Kurs euro, dolara, funta i franka do złotegoZa nami nie tylko kolejny tydzień, ale również miesiąc. Styczeń przebiegał na rynku walutowym niezwykle emocjonująco. Począwszy od eskalacji napięć na Bliskim Wschodzie, przez decyzje monetarne banków centralnych, aż po ogłoszenie chińskiego koronawirusa  międzynarodowym zagrożeniem zdrowia publicznego. To wszystko wpływało na kursy walut. Jak kształtują się one na koniec stycznie? I czego moglibyśmy spodziewać się w lutym?


Kurs funta największym wygranym tygodnia

Biorąc pod uwagę zmienność na przestrzeni minionego tygodnia zauważymy, że dolar amerykański umacniał się jedynie wobec dolara kanadyjskiego, australijskiego i nowozelandzkiego. Najsilniejszą spośród walut grupy G8 był natomiast kurs funta szterlinga (GBP).

Tygodniowa zmienność walut grupy G8
Tygodniowa zmienność walut grupy G8

Funt (GBP) najsilniejszą walutą G8 w styczniu 2020

Kurs funta okazał się także najsilniejszy w relacji do USD na przestrzeni całego stycznia.

Miesięczna zmienność walut grupy G8
Miesięczna zmienność walut grupy G8

Kursy walut na rynku Forex w niedzielę, 2 lutego 2020 r.

W relacji do polskiego złotego najwięcej na przestrzeni stycznia zyskiwał natomiast frank szwajcarski, którego kurs wzrósł o ponad 10 groszy. Funt zyskiwał ponad 8 groszy a dolar niespełna 8 groszy. Najmniejszą aprecjacją odnotował kurs euro, który wzrósł o zaledwie 4 grosze.

  • Kurs euro EURPLN wzrósł w styczniu 2020 r. o ponad 4 grosze (1,03%)
  • Kurs franka szwajcarskiego CHFPLN wzrósł w styczniu 2020 r. o ponad 10 groszy (2,57%)
  • Kura funta GBPPLN wzrósł w styczniu 2020 r. o ponad 8 groszy (1,67%)
  • Kurs dolara USDPLN wzrósł w styczniu 2020 r. o niespełna 8 gr. (2,09%)
Para walutowa Symbol Kurs walutowy Data aktualizacji
Kurs dolara USDPLN 3,8725 zł 2.02.2020, godzina 11:15
Kurs euro EURPLN 4,2965 zł 2.02.2020, godzina 11:15
Kurs funta GBPPLN 5,1139 zł 2.02.2020, godzina 11:15
Kurs franka CHFPLN 4,0207 zł 2.02.2020, godzina 11:15

Kurs euro najwyżej od dwóch miesięcy

Kurs euro rozpoczął nowy rok dość dynamicznymi spadkami, wskutek których osunął się on o ponad 5 groszy, co stanowiło dokładnie 1,28%. Deprecjacja ta trwała aż do 14 stycznia br., kiedy to pojawiła się większa reakcja popytowa. W kolejnych dniach obserwowaliśmy jeszcze bardziej dynamiczną aprecjację, wskutek której kurs euro wzrósł o niemal 11 groszy, co stanowiło dokładnie 2,59%. Ostatecznie notowania pary walutowej EURPLN zakończyły pierwszy miesiąc 2020 r. wzrostami o ponad 4 gr. tj. 1,03%.

Spoglądając na notowania EURPLN zauważymy, że w najbliższym czasie aprecjacja ta mogłaby być jeszcze kontynuowana a jako potencjalny zasięg dla dalszych wzrostów wskazać można by okolice 4.32 zł.

Kurs euro do polskiego złotego (EURPLN) | Źródło: TradingView
Kurs euro do polskiego złotego (EURPLN) | Źródło: TradingView

Kurs franka szwajcarskiego najwyżej od 4 miesięcy

Kurs franka szwajcarskiego poruszał się w pierwszej połowie stycznia w trendzie horyzontalnym. Dopiero w drugiej połowie miesiąca pojawiła się większa reakcja popytowa, wskutek której kurs funta pokonał niezwykle istotny opór w wysokości 3.94 zł. W kolejnych dniach tendencja wzrostowa była kontynuowana, co przyczyniło się do przekroczenia bariery 3.9850 zł. Finalnie, kurs funta wzrósł w styczniu 2020 r. o ponad 10 gr., co stanowi dokładnie 2,57%. Jeżeli tylko tendencja ta będzie kontynuowana, w najbliższym czasie oczekiwać moglibyśmy ponownego przetestowania 4,05 zł.

Kurs franka szwajcarskiego do polskiego złotego (CHFPLN) | Źródło: TradingView
Kurs franka szwajcarskiego do polskiego złotego (CHFPLN) | Źródło: TradingView

Kurs funta testuje istotny opór

Kurs funta rozpoczął nowy rok niezwykle dynamicznymi spadkami, wskutek których osunął się o niemal 14 groszy, co stanowiło 2,74%. W drugiej połowie miesiąca pojawiła się jednak silna reakcja popytowa, dzięki której kurs funta wzrósł o ponad 23 grosze, co stanowiło 4,82%. To właśnie dzięki tej aprecjacji udało się odrobić wcześniejsze spadki i zakończyć miesiąc styczeń wzrostami o ponad 8 groszy (1,67%).

Warto zwrócić uwagę, że wskutek trwającej od drugiej połowy stycznia br. aprecjacji, kurs funta pokonał kilka istotnych poziomów oporu i dotarł do jednego z najwyższych poziomów od stycznia 2017 roku. Gdyby tylko i ta strefa została trwale pokonana, wówczas kurs funta mógłby wzrosnąć nawet w okolice 5.35 zł.

Kurs funta do polskiego złotego (GBPPLN) | Źródło: TradingView
Kurs funta do polskiego złotego (GBPPLN) | Źródło: TradingView

Kurs dolara odrzuca istotny opór

Kurs dolara rozpoczął nowy rok dość spokojnie. W drugiej połowie stycznia pojawiła się jednak większa reakcja popytowa, wskutek której notowania dolara amerykańskiego wzrosły w skrajnym momencie o ponad 13 groszy, co stanowiło 3,51%. Mimo to, uwzględniając zmienność na przestrzeni całego miesiąca, kurs dolara wzrósł o niespełna 8 gr., co stanowi 2,09%.

Spoglądając na notowania pary walutowej USDPLN warto zwrócić uwagę, że wskutek styczniowych wzrostów rynek dotarł w okolice technicznego oporu w wysokości 3.90 zł, gdzie już w piątek pojawiła się reakcja podażowa. Niewykluczone więc, że z początkiem lutego czeka nas deprecjacja USD.

Kurs dolara amerykańskiego wobec polskiego złotego (USDPLN) | Źródło: TradingView
Kurs dolara amerykańskiego wobec polskiego złotego (USDPLN) | Źródło: TradingView

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułBitcoin cash to nie bitcoin! – przypomina Vitalik Buterin
Następny artykułNotowania ropy (WTI) zbliżają się do 50 USD. Co dalej z kursem surowca?
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here