Kurs funta kontynuuje spadki, GBP/PLN wkrótce poniżej 5 zł? Ile będzie kosztowało euro, dolar, funt i frank w nowym tygodniu?
Kurs polskiego złotego

W ostatnich dwóch tygodniach możemy obserwować solidne wzrosty na polskim złotym, który umacnia się do euro, dolara, funta i franka. Pod koniec tygodnia obserwowaliśmy nieznaczną korektę niemniej w skali całego tygodnia nasza waluta zyskała znacząco do EUR, USD, CHF I GBP. Co dalej, czy w przyszłym tygodniu zmienność utrzyma się na wysokim poziomie i zobaczymy dalsze wzrosty złotego? Sprawdźmy jak wygląda aktualna sytuacja techniczna na głównych walutach (GBP, EUR, USD, CHF) w ujęciu do złotego PLN.

  • Polski złoty zamknął tydzień na solidnym plusie zyskując do głównych walut
  • Funt wciąż pod presją sprzedających, GBP/PLN spadł poniżej 5 złotych
  • Euro, dolar i frank tracą do złotówki
Para walutowa Symbol Kurs walutowy Data aktualizacji
Kurs dolara USDPLN 4,0090 zł 30.05.2020, godzina 19:00
Kurs euro EURPLN 4,4493 zł 30.05.2020, godzina 19:00
Kurs funta GBPPLN 4,9493 zł 30.05.2020, godzina 19:00
Kurs franka CHFPLN 4,1681 zł 30.05.2020, godzina 19:00

Kurs euro do złotego dynamicznie zawraca

Kurs euro do złotego zamyka tydzień pod kreską. Przecena byłaby zapewne większa gdyby nie zaskakująca decyzja NBP, który obniżył stopy procentowe, niemniej i tak złoty może zaliczyć tydzień do udanych. W weekend kurs EUR/PLN kształtuje się na poziomie 4,4493 zł, a dalsze spadki po weekendzie są jak najbardziej możliwe.

Patrząc na sytuację techniczną na interwale miesięcznym, doszło do wybicia poniżej dolnego ograniczenia szerokiej strefy oporowej i niemal do tekstu kluczowego wsparcia przy 4,40 zł, o którym pisaliśmy w poprzednich analizach. W najbliższych dniach wspomniane wsparcie i opór powinny być wciąż istotne.

Wykres EUR/PLN
Kurs euro kontynuuje spadki, EUR/PLN poniżej 4,45 zł

Kurs dolara do złotego USD/PLN wybija dołem

W minionym tygodniu złoty umocnił się także do dolara. Patrząc technicznie na wykres USD/PLN, notowania wybiły kluczowe wsparcie przy poziomie 4,07 zł. Zgodnie z metodologią Overbalance, dopóki kurs znajduje się poniżej – obowiązuje tendencja spadkowa.

Niemniej z drugiej strony, należy zauważyć, że notowania dotarły do równie ważnego wsparcia, które wynika z okrągłego poziomu 4,00 zł oraz wcześniejszych reakcji cenowych. Jeżeli dojdzie do wybicia dołem, spadki mogą przyspieszyć.

Wykres USD/PLN
Dolar coraz niżej, USD/PLN wybija Overbalance

Ostatnie dwa tygodnie zdecydowanie należą do polskiego złotego, jeśli wspomniane wsparcie przy poziomie 4 zł zostanie złamane, ruch w dół może przybrać na sile.

Zapraszamy także do zapoznanie się z komentarzem marka Rogalskiego, który omówił bieżącą sytuację na dolarze amerykańskim.

– Władze w Pekinie chcą mieć większą kontrolę nad tym co dzieje się na prowincji. Zaostrza to relacje amerykańsko-chińskie, wszystkie opcje są na stole. Rynki finansowe wychodzą wciąż z założenia, że w trakcie pandemii nikt nie będzie wznawiał istotnych tarć – powiedział Marek Rogalski z DMBOŚ.

– Oporem są poziomy szczytów z końca marca (1,1143-46). Tymczasem USDPLN dotarł do poziomu 4,00 zł.  Poziom 4,10 jest w zasięgu kupujących – dodał.

Kurs funta GBP/PLN pogłębia przecenę

Polski złoty pokazał w ostatnich dniach siłę w ujęciu z funtem brytyjskim. Tydzień zakończył się dla naszej waluty na plusie. Patrząc na wykres W1, to już trzecia z rzędu ogromna świeca podażowa, co nie wygląda dobrze dla strony kupującej.

Jeśli obecny sentyment nie ulegnie zmianie, dalsze spadki po weekendzie są możliwe. Aktualnie patrząc na interwał W1 notowania próbują dobijać się od zniesienia 61,8%, niemniej dopóki kurs znajduje się poniżej okrągłego poziomu 5 zł, wydaje się, że prawdopodobieństwo przemawia za dalszymi spadkami.

Wykres GBP/PLN
Funt brytyjski pod presją, trzeci tydzień spadków GBP/PLN

Kurs franka CHF/PLN w totalnym odwrocie

Patrząc na przedział czasowy W1, na kursie franka do złotego obserwujemy dynamiczne cofnięcie z poziomu górnego ograniczenia kanału wzrostowego. Ostatnie dwie świece tygodniowe mają wyraźną wymowę podażową, co może skutkować dalszą przeceną na początku tygodnia.

Zgodnie z metodologią Overbalance, doszło do wybicia układu dołem, co potwierdza sentyment spadkowy. Dopóki kurs znajduje się poniżej poziomu 4,1850 zł to sprzedający powinni mieć przewagę. Najbliższe wsparcie znajduje się przy 4,0530 zł.

Wykres CHF/PLN
Frank szwajcarski CHF/PLN pogłębia przecenę

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here