ponad 26%!
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here