Naga MarketsKurs funta ma być najdroższy od referendum ws. Brexitu, uważa Société GénéralePozytywny przebieg negocjacji pomiędzy Wielką Brytanią oraz Unią Europejską odnośnie do modeli współpracy po zakończeniu okresu przejściowego Brexitu ma spowodować, że kurs funta znajdzie się na najwyższych poziomach od ponad 4 lat, uważają analitycy Société Générale (SocGen), którzy 24 listopada zaktualizowali swoje prognozy dla pary walutowej GBP/USD. Popularny kabel ich zdaniem w pierwszym kwartale przyszłego roku osiągnie pułap 1,40 USD, ostatecznie rosnąc do końca 2021 do poziomu 1,48 USD. Tak wysokie wyceny obserwowano ostatni raz w czerwcu 2016 roku, kiedy Brytyjczycy w referendum zdecydowali się opuścić struktury unijne.

  • Prognoza SocGen jest najwyższą z opublikowanych pod koniec listopada. Inne banki inwestycyjne uważają, że kurs funta za 12 miesięcy będzie przesuwał się w przedziale 1,33-1,39 USD
  • Pod koniec listopada para walutowa GBP/USD blokowana jest przez maksima z początku września, poruszając się tuż pod poziomem 1,34 USD
  • Jeżeli projekcja banku zostałaby zrealizowana, to kurs funta umocniłby się o ponad 10%, zyskując z obecnych poziomów 14 centów

Funt może mieć przed sobą silne perspektywy. Ważne są jednak trzy czynniki

To, że kurs funta będzie rosnąć prognozują praktycznie wszyscy analitycy dużych instytucji finansowych. Nikt nie wie jednak jak duża może być skala tej aprecjacji, a ostateczny kierunek szterlinga będzie zależał nie tylko od pozytywnego zakończenia negocjacji w sprawie Brexitu, ale również rozwoju pandemii, danych makroekonomicznych oraz reakcji Banku Anglii (BoE) na zmieniające się dynamicznie warunki finansowe. Jeżeli instytucja odetnie się od chęci obniżania stóp procentowych, co jasno zadeklaruje w swojej komunikacji z rynkiem, powinien to być dodatkowy impuls wzmacniający parę walutową GBP/USD.

Te artykuły również Cię zainteresują
Media oraz inwestorzy w UE liczą na zawarcie porozumienia w sprawie Brexitu, istnieje więc ryzyko braku realizacji tego scenariusza. Nadzieja na pozytywne zakończenie negocjacji utrzymuje jak na razie kurs funta nad poziomem 1,30 USD, a jego rzeczywiste zawarcie pozwoliłoby na wzrost w kierunku 1,40 USD w przeciągu najbliższych kwartałów – informowali analitycy SocGen.

Jak wspomniano na początku, SocGen sugeruje, że kurs funta wzrośnie w pierwszym kwartale 2021 do 1,40 USD, następnie stopniowo umacniając się do końca przyszłego roku, osiągając pułap 1,48 USD. Byłoby to niejako domknięcie ponad czteroletniego procesu ubiegania się o opuszczenie UE, rozpoczętego podczas referendum z czerwca 2016 roku, w którego rezultacie funt tracił jednego dnia prawie 8%.

Kurs funta zdaniem SocGen ma wzrosnąć o kilkanaście centów do końca przyszłego roku. Źródło: Tradingview.com

Jak widać na powyższym wykresie, kurs funta znalazł się obecnie na wysokości ważnej strefy oporu, którą wyznaczają maksima z 2019 roku oraz początku 2020, pokrywające się z okrągłym poziomem 1,34 oraz linią trendu prowadzoną od szczytów z okresu referendum w sprawie Brexitu.

Kurs funta oczami innych instytucji. Prognozy dla GBP/USD w perspektywie 12-miesięcznej

Chociaż SocGen zakłada, że kurs funta zakończy przyszły rok na poziomie 1,48 USD, to nie wszyscy podzielają tak bycze prognozy instytucji. Analitycy innych dużych banków, którzy w drugiej połowie listopada prognozowali, gdzie znajdzie się kabel za 12 miesięcy prezentują bardzo rożne stanowiska, a projekcje wahają się od 1,33 (Bank of America) do 1,42 (ING).

Prognozowa dla pary GBP/USD na koniec 2021 r. Źródło: Opracowanie własne na podstawie danych zebranych z notek i rekomendacji SocGen, BofA, UniCredit, Westpac, Citi, TD Bank oraz ING.

Istotnym czynnikiem wpływającym na wzrost pary walutowej GBP/USD ma być także słabość dolara. Analitycy są zgodni co do tego, że kurs USD będzie tracił na przestrzeni przyszłego roku, a przyczyni się do tego między innymi rozbudowany pakiet pomocy fiskalnej w walce z Covid-19 oraz konieczność ciągłego dodruku pieniądza w celu jego finansowania.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here