Naga Markets

Kurs funta mocno wystrzelił! GBP/USD zyskał 14% od dołka z wrześniaKurs funta do dolara we wtorek po południu wzrasta o blisko 1% w górę do 1,186 dol. osiągając nowe 3-miesięczne maksima. Tymczasem, jeszcze niecałe dwa miesiące temu notowania pary runęły do najniższych poziomów w historii poniżej 1,04 dol. Zdaniem analityków brytyjskiego banku inwestycyjnego HSBC, trend spadkowy kursu funta do dolara jest na wyczerpaniu. Prognozują oni znaczny rajd notowań GBP/USD w 2023 roku.

Kurs funta złapał wiatr w żagle

Kurs funta odzyskał ponad 14% od dołka z 26 września, a byczy trend skłonił ekspertów rynku walutowego z HSBC do optymizmu wobec brytyjskiej waluty. Zaznaczyli jednak, że choć widzą pozytywne perspektywy przed GBP, to niekoniecznie przed gospodarką Wielkiej Brytanii. Jak zaznaczyli, sytuacja gospodarcza UK prawdopodobnie pozostanie pełna wyzwań.

– W ostatnich latach największe znaczenie dla GBP miały czynniki zewnętrzne i w środowisku, w którym globalny wzrost osiąga dno, zmienność wzrasta, a sentyment do ryzyka ulega poprawie, GBP może z tego skorzystać. – stwierdzili analitycy HSBC.

– Jak do tej pory, funt brytyjski wyróżniał się jako wrażliwy na koniunkturę ze względu na spory deficyt fiskalny, podwyższony poziom zadłużenia i pogłębiającą się nierównowagę zewnętrzną. Jednak potencjalne odwrócenie polityki fiskalnej rozwiewa niektóre obawy dotyczące stabilności zadłużenia. Połączenie tańszej waluty i wyższych stóp procentowych może także pomóc. Deficyt handlowy już zmniejsza się. – dodali.

fpmarkets

Zdaniem analityków HSBC, niski poziom kursu funta do dolara względem obserwowanego w zeszłym roku może sprawić, że Wielka Brytania stanie się atrakcyjniejszym rynkiem dla inwestorów zagranicznych, a także spowoduje, że popyt krajowy będzie się przyczyniał do zewnętrznego równoważenia recesyjnego.

– Choć przyznajemy, że perspektywy pozostają kiepskie w sensie ogólnym, pojawiają się oznaki, że wiele złych wiadomości jest już oczekiwanych. – podkreślili analitycy HSBC.– Z perspektywy ryzyka i zysku wydaje nam się prawdopodobne, że większość negatywnych wiadomości gospodarczych została już wyceniona.

Prognozy dotyczące wzrostu gospodarczego w Wielkiej Brytanii wskazują obecnie zdecydowanie na recesję w 2023 r., podobnie jak projekcje Banku Anglii.

Kurs funta mocno wystrzelił! GBP/USD zyskał 14% od dołka z września
Kurs GBP/USD. Źródło: tradingview.com

Ostrożniejsza polityka zacieśniania prowadzona przez BoE może zostać nagrodzona, jeśli nie doprowadzi do nadmiernego zacieśnienia w kierunku recesji, co grozi innym bankom centralnym. Może to pozwolić GBP na dobre wyniki w 2023 r., nawet jeśli BoE nie zapewni takiego stopnia podwyżek stóp, jaki jest obecnie wyceniany. – podsumowali analitycy HSBC, którzy prognozują wzrost kursu funta do dolara (GBP/USD) do 1,25 dol. do grudnia 2023 roku.

XTB

Autor poleca również:Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>


Poprzedni artykułTrading na żywo z Dariuszem Dargo. Średnia krocząca 144 EMA
Następny artykułAnaliza fundamentalna spółki CCC. Konrad Książak w Comparic.tv
Redaktor Comparic24.tv oraz Comparic.pl. Autor publikacji naukowych ekonomii oraz organizator wydarzeń ekonomicznych, m.in. corocznego Kongresu Invest Cuffs. Przedsiębiorca, z rynkami związany od 2017 roku. Ceni inwestowanie w wartość.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here