Naga MarketsTickmillWeekendowy przegląd rynków to cykl analiz tworzony pod patronatem brokera Tickmill, w którym co tydzień podsumowujemy to wszystko, co wydarzyło się w ciągu ostatnich dni. Oprócz analizy najważniejszych wydarzeń makroekonomicznych znajdziesz tu również techniczne spojrzenie na główne pary walutowe.


Miniony tydzień przebiegał na rynkach walutowych niezwykle interesująco. Rozprzestrzeniająca się po całym świecie pandemia koronawirusa SARS-CoV-2 przyczyniła się do panicznej wyprzedaży na wielu rynkach. Analizując przepływ kapitału widać bowiem, że inwestorzy transferują swoje środki z aktywów obarczonych wyższym ryzykiem jak akcje czy kryptowaluty, do stosunkowo bezpiecznych obligacji skarbowych, których ceny wzrosły obniżając tym samym ich rentowność niekiedy nawet do najniższych poziomów w historii. Warto także wspomnieć, że popularny indeks strachu – VIX – wzrósł do jednego z najwyższych poziomów w historii. Dotychczas jego notowania były wyżej jedynie raz, w czasie Wielkiego Kryzysu Finansowego pod koniec 2008 roku. W czasach rosnącej niepewności i ryzyk związanych z wpływek epidemii koronawirusa COVID-19 na światową gospodarkę zyskuje również niektóre waluty.

Te artykuły również Cię zainteresują
Bez wątpienia wśród najważniejszych wydarzeń ostatnich dni wymienić trzeba decyzje monetarne banków centralnych.

Bank Anglii idzie w ślad za FOMC

W obawie o negatywny wpływ epidemii koronawirusa na gospodarkę Bank Anglii zdecydował się obniżyć główną stopę bankową o 50 punktów bazowych z poziomu 0,75% do 0,25%. Tym samym BoE dołączył do RBA, FOMC i BoC, które podobne decyzje podjęły już w poprzednim tygodniu.

Warto w tym miejscu wspomnieć, że decydenci brytyjskiego banku centralnego podjęli decyzję o obniżeniu stóp procentowych do poziomu 0,25% jednomyślnie. Jest to poziom, na którym stopy znalazły się niedługo po brytyjskim referendum ws. Brexitu i jednocześnie najniższy poziom w historii.

Oprócz obniżki stóp, Bank Anglii ogłosił również nowy program, który ma na celu wsparcie banków komercyjnych w udzielaniu pożyczek dla przedsiębiorstw. Skoncentruje się on przede wszystkim na zapewnieniu wystarczającej płynności małym i średnim przedsiębiorstwom w Wielkiej Brytanii. Bank centralny obniżył też bufor antycykliczny z 1% do 0%, co według BoE powinno uwolnić nawet 190 mld funtów, które brytyjskie banki będą mogły pożyczyć przedsiębiorstwom.

Lagarde zaskoczyła rynki! EBC nie tnie stóp proc.

Pomimo rynkowych oczekiwań oraz presji ze strony innych dużych banków centralnych na cięcie stóp procentowych, bez takiego ruchu zakończyła się czwartkowa konferencja Europejskiego Banku Centralnego (EBC).

Nie oznacza to jednak, że instytucja zamierza bezczynnie patrzeć na rozwój sytuacji gospodarczej, na którą negatywnie wpływa epidemia koronawirusa. Zamiast cięcia stóp, bank zdecydował się ogłosić nowy program ukierunkowych dłuższych operacji refinansujących (targeted longer-term refinancing operations, w skrócie TLTRO) oraz poszerzyć obecny programy luzowania ilościowego (quantiative easing, w skróce QE) do poziomu 120 miliardów euro miesięcznie. Co więcej, instytucja pozwoli bankom komercyjnym działającym na starym kontynencie nie spełnić części wymogów kapitałowych oraz gotówkowych jeżeli te napotkają na problemy płynnościowe wywołane koronawirusem. Oznacza to, że banki będą mogły utrzymywać niższe rezerwy kapitałowe.

Christine Lagarde podczas konferencji prasowej podkreślała, że zaproponowany zestaw narzędzi polityki pieniężnej będzie lepszy w obliczu problemów gospodarczych wywołanych koronawirusem niż zmierzanie w kierunku jeszcze niższych stóp procentowych.

Kurs dolara największym wygranym tygodnia


Biorąc pod uwagę zmienność na przestrzeni całego tygodnia zauważymy, że najsilniejszą spośród walut grupy G8 okazał się dolar amerykański, którego kurs wzrósł na przestrzeni ostatnich dni aż o 4,08%. Po czerwonej stronie tego zestawienia, na szczególne wyróżnienie zasługują natomiast kursy dolara australijskiego (-4,20%) i funta (-2,94%).

Tygodniowa zmienność walut grupy G8
Tygodniowa zmienność walut grupy G8 | Źródło: mataf.net

Kurs funta najniższej od 5 miesięcy

Kurs funta nie może zaliczyć ostatnich dni do udanych. Licząc od poniedziałkowych szczytów osunął się on bowiem w relacji do dolara amerykańskiego o 7%. Warto zwrócić uwagę, że jest to najszybsza deprecjacja GBP od pierwszej połowy października 2016 r. Fakt ten sprawił, że notowania pary walutowej GBPUSD pokonały niezwykle istotne wsparcia w wysokości 1.2750 i 1.2520. Jeżeli tylko tendencja ta będzie kontynuowana, w najbliższym czasie spodziewać moglibyśmy się ponownego przetestowania poziomu 1.22, bądź nawet 1.2025.

Kurs funta do dolara amerykańskiego
GBPUSD Daily

Jednocześnie przypominam, iż w każdą niedzielę, tuż przed otwarciem rynków słyszymy się w trakcie odprawy traderów. W trakcie trwających ok 2 godzin spotkań przedstawimy wszystko to, na co należy zwrócić uwagę w ciągu najbliższych dni. Oprócz analizy fundamentalnej przyjrzymy się również sytuacji technicznej na najciekawiej wyglądających instrumentach finansowych.

Plan spotkania:

  • Przegląd najpopularniejszych instrumentów pod kątem technicznym
  • Analiza instrumentów zaproponowanych przez uczestników spotkania
  • Przegląd najistotniejszych publikacji zaplanowanych na nadchodzący tydzień

Spotkajmy się tuż przed otwarciem rynków!

Weź udział w odprawie traderów z Arkadiuszem Jóźwiakiem

Zapraszam również do naszej nowopowstałej grupy na Facebooku “Niedzielni Traderzy


Logo TickmillTickmill jest autoryzowany i regulowany w Wielkiej Brytanii przez Financial Conduct Authority (FCA), jedną z najbardziej respektowanych komisji nadzoru finansowego. Uzyskaj dostęp do szerokiej gamy rynków wliczając w to rynek Forex, Indeksy giełdowe, Surowce oraz Obligacje. Korzystaj z jednych z najniższych spreadów na rynku. Doświadcz handlu w najlepszym wydaniu z międzynarodowym brokerem i zyskaj przewagę wyjątkowym warunkom handlowym. Otwórz konto realne lub wypróbuj rachunek demo.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

Poprzedni artykułPraca zdalna przyszłością branży?
Następny artykułDAX stracił 20% w tydzień! Najciekawsze okazje minionego tygodnia
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here