Naga MarketsCommodity Futures Trading Commission opublikowała cotygodniowy raport Commitments of Traders (COT). Raport ten zawiera istotne informacje dotyczące pozycji inwestorów detalicznych, funduszy hedgingowych i innych spekulantów instytucjonalnych, w tym banków i instytucji finansowych na rynku kontraktów. Jego najnowsza odsłona wskazuje, że podczas gdy krótka pozycja netto na USD pozostała zasadniczo niezmieniona w ciągu ostatnich kilku tygodni, GBP nadal wykazuje powtarzającą się tygodniową zmienność w pozycjach długich netto, co sugeruje, że za tygodniowymi ruchami mogą stać pewne “techniczne aspekty” raportowania.

Rollercoaster na GBP

Z raportu CFTC wynika, że w tygodniu kończącym się 1 czerwca 2021 roku, pozycjonowanie USD pozostało zasadniczo niezmienione. Zagregowane pozycje netto w dolarach w stosunku do walut G10 (tj. G9 z wyłączeniem NOK i SEK) były stabilne przez drugi tydzień z rzędu.

Te artykuły również Cię zainteresują
Ekonomiści ING zwracają uwagę, że w drugiej połowie maja na rynku walutowym królowała niska zmienność, dlatego nie dziwi szeroka stabilizacja wskaźnika pozycjonowania dolara.

Wskazują oni przy tym, że zdecydowanie więcej działo się na funcie szterlingu, którego pozycjonowanie spekulacyjne już od połowy marca podąża według powtarzającego się schematu: wzrost o 3-4% otwartych pozycji długich netto w ciągu tygodnia i odwrotny ruch w kolejnym tygodniu (patrz wykres poniżej). W rezultacie, GBP pozostaje na terytorium pozycji długich netto w przedziale 13-19%.

W tygodniu kończącym się 1 czerwca widzieliśmy kolejny przykład tej dynamiki. Pozycje netto na GBP spadły bowiem o ponad 4%.

– Jednakże, ta “kolejka górska” w pozycjonowaniu GBP nie spotkała się z podobnymi ruchami na rynku spot. Ta rozbieżność może sugerować, że tygodniowe wahania w pozycjonowaniu mogą być związane bardziej z technicznymi aspektami raportowania niż z rzeczywistymi zmianami w sentymencie rynkowym do waluty – wskazują ekonomiści ING.

Nadal dostrzegają oni dalszą przestrzeń do wzrostów dla szterlinga w najbliższych tygodniach, nawet jeśli pełne ponowne otwarcie gospodarki zostanie odłożone w czasie.

invest

Ekonomiści wskazują uwagę, że inwestorzy zwracają obecnie uwagę na dwa główne tematy: coraz bardziej jastrzębi ton urzędników Banku Anglii: Gertjan Vieghle sugeruje, że pierwsza podwyżka stóp procentowych może nastąpić w pierwszej połowie 2022 r., oraz wątpliwości, czy planowane na 21 czerwca złagodzenie restrykcji Covid-19 w Wielkiej Brytanii dojdzie do skutku (decyzja zostanie ogłoszona 14 czerwca).

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: mercator giełda | sp500 wykres | notowania amica | biomed gpw | notowania kryptowaluty| nasdaq 100 notowania | kurs selvita | kurs jena |Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

Poprzedni artykułBitcoin spada, ale dane pokazują, że HODLerzy zaczynają akumulować BTC
Następny artykułKurs funta (GBP/USD) i czwarty tydzień czekania na pokonanie oporu
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here