Naga MarketsKurs funta i euro tracą w piątek. Dolar próbuje odrabiać część strat. Analiza EUR/USD i GBP/USDBoris Johnson postawił sprawę jasno i zdaje się być gotowy na to, że w styczniu Wielka Brytania opuści Unię Europejską bez porozumienia. Rynki znając humory i taktykę polityków, liczą jeszcze na to, że nagle któraś ze stron zasygnalizuje gotowość do ustępstw i uda się wypracować konsensus.

Problem jednak w tym, że w ostatnich dniach szefowa Komisji Europejskiej była strofowana przez niektórych europejskich polityków, którzy obawiali się, że w rozmowach z Borisem Johnsonem zgodzi się na nazbyt wiele. To pokazuje, że to piłka jest bardziej po stronie Brytyjczyków. I to z tego powodu nastawmy się na bezumowny Brexit i związane z nim zamieszanie. To będzie psuć nastroje przed Świętami i zachęcać do realizacji zysków z ostatniego rajdu ryzyka na rynkach.

Te artykuły również Cię zainteresują
Ale nie tylko tu może być nerwowo. Amerykańskim politykom naprawdę trudno jest wypracować kompromis wokół pakietu fiskalnego, a do tego za kilka dni rozpoczyna się faktyczny proces nominacji nowego prezydenta USA, który może być polem nowych politycznych przepychanek. Mowa o poniedziałkowym głosowaniu Kolegium Elektorów, które może być tylko formalnością (Biden “zdobył” 306 głosów wobec 270 wymaganych), albo początkiem politycznego chaosu

 

Kurs funta (GBP/USD) – czy to tylko blef?

Premier Boris Johnson dał wczoraj wieczorem do zrozumienia, że obecnie negocjowana umowa jest niekorzystna dla Wielkiej Brytanii i on jej nie podpisze, co w pewnym sensie jest mocnym sygnałem do odejścia od rozmów. Do tego jeszcze formalnie nie doszło, ale staje się jasne, że albo któraś ze stron w czymś ustąpi, albo rzeczywiście będziemy mieć bezumowny Brexit. Tymczasem z dzisiejszych słów szefowej Komisji Europejskiej nie wynika zbytnio, aby UE była zdeterminowana w znalezieniu kompromisu. Oczywiście w polityce nadzwyczaj ważne są słowa – nigdy nie mów nigdy – ale i tak postrzeganie tego tematu przez rynki finansowe uległo zmianie.

Do tej pory inwestorzy “cieszyli” się z tego, że rozmowy w ogóle trwają, choć wiele nie wnoszą. Teraz wizja bezumownego Brexitu z końcem roku będzie ciążyć, chociaż rynki będą nadal emocjonalnie reagować na wszelkie plotki i spekulacje mogące sprawić, że ten scenariusz rozwodu jednak się nie zrealizuje.

Wykres dzienny GBPUSD

Technicznie naruszenie 1,3223 (dołek sprzed kilku dni) otwiera drogę do testowania 1,3175 (szczyt z 21 października), oraz 1,3105 (dołek z 12 listopada).

Kurs euro (EUR/USD) – niejednoznaczne wybicie z flagi

Sygnały z Europejskiego Banku Centralnego nie były wczoraj nazbyt “gołębie”, nie padły też mocniejsze słowa nt. siły euro, Lagarde ograniczyła się jedynie do stwierdzenia, że sytuacja na FX będzie uważnie monitorowana. To wszystko wypchnęło EURUSD górą z widocznej formacji flagi na dziennym wykresie. Niemniej dzisiaj popyt na euro są zawahał, po tym jak otrzymaliśmy niepokojące informacje o możliwym fiasku rozmów nad umową handlową EU-UK, a na Wall Street zagościły spadki po tym, jak politycy znów testują cierpliwość inwestorów w temacie pakietu fiskalnego.

Wykres dzienny EURUSD

Na wykresie uwagę zwraca zachowanie się dziennego oscylatora RSI9, który nie powrócił ponad złamaną w ostatnich dniach linię trendu wzrostowego. To może sugerować, że na ewentualne wyraźne wybicie szczytów z ostatnich dni przy 1,2173 trzeba będzie poczekać, a rynek może wejść w szerszą konsolidację.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here