Naga MarketsKurs funta ma wzrosnąć powyżej 1,45 dol. Czy GBP skorzysta ze słabości dolara?Zdaniem analityków MUFG para walutowa GBP/USD będzie zmierzała powyżej poziomu 1,45 dol., tym samym pokonując szczyt sprzed głosowania referendalnego w sprawie Brexitu, rysowany w 2016 roku. Słabszy dolar ich zdaniem wspiera również waluty rynków wschodzących, w tym między innymi polskiego złotego.

Kurs funta: Utrzymanie byczego nastawienia, ale uznanie ryzyka związanego z Covid-19

– To była kolejna spokojna sesja handlowa w nocy z większością głównych par walutowych w dużej mierze niezmienionych. W naszym najnowszym raporcie FX Weekly zarekomendowaliśmy pomysł na zakup GBP/USD i wyznaczyliśmy cel na 1,4585, który oznaczałby świeże maksimum dla tej pary od czasu referendum w sprawie Brexitu w czerwcu 2016 roku – komentują analitycy MUFG.

Te artykuły również Cię zainteresują
Pomysł handlowy powinien skorzystać z dalszej szerokiej słabości dolara amerykańskiego w najbliższym czasie po słabszych niż oczekiwano non-farm payrolls za maj. Rentowności amerykańskie zarówno na krótkim, jak i długim końcu krzywej spadły, ponieważ oczekiwania rynkowe dotyczące wcześniejszego zacieśniania ze strony Fed zostały na razie stłumione.

Podczas gdy Fed przygotowuje uczestników rynku do dyskusji na temat ograniczenia QE na najbliższym posiedzeniu FOMC, starając się ograniczyć zakłócenia, przedstawiciele BoE poszli ostatnio o krok dalej, podnosząc perspektywę podwyżek stóp już w przyszłym roku. Komentarze te sprawiły, że w świadomości uczestników rynku BoE stał się prawdopodobnie jednym z pierwszych banków centralnych G10, który zacznie podnosić stopy procentowe, obok Norges Bank, BoC i RBNZ. Oczekiwania te będą sprzyjać umocnieniu funta, o ile zostaną poparte dowodami na silne ożywienie gospodarcze w Wielkiej Brytanii w miarę ponownego otwierania się gospodarki.

Spread rentowności obligacji pomiędzy UK i USA przesuwa się na korzyść GBP. Źródło: MUFG

Ostatnie dane gospodarcze napływające z Wielkiej Brytanii zaskakują silnie na plus. Brytyjskie Konsorcjum Detalistów (British Retail Consortium) ogłosiło dodatkowo, że całkowita sprzedaż detaliczna wzrosła o 10% w maju w porównaniu z tym samym miesiącem ubiegłego roku po ponownym otwarciu obiektów handlowych i hotelarskich. Silny wzrost był widoczny w przypadku sprzedaży mebli i artykułów gospodarstwa domowego.

Rzecznik BRC stwierdził, że był to “najsilniejszy wzrost sprzedaży w czasie pandemii”. Osobne dane Barclaycard pokazały, że wydatki w maju wzrosły o 7,6% w stosunku do zeszłego roku.

– Jak podkreślaliśmy w naszym raporcie FX Weekly, prognoza BoE dotycząca wzrostu o 4,3% w II kwartale wygląda obecnie dość ostrożnie z wyraźnym ryzykiem wzrostu. W świetle poprawiającego się momentum cyklicznego i bardziej jastrzębich komentarzy BoE, widzimy przestrzeń dla uczestników rynku do wyceny kolejnych podwyżek stóp do 2022 roku. Głównym zagrożeniem dla naszej byczej perspektywy dla funta jest ryzyko dalszych zakłóceń związanych z COVID – dodaje MUFG.

Trwające rozprzestrzenianie się nowego wariantu koronawirusa i ponowne otwarcie gospodarki skutkuje wzrostem liczby nowych przypadków, która wzrosła do 35 168 w ciągu ostatniego tygodnia do 7 czerwca z ostatniego niskiego poziomu 10 624 w tygodniu kończącym się 19 maja. Wzrost ten zwiększył obawy, że może to być początek nowej fali i zwiększa presję na rząd, aby opóźnić ostatni etap planów ponownego otwarcia w dniu 21 czerwca.

invest

Sekretarz zdrowia Wielkiej Brytanii Matt Hancock już zasugerował, że może to zostać opóźnione, a doniesienia prasowe w weekend sugerują potencjalne przesunięcie terminu o kilka tygodni, aby dać więcej czasu na zaszczepienie populacji. Ostatnie dane z początku tego miesiąca wskazują, że około 75% dorosłych otrzymało pierwsze dawki, a około 50% drugie dawki. Uczestnicy rynku zakładają obecnie, że pomyślne przeprowadzenie szczepień ograniczy dalsze zakłócenia w gospodarce Wielkiej Brytanii.

Rozczarowujące wyniki NFP wsparły waluty rynków wschodzących

Wysokodochodowe waluty EMEA, ZAR (+2,0% w stosunku do USD) i RUB (+0,8%), zyskały w minionym tygodniu na wartości. Jedynym wyjątkiem jest TRY, który nadal zachowuje się słabo z uwagi na obawy związane z polityką wewnętrzną. Ubiegłotygodniowa publikacja łagodniejszego niż oczekiwano raportu CPI z Turcji zwiększyła ryzyko obniżki stóp procentowych przez CBRT na nadchodzących posiedzeniach. Raport ujawnił, że inflacja zasadnicza i bazowa nieoczekiwanie spadły w maju odpowiednio do 16,6% i 17,0%.

To szybko pociągnęło za sobą ponowne wezwania prezydenta Erdogana do obniżenia stóp. Stwierdził on wyraźnie, że stopy mogą zacząć spadać “w lipcu i okolicach sierpnia”. Nowy prezes CBRT Kavcioglu szybko odepchnął “oczekiwania na wczesne złagodzenie polityki”, które nie są oparte na “uzasadnionym rozumowaniu” i muszą “zniknąć”. Wydarzenia te wywołują dalszy niepokój wśród uczestników rynku, którzy doskonale zdają sobie sprawę, że prezydent Erdogan zwolnił ostatniego prezesa CBRT, który nie podzielał jego poglądów.

USD/TRY osiągnął nowy rekordowy poziom 8,8008 i nadal widać chęć wzrostów. W przeciwnym razie otoczenie zewnętrzne pozostaje wspierające dla wysokodochodowych walut carry, takich jak ZAR i RUB w najbliższym czasie. Raport NFP za maj nie był wystarczająco silny, aby wstrząsnąć rynkiem i przyspieszyć oczekiwania na podwyżkę stóp procentowych przez Fed. W ostatnich tygodniach urzędnicy Fed jasno zakomunikowali, że prawdopodobnie rozpoczną dyskusję o ograniczaniu QE na nadchodzących posiedzeniach FOMC, próbując w ten sposób złagodzić wpływ na rynek. Pocieszające jest to, że długoterminowe stopy zwrotu z USA nadal konsolidują się na wyższych poziomach.

– Podobnie, zmienność na rynku walutowym zbliża się do poziomów sprzed pandemii. Nie spodziewamy się, by EBC miał w tym tygodniu coś zmienić. Urzędnicy sygnalizowali ostatnio wyraźnie, że prawdopodobnie nie zdecydują się na wcześniejsze ograniczenie QE w III kwartale, z uwagi na utrzymujące się obawy o ryzyko przedwczesnego zacieśnienia warunków finansowych – komentuje MUFG.

Główne ryzyko zakłócające w nadchodzącym tygodniu stwarza raport CPI z USA za maj, zwłaszcza jeśli inflacja wzrośnie powyżej 5,0%. W nadchodzącym tygodniu atrakcyjność rubla dla inwestorów wzrośnie jeszcze bardziej, gdy CBR dokona kolejnej podwyżki stóp. Konsensus Bloomberga oczekuje podwyżki o 0,25 punktu do 5,25%, ale istnieje znaczne ryzyko kolejnej, większej podwyżki o 0,50 punktu.

Na poprzednich dwóch posiedzeniach CBR dokonał większych podwyżek i zasygnalizował plany podniesienia stóp bliżej poziomu 6,00%. Inflacja również zaskoczyła wczoraj na plus – zarówno główna, jak i bazowa stopa roczna wzrosły w maju do 6,0%.

– Nadal faworyzujemy dalsze wzrosty kursu rubla i podtrzymujemy pomysł na transakcję długą na RUB/JPY. Uczestnicy rynku będą również uważnie obserwować, czy NBP podąży za CNB i NBH i stanie się bardziej jastrzębi po silniejszej inflacji w maju (4,8%). Jednym z mechanizmów, który mógłby sprawić, że NBP stanie się bardziej jastrzębi, jest przedstawienie wskazówek dotyczących ograniczania QE, a tym samym zachęcenie do dalszego umocnienia złotego – podsumowuje MUFG.

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: kurs lewa | bank handlowy notowania | ropa kurs | kurs franka szwajcarskiego | indeks sp500 | akcje lotos | kurs wp |Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here