Naga MarketsSpoglądając na notowania pary walutowej EUR/GBP dostrzec można, że kurs euro traci w relacji do funta szterlinga niemal nieprzerwanie od drugiej połowy grudnia 2020 roku. Deprecjacją ta wynika jednak w dużej mierze nie tyle z osłabienia wspólnej waluty, co z umocnienia funta, który zyskuje w reakcji na znacznie szybszy proces przeprowadzania szczepień w Wielkiej Brytanii niż w Unii Europejskiej, co w połączeniu z porozumieniem w sprawie Brexitu oznacza, iż Zjednoczone Królestwo będzie prawdopodobnie osiągać lepsze wyniki od reszty Europy po pierwszym kwartale bieżącego roku.

  • Kurs funta zyskuje w relacji do euro niemal nieprzerwanie od połowy grudnia 2020 r.
  • GBP umacnia się w reakcji na szybszy proces szczepień UK niż w UE
  • Aprecjację funta wspiera również stabilność BoE i zmniejszające się ryzyko wprowadzenia przez bank centralny ujemnych stóp procentowych

Kurs funta zyskuje na szybszych szczepieniach

Mimo, że zawarta 24 grudnia 2020 roku umowa o wolnym handlu między Unia Europejską a Wielką Brytanią daleka jest od ideału o czym świadczyć mogą chociażby tarcia na granicach i wynikające z nich opóźnienia w łańcuchach dostaw, to jednak ekonomiści Danske Bank Research prognozują, że umowa ta ostatecznie zmniejszy niepewność, która ciąży na brytyjskich firmach od wielu lat, choć zaznaczają, że niektóre kwestie nadal wymagają uporządkowania, np. przyszła współpraca w zakresie usług finansowych

Te artykuły również Cię zainteresują
Oprócz wspomnianego na wstępie tematu szczepień, kurs funta zyskuje w ostatnim czasie również w reakcji na ostatnie posiedzenie Banku Anglii (BoE), na którym nie było słychać, by BoE zamierzał obniżyć stopy do negatywnego terytorium.

– Oczekujemy, że BoE utrzyma stopę bankową na niezmienionym poziomie +0,1 proc. – wskazują ekonomiści dodając, że ten pogląd jest już jednak w większości wyceniony.

Eksperci dostrzegają jednak rownież, że Wielka Brytania ma duży deficyt na rachunku obrotów bieżących, co sprawia, że GBP jest wrażliwy na sytuację, gdy przepływy kapitałowe ulegają zmniejszeniu, jak to miało miejsce w szczytowym momencie kryzysu COVID-19. To sprawia, że GBP jest narażony na ryzyko w stosunku do nadwyżki EUR w przypadku wyprzedaży ryzyka.

W ich ocenie, funt szterling w dalszym ciągu pozostaje jednak fundamentalnie niedowartościowany, chociaż Brexit nadal utrudnia oszacowanie wartości godziwej dla GBP.

– Nadal uważamy, że GBP będzie się umacniał w tym roku, napędzany w szczególności dzięki szybszemu procesowi szczepień. Spodziewamy się, że kurs EUR/GBP będzie utrzymywał się na razie w przedziale 0,87-0,88 i ruszy niżej, gdy stanie się bardziej jasne, że korzystając ze swojej strategii “first dose first” Wielka Brytania wyjdzie z pandemii jako jeden z pierwszych krajów – podali eksperci w nocie do inwestorów.

Obniżyli oni swoje prognoz i obecnie oczekują, że kurs euro spadnie w horyzoncie trzech najbliższych miesięcy do 0,86 GBP, a w perspektywie 6-12 miesięcy do 0,85 GBP z 0,8715 GBP obecnie.

EURGBP Daily

Autor poleca również:

Jednocześnie przypominam, iż w każdą niedzielę, tuż przed otwarciem rynków słyszymy się w trakcie odprawy traderów. W trakcie trwających ok 2 godzin spotkań przedstawimy wszystko to, na co należy zwrócić uwagę w ciągu najbliższych dni. Oprócz analizy fundamentalnej przyjrzymy się również sytuacji technicznej na najciekawiej wyglądających instrumentach finansowych.

Plan spotkania:

  • Przegląd najpopularniejszych instrumentów pod kątem technicznym
  • Analiza instrumentów zaproponowanych przez uczestników spotkania
  • Przegląd najistotniejszych publikacji zaplanowanych na nadchodzący tydzień

Spotkajmy się tuż przed otwarciem rynków!

Weź udział w odprawie traderów z Arkadiuszem Jóźwiakiem

Zapraszam również do naszej nowopowstałej grupy na Facebooku “Niedzielni Traderzy


Logo TickmillTickmill jest autoryzowany i regulowany w Wielkiej Brytanii przez Financial Conduct Authority (FCA), jedną z najbardziej respektowanych komisji nadzoru finansowego. Uzyskaj dostęp do szerokiej gamy rynków wliczając w to rynek Forex, Indeksy giełdowe, Surowce oraz Obligacje. Korzystaj z jednych z najniższych spreadów na rynku. Doświadcz handlu w najlepszym wydaniu z międzynarodowym brokerem i zyskaj przewagę wyjątkowym warunkom handlowym. Otwórz konto realne lub wypróbuj rachunek demo.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

Poprzedni artykułKurs złotego zyskuje, optymizm na rynkach finansowych
Następny artykułKurs funta (GBP/USD) rośnie nieprzerwanie od 5 miesięcy
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here