Naga MarketsKurs funta może być przegrany, euro pod oporem. Spojrzenie na GBP/USD i EUR/USDW ostatnich dniach mamy do czynienia z istnym runem na brytyjską walutę. Poniedziałkowa prezentacja planu odmrażania gospodarki przez premiera Johnsona nie przyniosła realizacji zysków, a wręcz uruchomiła jeszcze większe pokłady optymizmu.

Kurs funta (GBP/USD) – sygnały przegrzania rynku, dzisiaj ważny kalendarz

Rynek zaczyna jednak coraz niebezpieczniej myśleć jednokierunkowo skupiając się na tym, że Wielka Brytania jest liderem w Europie, jeżeli chodzi o proces szczepień, co teoretycznie może dawać jej gospodarce pewną formę przewagi konkurencyjnej nad innymi. Inwestorzy zapominają jednak o tym, że jeszcze czkawką może odbić się Brexit, a konkretnie jego prawno-logistyczne komplikacje. Z czasem też Unia Europejska i inne kraje zaczną nadganiać zaległości w szczepieniach i ta przewaga zacznie maleć.

Te artykuły również Cię zainteresują
Dzisiaj o godz. 15:30 mamy bardzo ważne wydarzenie, które może zacząć od nowa definiować podejście rynku do funta. Na forum parlamentarnej Komisji Skarbu szef Banku Anglii Andrew Bailey, oraz trzech członków tego gremium Broadbent, Vlieghe i Haskel, będą prezentować ostatni Raport nt. Inflacji, który jest ważnym dokumentem z punktu widzenia zapatrywania się banku centralnego na tematy gospodarki, oraz polityki monetarnej. Można spodziewać się różnych pytań, także może tych mniej wygodnych dla banku centralnego, jak chociażby związanych z tym, czy kurs funta nie jest za wysoki z punktu widzenia gospodarki, która dopiero będzie wychodzić z dołka. Wcześniej, bo o godz. 13:00 zaplanowane jest wystąpienie głównego ekonomisty BOE (Haldane’a), gdzie być może poruszony zostanie wątek związany z polityką monetarną.

Technicznie GBPUSD zaczyna wchodzić w przesilenie po silnych wzrostach z ostatnich dni i tygodni. W szerszym ujęciu tygodniowym jesteśmy blisko ważnej strefy oporów 1,4250-1,4350 z 2018 r. Niewykluczone, że zostaną one przetestowane, ale być może nie w najbliższych dniach, gdyż rośnie ryzyko sprawdzenia wsparć przy 1,4035, 1,4000, a być może nawet 1,3950.

Wykres dzienny GBPUSD

Kurs euro (EUR/USD) – rosnące szanse na wybicie oporu

Kluczowy punkt na mapie EURUSD to teraz rejon 1,2176 bazujący na szczytach ze stycznia i lutego. Próba jego naruszenia została podjęta wczoraj, ale rynek został później zgaszony przez zawirowania na Wall Street. Niemniej wsparcie przy 1,2135 nie zostało wybite, co można uznać za duży plus, jeżeli zakładamy, że rozpoczęty 5 lutego impuls wzrostowy może być kontynuowany.

Alternatywa to połamanie 1,2135 i dalej testowanie linii trendu przy 1,2060, której złamanie zanegowałoby wspomniany scenariusz zwyżek. Na razie jednak prawdopodobieństwo jej wystąpienia nie jest duże. Spadki na Wall Street zostały opanowane, a rentowności obligacji USA wyhamowały po zwyżkach, co pozwala sądzić, że podtrzymane zostaną warunki dla rozegrania spadków amerykańskiej waluty. W kontekście jej relacji z euro, to warto zwrócić uwagę na to, że rynek nie dyskontował jeszcze potencjalnego przyspieszenia procesu szczepień w strefie euro i pierwszych sygnałów o planach odmrażania poszczególnych gospodarek.

Oczywiście kluczowym punktem na mapie będą Niemcy – lokomotywa strefy euro. W ostatnich dniach pojawiały się spekulacje, że w otoczeniu Angeli Merkel opracowywana jest potencjalna mapa drogowa. Na razie lockdown ma trwać do 7 marca, ale wydaje się, że już na dniach możemy dowiedzieć się, jakie są dalsze plany. I być może da to pozytywny impuls dla EUR.

Wykres dzienny EURUSD

Technicznie układ na dziennym oscylatorze RSI9 nie wyklucza wyłamania oporu na wykresie bazowym przy 1,2176 i kontynuacji zwyżek. Kolejne ważne poziomy to 1,2270; 1,,2310, oraz maksimum z 6 stycznia przy 1,2348. Wsparcia to wspomniane 1,2135 i dalej 1,2090, oraz 1,2060.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here