Naga MarketsWielka Brytania przedstawia sprzeczne dane dot. sytuacji gospodarcej UKKurs funta wzrósł od połowy marca 2020 roku o niemal 23 centy z nieco ponad 1,14 USD do 1,37 USD, co było najwyższą wyceną szterlinga w stosunku do dolara amerykańskiego od kwietnia 2018 roku. Na przestrzeni ostatnich dni kurs funta osunął się jednak o nieco ponad 1 centa i obecnie oscyluje nieco poniżej 1,36 USD. Zdaniem analityków Credit Suisse, GBP w dalszym ciagu pozostaje jednak przewartościowany.

Kurs funta wzrośnie do 1,41 USD

Według Credit Agricole, potencjał wzrostu funta szterlinga w tym roku jest dość mocno ograniczony, zwłaszcza że kurs funta wygląda na przewartościowany. Drugi pod względem wielkości (zaraz po UBS) szwajcarski bank oczekuje, że do końca 2021 r. brytyjska waluta będzie tylko nieznacznie silniejsza, mimo, że główne ryzyko pogorszenia koniunktury zostało złagodzone.

Te artykuły również Cię zainteresują
– Mamy neutralne, lekko lekko niedźwiedzie perspektywy dla funta szterlinga na 2021 r. i oczekujemy, że waluta wzrośnie bardziej dopiero w 2022 r. W naszych obecnych prognozach dotyczących GBP widzimy, że GBP/USD będzie miał wartość 1,36, a EUR/GBP 0,89 w IV kwartale 2021 roku i odpowiednio 1,41 i 0,88 w IV kw. 2022 roku – wskazał bank.

Credit Agricole uważa, że umowa handlowa miedzy Wielką Brytanią a Unią Europejską nie rozwiązuje podstawowych kwestii. Nie osiągnięto bowiem porozumienia w sprawie etapu wdrażania umowy, co złagodziłoby obawy związane z tarciami handlowymi.

Umowa nie obejmuje również sektora usług, co może utrudnić inwestycje biznesowe i plany zatrudnienia w 2021 roku. Jest to szczególnie ważne, biorąc pod uwagę, że usługi stanowią 80% PKB Zjednoczonego Królestwa.

– Umowa handlowa zawarta w grudniu jest rozczarowująca, a to może wkrótce położyć kres wzrostów funta – uważa Credit Agricole.

Kolejny lockdown dobije brytyjską gospodarkę 

Bank zwraca również uwagę, że brytyjska gospodarka ucierpi w wyniku kolejnych krajowych blokad. Mimo że środki te nie są tak rygorystyczne jak w marcu 2020 r., to jednak nadal będą miały istotny negatywny wpływ na działalność.

Zdaniem ekspertów, w najbliższym czasie może pojawić się dalsza presja na wsparcie monetarne i fiskalne. Choć Credit Agricole nie spodziewa się, że Bank of England (BoE) wprowadzi ujemne stopy procentowe, to jednak trwające spekulacje na ten temat mogą wpływać na osłabienie funta.

Kurs funta jest przewartościowany 

Spoglądając na notowania pary walutowej GBP/USD zauważymy, że kurs funta jest obecnie w stosunku do dolara amerykańskiego najsilniejszy od kwietnia 2018 r. Credit Agricole uważa, że kurs GBP jest obecnie wyższy niż wskazany poziom wartości godziwej, zarówno w perspektywie krótko-, jak i długoterminowej.

GBPUSD Weekly

– Wierzymy, że większość pozytywów związanych z umową handlową jest już w cenie funta szterlinga. Nasza analiza krótko- i długoterminowej wartości godziwej sugeruje ponadto, że funt szterling już teraz wygląda na przewartościowany zarówno w stosunku do dolara amerykańskiego, jak i euro – wskazali eksperci Credit Agricole.

Autor poleca również:

Jednocześnie przypominam, iż w każdą niedzielę, tuż przed otwarciem rynków słyszymy się w trakcie odprawy traderów. W trakcie trwających ok 2 godzin spotkań przedstawimy wszystko to, na co należy zwrócić uwagę w ciągu najbliższych dni. Oprócz analizy fundamentalnej przyjrzymy się również sytuacji technicznej na najciekawiej wyglądających instrumentach finansowych.

Plan spotkania:

  • Przegląd najpopularniejszych instrumentów pod kątem technicznym
  • Analiza instrumentów zaproponowanych przez uczestników spotkania
  • Przegląd najistotniejszych publikacji zaplanowanych na nadchodzący tydzień

Spotkajmy się tuż przed otwarciem rynków!

Weź udział w odprawie traderów z Arkadiuszem Jóźwiakiem

Zapraszam również do naszej nowopowstałej grupy na Facebooku “Niedzielni Traderzy


Logo TickmillTickmill jest autoryzowany i regulowany w Wielkiej Brytanii przez Financial Conduct Authority (FCA), jedną z najbardziej respektowanych komisji nadzoru finansowego. Uzyskaj dostęp do szerokiej gamy rynków wliczając w to rynek Forex, Indeksy giełdowe, Surowce oraz Obligacje. Korzystaj z jednych z najniższych spreadów na rynku. Doświadcz handlu w najlepszym wydaniu z międzynarodowym brokerem i zyskaj przewagę wyjątkowym warunkom handlowym. Otwórz konto realne lub wypróbuj rachunek demo.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

Poprzedni artykułKurs funta spadł o 16 gr, Frank o 13 gr., Dolar o 11 gr. a Euro o 10 gr. Co dalej z PLN?
Następny artykułRajd euro na początku roku może nabrać rozpędu, uważa TMS Brokers
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

1 KOMENTARZ

  1. 8 stycznia zamieściliście artykuł jakoby funt był niedowartościowany zdaniem Credit Suisse z perspektywą długoterminową na 1.43. Dzisiaj 10 stycznia jest już przewartościowany zdaniem tego samego banku 🙂

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here