Naga MarketsKurs funta i giełda w UK zyskują pomimo cięcia stóp Banku Anglii. Carney obiecuje wsparcie
Mark Carney, prezes BoE

Gubernator Banku Anglii, Mark Carney, zagwarantował w środę, że reprezentowana przez niego instytucja jest gotowa podjąć dalsze i niezbędne kroki w celu ochrony gospodarki przed negatywnymi skutkami epidemii koronawirusa. Bank centralny 11 marca zdecydował się na cięcie stóp procentowych o 50 p.b., które było sporym zaskoczeniem dla inwestorów, a nowy Minister Finansów, Rishi Sunak, ma potwierdzić przeznaczenie miliardów funtów na walkę z COVID-19. W efekcie kurs funta i brytyjska giełda po pierwszej fali osunięć zaczynają wzrastać pozytywnie traktując najnowsze doniesienia z Wysp.


Bank Anglii w związku z koronawirusem obniżył stopy o 50 p.b.

Brytyjski bank centralny (BoE) nieoczekiwanie zdecydował się obniżyć w środę główną stopę bankową o 50 punktów bazowych z poziomu 0,75% do 0,25%. Jest to już drugi bank centralny, który w tym miesiącu zdecydował się na taki ruch. Pierwszym była Rezerwa Federalna (Fed), która również cięła stopy poza oficjalnie zaplanowanym posiedzeniem.

Te artykuły również Cię zainteresują
– Rolą Banku Anglii jest pomaganie brytyjskim firmom i gospodarstwom domowym w radzeniu sobie z szokiem gospodarczym, który może okazać się ostry i duży, ale powinien być tymczasowy. Trzy komitety polityczne Banku ogłaszają dziś kompleksowy i terminowy pakiet środków, aby pomóc brytyjskim przedsiębiorstwom i gospodarstwom domowym w przezwyciężeniu zakłóceń gospodarczych, które mogą być związane z Covid-19. Środki te pomogą utrzymać firmy w biznesie i ludzi na stanowiskach pracy oraz pomogą zapobiec tymczasowym zakłóceniom powodującym długotrwałe szkody gospodarcze – napisano w specjalnym komunikacie BoE.

Stopy procentowe w UK. Źródło: Trading Economics
Stopy procentowe w UK. Źródło: Trading Economics

W pierwszej reakcji na decyzję Banku Anglii kurs funta reagował osunięciem o 0,3% oraz testem najniższych poziomów od tygodnia. Po przetrawieniu pierwszej dawki informacji oraz późniejszych zapewnieniach ze strony Marka Carneya, brytyjska waluta oraz lokalna giełda zaczęły wyraźniej odbijać.

Mark Carney: podejmiemy niezbędne kroki. Rynek liczy również na brytyjski budżet

Do podbicia nastrojów na funcie wystarczyło wystąpienie Marka Carneya (obecnego gubernatora Banku Anglii), który zapewnił, że reprezentowana przez niego instytucja jest gotowa podjąć niezbędne kroki do zniwelowania negatywnego wpływu koronawirusa na gospodarkę. Carney przyznał, że luzowanie ilościowe (QE) cały czas pozostaje jednym z elementów narzędzi polityki pieniężnej, po które sięgnąć może instytucja.

Ruch ze strony banku centralnego miał miejsce przed ujawnieniem pierwszego planu budżetowego pod rządami premiera Borisa Johnsona, co będzie miało miejsce o godzinie 13:30 czasu polskiego. Inwestorzy liczą, że minister finansów Rishi Sunak przeznaczy miliardy dolarów na walkę z COVID-19, co również wspiera pozytywne nastroje na brytyjskich rynkach.

Kurs funta odbija, a indeks FTSE 100 pnie się w górę

Na brytyjskim rynku najsilniej zyskuje indeks spółek bankowych, który rośnie o 2,4%, między innymi za sprawą akcji Lloyds Banking Group, Barclays oraz Royal Bank of Scotland zyskujących ponad 2%. Główny londyński indeks śledzący sto największych spółek (FTSE 100) zyskuje ponad 0,8% odbijając od strefy wielomiesięcznych minimów rozrysowanych w poniedziałek.

Na kursie funta nie widać natomiast śladów porannej decyzji o obniżce stóp procentowych. Chociaż w momencie samej decyzji para walutowa GBP/USD osuwała się do poziomu 1,2827, to obecnie zyskuje 0,35% i jest handowana w okolicach 1,2950.

Kurs funta rośnie po decyzji BoE w sprawie stóp. Źródło: Tradingview.com
Kurs funta rośnie po decyzji BoE w sprawie stóp. Źródło: Tradingview.com

Od strony technicznej sytuacja nie ulega większej zmianie. Popularny kabelod połowy grudnia ubiegłego roku porusza się w spadkowym kanale, a oprócz tego w konsolidacji, której górne ograniczenie wyznacza 1,33 USD< a dolne strefa tuż pod 1,28 USD.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here