Naga MarketsKurs funta mocno w górę po wypowiedzi czołowego negocjatora UEWielka Brytania wstrzymała tydzień temu negocjacje z Unią Europejską na temat nowej umowy handlowej i ostatecznych warunków opuszczenia wspólnoty twierdząc, że potrzebuje sygnałów z drugiej strony co do chęci kompromisu. Jednak w środę rano, na temat przebiegu negocjacji wypowiedział się związany z prowadzonymi rozmowami przedstawiciel Unii Europejskiej, Michel Barnier, który zapalił światełko nadziei na końcu negocjacyjnego tunelu, który zdaje się nie mieć końca.

  • Czołowy negocjator ze strony UE zaznaczył, że UE chce porozumienia w związku z Brexitem, ale nie za wszelką cenę
  • Podkreślił także, że czas jest teraz niezwykle ważny i ten się kończy
  • Zdaniem europejskiego polityka, progres jest konieczny w kolejnych dniach

Unia Europejska skłonna do kompromisów

Michel Barnier, szef europejskiej delegatury do prowadzenia negocjacji z Wielką Brytanią w środę stwierdził przed Parlamentem Europejskim, że porozumienie jest blisko jeśli obie strony będą skłonne do konstruktywnej pracy.

Te artykuły również Cię zainteresują
Rozmowy zostały zatrzymane w zeszłym tygodniu po tym jak Wielka Brytania oficjalnie ogłosiła ich przerwanie po spotkaniu Rady Europejskiej. Przedstawiciele UK zaznaczyli, że bez sygnału ze strony Unii Europejskiej te nie zostaną wznowione.

Barnier podkreślił, że UE jest zdecydowana do dokonania kompromisu, jeśli ten będzie potrzebny do osiągnięcia porozumienia.

– Będziemy dążyć do koniecznych kompromisów z obu stron, aby zapewnić porozumienie i będziemy tego się trzymać aż do ostatniego dnia, jeśli będzie to potrzebne. Nasze drzwi pozostaną otwarte do samego końca. – stwierdził polityk.

Barnier przed Parlamentem zaznaczył także, że Unia Europejska jest gotowa do rozmów na wszystkie tematy oparte o legalne dokumenty.

Zobacz również: Cena złota wybija z formacji? Progres w pakiecie fiskalnym w USA

Kurs funta GBP/USD w górę w środę

Kurs funta względem dolara amerykańskiego w środę rano w odpowiedzi na wypowiedź Michela Barniera zareagował zdecydowanym ruchem w górę do nawet 1,30722 dol. Obecnie, chwilę przed 14:00 kurs funta jest na poziomie 1,30494 dol. i zyskuje w dzisiejszej sesji 0,78%.

Choć deklaracje ze strony Barniera uznać można za “nihil novi”, jeśli chodzi o negocjacje na linii Bruksela-Londyn, to ich ogłoszenie uznać można za rozluźnienie napięć w kluczowym czasie, którego do końca roku jest coraz mniej.

Środowy ruch w górę jest również istotny z punktu widzenia analizy technicznej. Przez ostatnie dwa tygodnie kurs utworzył formacje chorągiewki, której środowa zwyżka jest realizacją. Oznaczać to może kontynuację tego ruchu w kolejnych sesjach, a wsparciem dla kursu może być ewentualne dalsze osłabienie USD.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here